Кандидат у Президенти Єгипту Мохаммед ель-Барадеї готовий відмовитися від участі в президентських перегонах і запропонувати свою кандидатуру на пост прем'єр-міністра країни. Про це він заявив у суботу на зустрічі з представниками "Фронту революційної молоді", руху "6 квітня" та інших політичних об'єднань країни, передає Reuters з посиланням на заяви прес-служби виборчої команди ель-Барадеї.
Кандидат у Президенти Єгипту Мохаммед ель-Барадеї готовий відмовитися від участі в президентських перегонах і запропонувати свою кандидатуру на пост прем'єр-міністра країни. Про це він заявив у суботу на зустрічі з представниками "Фронту революційної молоді", руху "6 квітня" та інших політичних об'єднань країни, передає Reuters з посиланням на заяви прес-служби виборчої команди ель-Барадеї.
Як стало відомо, ель-Барадеї, екс-глава МАГАТЕ, має намір висунути свою кандидатуру в якості альтернативи Камалю аль-Ганзурі, якого 25 листопада ц.р. Вища рада збройних сил (ВРЗС) Єгипту призначила на пост прем'єр-міністра країни зі всіма повноваженнями і доручила сформувати національний уряд.
За словами ель-Барадеї, він готовий відреагувати на прохання революційних сил і взяти на себе відповідальність за формування уряду "національного порятунку", в якому будуть представлені всі національні сили.
Свою участь він окреслив наділенням кабінету максимальними повноваженнями для управління у перехідний період аж до президентських виборів з метою відновлення безпеки, відродження економіки і досягнення цілей єгипетської революції. "Якщо мене офіційно попросять сформувати такий уряд, я готовий відмовитися від ідеї балотуватися на пост Президента з тим, щоб моє керівництво мало повну довіру і нейтралітет", - зазначив ель-Барадеї.
Поки не зрозуміло, що насправді може означати його заява. За деякими даними, ВРЗС Єгипту в пошуках нового прем'єра вже пропонувала ель-Барадеї очолити уряд, проте той відмовився, у тому числі і через намір брати участь у президентських виборах. У підсумку главою кабінету був призначений 78-літній аль-Ганзурі, якого категорично не сприйняли революціонери, продовжуючи наполягати на фігурі ель-Барадеї. Новий уряд ще не приведений до присяги, зараз йде процес підбору міністрів.
Однак на площі Тахрір в центрі Каїра "уряд" на чолі з ель- Барадеї був обраний "протестуючими" ще напередодні, повідомляє радіо "Маяк".
Зазначимо, 22 листопада телеканал Al-Jazeera з посиланням на джерело у військових колах повідомляв, що ВРЗС звернувся до лідера єгипетської опозиції, екс-глави МАГАТЕ ель-Барадеї з проханням стати новим прем'єр-міністром країни і створити під своїм керівництвом новий уряд. За словами джерела телеканалу, ель-Барадеї сумнівався, чи має він достатній авторитет для призначення нового уряду.
Ель-Барадеї закінчив Каїрський університет в 1962 р. за фахом "право". У 1974 р. захистив докторську дисертацію по міжнародному праву на юридичному факультеті Нью-Йоркського університету. Дипломатичну кар'єру розпочав у 1964 р., вступивши на службу в міністерство закордонних справ Єгипту. Був співробітником постійних представництв Єгипту при ООН в Нью-Йорку і Женеві. У 1997 р. ель-Барадеї заступив на пост Генерального директора МАГАТЕ і був переобраний в 2001 р. Ель-Барадеї зарекомендував себе компетентним керівником. Магате під його керівництвом не накликала на себе підозри в корупції або інші порушення. За сім років роботи ель-Барадеї не зіпсував стосунків ні з ким з країн-членів, окрім США. 7 жовтня 2005 р. Нобелівський комітет в Осло оголосив про присудження Нобелівської премії миру Міжнародному агентству з ядерної енергії і його главі ель-Барадеї.
25 листопада ВРЗС Єгипту призначив Камаля аль-Ганзурі на пост прем'єр-міністра країни зі всіма повноваженнями. Варто відзначити, що аль-Ганзурі одного разу (з січня 1996 р. по жовтень 1999 р.) вже виконував обов'язки глави уряду Єгипту під час президентства Хосні Мубарака. Цей факт серйозно ускладнює його роботу з опозицією, так як багато політичних рухів в країні не хочуть визнавати законність його призначення. Так, 25 листопада ц.р. численний натовп жителів Єгипту блокував будівлю уряду в знак протесту проти призначення аль-Ганзурі на пост прем'єр-міністра. Як повідомляє низка ЗМІ, масове невдоволення єгиптян викликав саме той факт, що нинішній глава кабінету міністрів довгий час працював на колишню єгипетську адміністрацію. Опозиція продовжує наполягати на передачі управління країною в перехідний період цивільному уряду, а також на проведенні парламентських і президентських виборів не пізніше середини квітня 2012 р.
За заявою ель-Барадеї про намір поборотися за посаду прем'єр-міністра на адресу військових влади Єгипту послідували посилення закликів усунути аль-Ганзурі від отриманої посади. За даними прес-служби виборчої команди ель-Барадеї, він зустрівся з членами політичних рухів, які виступають проти нового прем'єра. "Демократичні політичні рухи вважають, що виходом із кризи влади в країні стане формування національного коаліційного уряду на час перехідного періоду до президентських виборів", - повідомляє прес-служба.
Демократичні руху підтримують ель-Барадеї, проте в цілому єгиптяни вважають, що він не в змозі повноцінно оцінити ситуацію в країні, оскільки велику частину політичної кар'єри провів за її межами, зокрема, перебуваючи на посаді спостерігача ООН.
Колишній уряд Єгипту на чолі з Ісамом Шарафом минулої неділі подав у відставку через посилення народних протестів.
Зазначимо, вже більше тижня у великих містах Єгипту проходять демонстрації, які не рідко переростають у заворушення. Їх причина - недовіра громадян ВРЗС, яка керує країною після повалення Мубарака. Найбільш серйозний опір сили правопорядку зустрічають в центрі Каїра на площі Тахрір, яка в результаті лютневих подій стала символом "Арабської весни" в республіці. Повідомляється, що в результаті зіткнень демонстрантів з поліцією загинуло близько 40 людей, поранення отримали понад 2 тис. Уряд вже вибачився за те, що застосував силу проти демонстрантів.
Нагадаємо, що 28 листопада в Єгипті почнуться вибори в нижню палату парламенту, які триватимуть до початку наступного року. Голосування за кандидатів у верхню палату повинне початися в січні 2012 р., а остаточні результати виборів будуть оголошені в кінці червня.
Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". Під тиском населення екс-президент країни Мубарак 11 лютого 2011 р. пішов у відставку. Нагадаємо, суд над Мубараком був відкладений до 28 грудня. Однак демонстранти практично відразу звинуватили нову владу в перевищенні повноважень, а саме у використанні військових трибуналів замість звичайних судів.