Модернізація газотранспортної системи (ГТС) і створення консорціуму неможливі без участі ЄС. Про це на прес-конференції заявив президент України Віктор Янукович, передає кореспондент РБК-Україна.
Модернізація газотранспортної системи (ГТС) і створення консорціуму неможливі без участі ЄС. Про це на прес-конференції заявив президент України Віктор Янукович (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
"Що стосується газових відносин, то вони відокремлені від переговорів про формат співробітництва з країнами Митного союзу. Ці переговори йдуть в рамках окремої робочої групи", - заявив Янукович.
Президент зазначив, що в рамках переговорів про створення газотранспортного консорціуму є багато пропозицій.
Читайте також: "Газпром" вимагає від України законодавчих гарантій оренди ГТС
"Ми шукаємо баланс, який би задовольнив дві сторони... Що ж стосується Європи, то ми повинні бути гарантами транспортування газу в Європу, ми забезпечимо стабільність роботи ГТС. У цьому процесі ми, безумовно, знайдемо відповідь, як ми будемо вирішувати питання про модернізацію ГТС. Я впевнений, що тут потрібна буде участь Європи", - підкреслив Янукович.
Україна хоче залучити до процесу модернізації ГТС Росію і ЄС, яким обіцяє по 33% в майбутньому консорціумі з управління "трубою". Європейський союз давно заявляє про готовність брати участь у такому підприємстві. На саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС у модернізації української ГТС. Проте Росія наполягає на тому, щоб консорціум був двостороннім, без участі ЄС. Під час Діалогу з країною" 22 лютого Президент України Віктор Янукович заявив, що вже в першому півріччі 2013 р. ГТС можуть здати в оренду.
Читайте також: ЄС готовий до створення тристороннього консорціуму з управління ГТС, але потрібні гарантії
А ось посол Росії в Україні Михайло Зурабов повідомив нещодавно, що Україна і Росія обговорюють створення консорціуму на паритетних засадах. "Газпром" повинен отримати в управління ГТС, при цьому зобов'язується транспортувати не менше 60 млрд куб. м газу в рік і гарантує оплату послуг з транзиту. Ціна газу для України повинна бути знижена до 260-280 дол. за тис. куб. м.
За даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна на модернізацію і реконструкцію української газотранспортної системи необхідно 5,3 млрд дол.
Зазначимо, що в лютому Україна імпортувала природний газ за середньою ціною 419,70 дол. за тис. куб. м. У держбюджеті-2013 ціна на газ закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. При цьому "Газпром" ще й вимагає від України сплати 7 млрд дол. за недобраний в 2012 р. газ.
Читайте також: Вартість транспортування газу по Україні в 2012 р. виросла на 10,7%
Основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол., тобто за 426 дол. за тис. куб. м. Україна планує до 2013 р. зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коректування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва Україна почала заявляти про кабальність і невигідність цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни постачань російського газу в країну.