Частину різдвяно-новорічних канікул головний тренер "Шахтаря" за багаторічною традицією проводить у своєму італійському домі. Там головний тренер "гірників" підвів підсумок 2011 року для "Шахтаря", розповів про виліт з Ліги Чемпіонів і про трансфери донецького клубу.
Частину різдвяно-новорічних канікул головний тренер "Шахтаря" за багаторічною традицією проводить у своєму італійському домі, повідомляє прес-служба "гірників". Там головний тренер "гірників" підвів підсумок 2011 року для "Шахтаря", розповів про виліт з Ліги Чемпіонів і про трансфери донецького клубу.
- Яку оцінку поставите донецькому клубу й тренеру Луческу за підсумками футбольного року, що минає?
- Однозначної відповіді, мабуть, не даси. Рік вийшов якийсь подвійний. У першому півріччі, коли «Шахтар» зробив «золотий дубль» в Україні й дістався чвертьфіналу Ліги чемпіонів, ми купалися в променях слави беззастережних відмінників. А далі сталося те, на що найменше можна було чекати: балансували між «погано» (виліт із групового турніру Ліги чемпіонів) й «добре» (впевнена гра в чемпіонаті й Кубку України). У сухому залишку, гадаю, виходить «задовільно».
- Чим пояснюєте метаморфози, що відбувалися з командою?
- Я дуже ретельно проаналізував минулий сезон і дійшов висновку: головною проблемою виявилася неоднакова готовність низки футболістів до матчів чемпіонату України й Ліги чемпіонів. У першості я міг безболісно міняти відразу 4-5 гравців, а в єврокубку рівноцінної ротації ніяк не виходило. Хоча необхідність у ній була серйозною: з різних причин на різний час вибували з гри Чигринський, Ракицький, Срна. Фернандіньо переживав перепади ігрової форми, Жадсон зазнавав труднощів психологічних, пов'язаних, можливо, із трансфером в «Арсенал», що не відбувся.
- За весь час вашої донецької кар'єри «Шахтар» тільки вдруге «не дожив» до єврокубкової весни. Подія зараз порівнянна із тим, що сталося в сезоні - 2007/08?
- Навряд чи. Тоді в наших бід була яскраво виражена відправна точка: виліт із Кубка УЄФА в березні 2007 року, коли воротар «Севільї» Палоп наприкінці четвертої доданої арбітром хвилини забив нам гол, що все перевернув із ніг на голову. Тепер же жодних «знакових» подій не відбувалося, під час жеребкування ми отримали цілком прохідну групу, нормальний календар - і раптом такий конфуз!
- У чому справа, розібралися?
- Вважаю, до групового турніру наші футболісти виявилися не готовими ментально.
- Тобто?
- Їх реакція на поразку в стартовому матчі від «Порту», багато в чому пов'язана із суддівськими помилками німця Бриха, була абсолютно неправильною. Напевно, це можна порівняти з камертоном, що налаштував наш оркестр на продовження в мінорній тональності. Для того щоб виправити ситуацію, слід було ввімкнути не стільки ноги, скільки голови, проте цього не сталося. Наступний матч - із АПОЕЛом у Донецьку, який мав би відновити статус-кво в турнірній таблиці, - перетворився на атакуючий безлад «Шахтаря». А в домашній грі з «Зенітом» гравці й зовсім запанікували та ніби забули все, що вміють робити на полі. Нез'ясовна нервозність, що не відпускала команду майже до кінця групового турніру, спричинила нещасливі помилки на зразок тих, яких припустився Чижов у матчі з росіянами або Кобін у повторній зустрічі з португальцями.
- На вас не ображаються футболісти, яких ви жорстко критикуєте за результативні помилки? Не кажуть, що ви робите з них цапів офірних?
- Хто міркує так само, помиляється. Я зобов'язаний звернути увагу на помилки, проте жодним чином це не критика, а констатація факту. Здається, хлопці все розуміють правильно. Їхні помилки пов'язані не з рівнем індивідуальної майстерності, а з відсутністю ігрової практики. Інакше кажучи, мають ментальний характер, а це сфера відповідальності тренера. Врешті-решт усю провину я маю взяти на себе. І за те, що помилилися Чижов із Кобіним, і за те, що повільніше, ніж хотілося б, прогресують у єврокубкових матчах Дуглас Коста з Алексом Тейшейрою, хоча дещо все ж можна списати на їхню молодість.
