До грудня Міністерству охорони здоров'я вдалося майже повністю – на 93% - виконати план з держзакупівель ліків для України за гроші держбюджету-2015. Закупівлі за цей рік відомство почало лише до кінця 2016 року. Проте в результаті передачі процесу держзакупівель препаратів міжнародним організаціям, країна заощадила як мінімум 118 млн гривень. Однак проблема в затримці купівлі і постачання медикаментів залишається актуальною, кажуть експерти. МОЗ слід поквапитися, адже вже в січні українські лікарні можуть відчути брак ліків.
Міністерство охорони здоров'я лише до кінця поточного року змогло виконати план закупівель ліків за допомогою міжнародних організацій за гроші держбюджету 2015 року. На ці цілі передбачалося 2,2 млрд гривень. Але освоїти державні кошти в повному обсязі не вдалося – план закупівель, за станом на 19 грудня, виконаний на 93%. Про це відомство повідомило парламентського комітету з питань охорони здоров'я (копією документа має в своєму розпорядженні РБК-Україна).
Нагадаємо, зміна механізму закупівлі ліків за державні кошти Верховна Рада підтримала ще навесні минулого року. До цього МОЗ самостійно купував препарати на тендерах, а тепер їх закупівлею для України займаються з три міжнародні організації - Програма розвитку ООН (ПРООН, UNDP), Crown Agents і ЮНІСЕФ. З ними МОЗ підписав відповідні угоди в жовтні-листопаді 2015 року. Залучити міжнародні організації уряд вирішив для того, щоб уникнути корупційних ризиків при проведенні держтендерів чиновниками.
Але організаціям у 2015 році не вистачило часу для того, щоб закупити і поставити ліки в Україну за гроші держбюджету минулого року. На проведення тендерів, погодження договорів з постачальниками і МОЗ пішло ще кілька місяців. В результаті основні поставки препаратів розпочалися навесні цього року і тривали до осені.
Максимальні суми - 620 млн гривень - на закупівлю ліків для лікування пацієнтів з туберкульозом, гепатитом, ВІЛ/Снідом, гемофілію, орфа (рідкими) захворюваннями були виділені ПРООН. Ця організація повинна була закупити ліки для України. Крім того, приблизно на 261 млн гривень організація планувала придбати вакцини для України. Плани з закупівлі організація не виконала лише на 2%. Препаратів для гемофілії вдалося купити навіть на 14% більше, тоді як обсяг закупівель ліків для лікування рідкісних захворювань відстає від запланованих показників на 21%.
Організація Crown Agents на придбання ліків для онкохворих отримала 750 млн гривень і виконала план на 97%. Разом з тим, за виконання онкопрограмм для дорослих пацієнтів склалася неоднозначна ситуація. Не всі препарати закуповувалися в необхідному обсязі: по деяких позиціях план виконаний лише на 75%, а по інших препаратів - перевиконано на 30%.
В Crown Agents повідомили, що вони виконали поставки в цілому на 99,5% в грошовому вираженні. Решта препарати можна привезти тільки на початку 2017 року. "Однак це суперечить чинному законодавству, тому всі не використані бюджетні кошти були повернуті державі в повному обсязі", - повідомили РБК-Україна в Crown Agents.
що Спеціалізується на закупівлі ліків для пацієнтів з ВІЛ/Снідом, а також вакцин, організація ЮНІСЕФ отримала близько 566 млн гривень бюджетних коштів. І якщо з забезпеченням ліками хворих на Снід проблем особливих немає - програма виконана на 96%, то закупівля вакцин на рівні 71%.
Прокоментувати результати своєї діяльність РБК-Україна в ПРООН та ЮНІСЕФ не змогли – на запит видання вони не відповіли.
Проте в МОЗ низькі показники результатів закупівель в гривневому еквіваленті оцінюють позитивно. Чиновники пояснюють це тим, що багато препаратів міжнародним організаціям вдалося придбати за низькими цінами, а за кількістю упаковок плани відомства виконані повністю.
"наприклад, ЮНІСЕФ було перераховано 312 мільйонів гривень на закупівлю вакцин. Вони поставили на 19 грудня кошти з імунопрофілактики на 221 мільйонів гривень. При цьому за ці гроші їм вдалося закупити 100% від заявленої кількості. Тобто за 71% виділених коштів ЮНІСЕФ вдалося повністю покрити квоти, виділені на закупівлю вакцин за регіонами. При цьому було зекономлено 73,3 мільйонів гривень бюджетних грошей", - пояснила РБК-Україна радник в. о. міністра охорони здоров'я Наталія Дмитрієва. За її словами, на зекономлені кошти ЮНІСЕФ додатково закупить вакцини для України і поставить їх у наступному році.
За підрахунками МОЗ, міжнародним організаціям вдалося заощадити бюджетні гроші за такими напрямками як закупівля ліків для лікування туберкульозу - 27,7 мільйонів гривень, рідкісних захворювань - 6,4 млн грн, тестів для пацієнтів з ВІЛ/Снідом - 10,6 млн гривень. Всього, за даними відомства, міжнародні організації заощадили 118 млн гривень бюджетних коштів в 2015 році.
