Світові ціни на зерно (пшениця, кукурудза, соєві боби, рис, ячмінь, сорго, рапс) в липні 2012 р. досягли нового історичного рекорду. Про це сказано в матеріалах Міжнародної ради по зерну (МРЗ - International Grains Council, IGC).
Світові ціни на зерно (пшениця, кукурудза, соєві боби, рис, ячмінь, сорго, рапс) в липні 2012 р. досягли нового історичного рекорду. Про це сказано в матеріалах Міжнародної ради по зерну (МРЗ - International Grains Council, IGC).
Індекс світових цін на зерно, що розраховується експертами в липні 2012 р. вперше перевищив позначку 310 пунктів і за станом на 20 липня ц.р. досяг свого пікового значення - 339 пунктів, перевищивши показник на аналогічну дату попереднього року майже на 17%.
За даними МСЗ, в даний час середні експортні ціни на зерно на світовому ринку в порівнянні з аналогічними цінами роком раніше складають:
- Пшениця - 340 дол/т проти 300 дол/т;
- Кукурудза - 335 дол/т проти 302 дол/т;
- Соя - 640 дол/т проти 533 дол/т;
- Ячмінь - 291 дол/т проти 287 дол/т;
- Рис - 580 дол/т проти 560 дол/т.
Зазначимо також, що цього тижня в Міністерстві сільського господарства США підвищили прогноз інфляції на продукти харчування до 4% в 2013 році, що є найвищим показником з початку кризи. Зростання цін на зернові може стати причиною подорожчання м'ясо-молочної продукції в Україні. Учасники ринку очікують подорожчання вже восени.
Зростанню цін на продовольство може посприяти безпрецедентна з 1956 року посуха, що охопила дві третини території США і стала причиною зростання цін на кукурудзу і пшеницю.
Зараз кукурудза на Чиказькій товарній біржі торгується на рівні 8 дол за бушель, що на 50% вище в порівнянні з попереднім місяцем. За оцінками міністерства сільського господарства США збільшення вартості кукурудзи на 50% призводить до зростання вартості м'ясо-молочної продукції на 1%. В результаті в міністерстві очікують, що індекс споживчих цін на м'ясо курки та індички виросте на 3,5-4,5%. Яловичина подорожчає на 4-5%, молочні продукти - на 3,5-4,5%, свинина - на 2,5-3,5%.
Якщо ціни на зернові та м'ясо в світі підвищаться, то подорожчання слід очікувати і в Україні, вважає начальник відділу по роботі з інвесторами та ЗМІ найбільшого в Україні виробника м'яса курки - компанії "Миронівський хлібопродукт" (МХП) Анастасія Соботюк. "У структурі собівартості м'яса курки і яйця витрати на комбікорм займають від 55% до 70%. А в ціні комбікорму на частку зерна припадає 60%. Тому зростання вартості зернових безпосередньо впливає на ціну яєць, м'яса курки та свинини", - відзначає голова Союзу птахівників України Олександр Бакуменко.
У липні вартість пшениці в Україні досягла максимуму за останній рік - тільки минулого місяця її ціна на внутрішньому ринку зросла на 13,5%, до 238 дол/т (з ПДВ), експортна - на 17,4%, до 310 дол/т (FOB Чорне море). Внутрішня ціна на кукурудзу підвищилася на 8,4%, до 201 дол/т, експортна - на 14%, до 278 дол/т. Подорожчання зерна в Україні також наслідок несприятливих погодних умов в основних країнах-експортерах зернових, у першу чергу в США.
Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа вважає, що стався зростання цін на зернові вже восени призведе до подорожчання м'ясо-молочної продукції в Україні. Проте директор консалтингового агентства ААА Сергій Наливка впевнений, що уряд спробує не допустити різкого підвищення цін на продукти харчування до парламентських виборів, задіявши при цьому адміністративний ресурс.
Втім, як показує практика минулих років, держрегулювання лише відстрочить неминуче подорожчання м'ясо-молочної продукції, зазначає Сергій Наливка. "Так було в 2010 році, коли, незважаючи на дію обмежень, ціни на м'ясо підвищилися", - відзначає він. Високопоставлене джерело "Комерсанта" в Мінагрополітики впевнений, що уряд буде "боротися із зростанням цін на продукти харчування виключно за допомогою державних інтервенцій". "У поточному році Аграрний фонд сформував рекордний обсяг зернових - понад 2 млн т. Його цілком достатньо для того, щоб збивати ціни на хлібобулочні вироби. Якщо це необхідно, інтервенції будуть також проводитися щодо м'ясо-молочної продукції", - говорить співрозмовник "Комерсант" .
Нагадаємо, міністр агрополітики Микола Присяжнюк прогнозує, що в поточному МР експорт зерна з України складе 20-21 млн тонн. В цілому ж прогноз по урожаю ранніх зернових становить 21,5 млн тонн. З них пшениці планується зібрати 14 млн тонн.
Також, за словами Присяжнюка, від загального прогнозованого кількості вже зібрано 77% врожаю. Середня врожайність склала 28,8 центнерів з гектара. Втім, в порівнянні з попереднім роком, спостерігається зниження цього показника, оскільки в 2011 р. з 1 гектара вдалося зібрати 32,3 центнера зернових. Експерти оцінюють експорт зернових в поточному маркетинговому році на рівні 20,8 млн т.