- Ви в Донецьку вже протягом семи з половиною років та увесь цей час стверджуєте, що «Шахтар» - наймолодша команда в Лізі чемпіонів, хоча середній вік гравців, заявлених в останній груповий турнір, складав 26 років із гаком.
- Я передусім маю на увазі молодий вік і невеликий міжнародний досвід тих, хто робить погоду в атаці «Шахтаря». Луїс Адріано, Виллиан, Мхітарян, Коста, Тейшейра, Дентіньо - цим хлопцям всього 21-24 роки, і з ними значною мірою пов'язано майбутнє команди.
- Чи не вважаєте, що в сьогоднішньому вигляді «Шахтар» вичерпав свій потенціал і вимагає певного «перезавантаження»?
- На жаль, футбольний обиватель отримав можливість міркувати на цю тему, і ми самі дали привід. Зрозуміло, що Лігу чемпіонів нам уже ніхто не поверне, проте останній матч групового турніру на Кіпрі, так само як і завершальні поєдинки осіннього розділу чемпіонату України, підтвердили: команда грати у футбол не розучилася, і наші вболівальники знову побачили стовідсотковий «Шахтар». Здається, вперше мені довелося в грудні жалкувати за тим, що сезон закінчився дуже рано.
- Першу трансферну новину цього міжсезоння, пов'язану з «Шахтарем», гучною не назвеш: болівієць Морено, що так себе у вас і не знайшов, тепер виступатиме за «Греміо». Не думаю, що це викличе почуття жалю в уболівальників. Інша справа - Жадсон, довкола якого останнім часом мусується багато чуток. Улітку його сватали в «Арсенал», тепер чутки про ПСЖ, «Сан-Паулу», «Атлетіко Паранаенсе», звідки маленький бразилець приїхав сім років тому. Можете прояснити?
- Спочатку все ж таки декілька слів про Морено. Беручи до уваги всі проблеми, які він мав у «Шахтарі», ухід болівійського форварда мені не представлявся неминучістю. Морено ще мав у розпорядженні запас часу, для того щоб поборотися за місце в складі. Тепер про Жадсона. Йому 28 - Пеле називав цей вік «золотим» для футболіста. Жадсон уже стільки зробив для «Шахтаря» - дай Боже кожному. Він увійшов не лише в історію донецької команди як автор вирішального гола у фіналі Кубка УЄФА - 2009. Він потрапив й у європейські футбольні літописи - як голеадор, що поставив крапку в більш ніж піввіковій історії цього трофея. Зрозуміло, Жадсон заслуговує на те, щоб змінити обстановку й зіграти в сильнішому клубі. Але вже точно не в «Сан-Паулу», де розчинився Ілсіньо. Проте хочу сказати про інше: Жадсон цілком може з користю для себе залишитися в «Шахтарі», де він верхівки не досяг. Сподіваюся, так і станеться.
- Придбавати новачків цієї зими не збираєтеся?
- Від мене таких сигналів президенту клубу не надходить. Навпаки, я йому кажу: ми досить укомплектовані, щоб команда прогресувала з тими гравцями, які є. І потім, зимова перерва в принципі не найвдаліший час для трансферів. Серйозні угоди зазвичай відбуваються влітку, коли клуби визначають стратегію на наступний сезон.
- Обидва українські гранди, «Шахтар» і «Динамо», на подив синхронно випали з єврокубків і тепер отримали можливість повністю зосередитися на традиційній «золотій гонці». Перед десятьма завершальними турами ви відстаєте від киян на одне очко. Перемога в чемпіонаті стане для «Шахтаря» достатньою сатисфакцією за європейську невдачу?
- Гадаю, так. Це буде не просто сатисфакція і можливість знову безпосередньо потрапити в Лігу чемпіонів, але й свідоцтво того, що урок, який виклала нам доля, ми засвоїли і готові крокувати далі.
Також нагадаємо, що про трансфери донецького клубу більш детально розповів гендиректор "Шахтаря" Сергій Палкін.