При цьому, завдяки економії держкоштів, їм вдалося перевиконати майже на 100% запит відомства щодо вакцин, а також за закупівлю медикаментів для пацієнтів з туберкульозом, гемофілію та рідкісними захворюваннями.
Також, Наталія Дмитрієва уточнила, що вдалося заощадити і організації Crown Agents на закупівлю препаратів для онкохворих – всього 23 млн гривень, а ПРООН, витративши всього лише 79% запланованих сум, перевиконала план закупівлі препаратів для лікування рідкісних захворювань на 87% в упаковках.
Однак не всі програми із закупівлі ліків успішно виконані. Причина – брак коштів. За словами Дмитрієвої, такі проблеми виникли при закупівлі ліків організацією ЮНІСЕФ для пацієнтів з ВІЛ/Снідом. "Через дорожнечу ліків ЮНІСЕФ вдалося закупити за 96% виділених коштів лише 60% необхідної кількості ліків. До кінця року організація поставить препарати на решту 4% від суми. Але об'єктивно нам не вистачає тих коштів, які виділяються на цю програму", - зазначає Наталія Дмитрієва.
Виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина впевнена, що завдяки передачі процесу держзакупівель ліків під контроль міжнародних організацій, "картельна змова, яким часто характеризувалися закупівлі МОЗ, був викорінений". За її даними, на міжнародні торги в 2015-му році вийшло 40% виробників ліків. "Такого не було ніколи в історії національних закупівель ліків МОЗ. Тобто, конкуренція була розширена майже наполовину", - зазначає Стефанишина.
У фонді "Пацієнти України" порівняли ціни на препарати міжнародних організацій і закупівельні ціни МОЗ в 2014 році, коли тендери проводило міністерство. "Іноді різниця в ціні на один і той же препарат відрізнялася в 25 разів, - розповіла Стефанишина РБК-Україна. - Міжнародні організації зекономили Україні близько 800 млн грн за 2015 рік".
"Ми не порівнювали закупівельні ціни на медикаменти 2015 року з тендерами 2014 року, як це зробили "Пацієнти України". Ми порівнювали з тим, скільки ми грошей відправили міжнародним організаціям, і який обсяг потреб в ліках в натуральному вираженні їм вдалося покрити", - пояснила РБК-України Наталія Дмитрієва більш скромні розрахунки економії в МОЗ.
"Сумнівно ефективними" назвав результати реформи системи держзакупівель ліків екс-міністр охорони здоров'я, заступник голови комітету Ради з питань охорони здоров'я Олег Мусій (позафракційний).
"Як відомо, всі зловживання криються в деталях. Міністерство обмежив доступ до інформації про закупівлі за бюджетні кошти. У нас виникають питання щодо чесності, прозорості та ефективності держзакупівель ліків через міжнародні організації. МОЗ перешкоджає у здійсненні парламентом контрольних функцій", - поскаржився РБК-Україна Олег Мусій. При цьому депутат також зазначає, що в Україні декларується впровадження системи держзакупівель Prozorro "як однієї з найкращих реформ, яка дозволяє економити державні кошти". "Чому тоді ця система не застосовується для закупівлі ліків?", - запитує народний депутат.
Щоб отримати інформацію за контрактами, цінами, назв препаратів, які закуповуються за державні кошти 2015 року та строків їх постачання, профільний комітет безпосередньо звернувся до прем'єр-міністру Володимиру Гройсману, щоб він вплинув на МОЗ. У відповідь на звернення народних депутатів глава уряду доручив МОЗ "надати комітету вичерпну відповідь". Однак поки МОЗ це доручення не виконав.
Разом з тим за підсумками першого року роботи нової закупівельної процедури МОЗ не вдалося впоратися з однією з головних проблем – суттєвими затримками поставок ліків в Україну.
Відомство не встигне в цьому році отримати ліки, гроші на які були закладені в держбюджеті-2016 - близько 4 млрд гривень. Із-за тривалої підготовчої процедури приступити безпосередньо до проведення закупівель у цьому році міжнародні організації змогли тільки восени. У результаті перші партії ліків за програмами 2016 року почали надходити в Україну лише в грудні.
Ольга Стефанишина зазначила, що МОЗ не можна затягувати процес закупівлі ліків: "У лікарнях вже зараз немає ліків для лікування деяких видів артритів, лейкозів, муковісцидозу, дорослої гемофілії, а в січні почнуть закінчуватись ліки для ВІЛ-позитивних людей".
МОЗ обіцяє в подальшому вирішити організаційні проблеми, щоб вийти на своєчасні закупівлі ліків. За словами в. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, у відомстві буде створена тільки одна робоча група по закупівлях замість 66, які діяли раніше. Крім того, МОЗ вже в січні обіцяє приступити до підготовки заявок на закупівлю ліків за гроші держбюджету 2017 року. На наступний рік Кабмін планує направити на ці цілі близько 6 млрд гривень.
В майбутньому Уляна Супрун планує створити українське агентство, яке буде закуповувати ліки на закордонних ринках. При цьому відомство буде закуповувати ліки не тільки для МОЗ, але і за регіональними програмами закупівель.