МОЗ готове віддати все
У боротьбі за міністерське крісло чиновники Міністерства охорони здоров'я поставили на кін життя хворих українців, лікування яких фінансується за державними програмами. Люди, хворі на Снід, онкозахворювання та туберкульоз змушені чекати, поки соратники Віктора Януковича монополізують фінансові потоки у сфері охорони здоров'я.
У найближчі два тижні в МОЗ повинна відбутися зміна керівника. Олег Мусій стане рекордсменом серед всіх його попередників по тривалості перебування на посаді міністра, випередивши навіть Іллю Ємця, який пробув на своїй посаді майже 5 місяців. В кулуарах говорять про різні причини відставки: нерозбірливість у кадрових питаннях, нездатність організувати ефективну роботу міністерства, зростання цін на ліки. Але однією з ключових причин є недодержання 14 державних програм МОЗ, серед яких основні спрямовані на лікування туберкульозу, Сніду, онкології, дитячої онкології та імунопрофілактику.
20 червня на засіданні парламенту Олег Мусій повинен був постати перед народними депутатами і відповісти на всі питання, які накопичилися до нього за 4 місяці. Однак, пославшись на різке погіршення стану здоров'я, пан Мусій відправився в храм - заліковувати душевні рани. А замість нього в парламенті виступив гравець команди Миколи Азарова - заступник міністра Василь Лазоришинець.
Виступаючи в парламенті, заступник міністра не тільки не прикрив свого шефа, але і всіляко показав, що в міністерстві при Мусію майже нічого зроблено не було. "Що зроблено за 3 місяці? Проведена повна інвентаризація галузі. Нами оцінено те, що ми маємо на сьогоднішній день у сфері охорони здоров'я майже 14,5 тисяч медичних установ, маємо більше 28 тисяч лікарів, дефіцит тільки лікарів, медсестер близько 20 тисяч. Розроблена Концепція розвитку охорони здоров'я, яка на сьогоднішній день знаходиться на публічному обговоренні", - сказав Лазоришинець. І це все, що, за його словами, зробило міністерство при Олегові Мусію. Решту 7 хвилин свого виступу заступник міністра витратив на розповідь про те, яким він бачить розвиток галузі. У кріслі міністра, зрозуміло.
Однією з ключових ідей Лазоришинця, про що не мріяв навіть Віктор Янукович і його команда, стала ідея про створення державного агентства поза МОЗ, яке буде займатися тільки держзакупівлями, тобто повна централізація закупівель. З одного боку, це може здатися логічним, мовляв, міністерство має займатися регуляторними функціями, а забезпечення зможуть реалізувати чесні професійні люди. Насправді ж створення такого агентства породить ще більшого монстра, ніж Тендерна палата і ніж всі чиновники МОЗ та його служби разом узяті.
Кілька людей, далеких від медицини, зможуть самостійно визначати які ліки, витратні матеріали, обладнання, вироби медпризначення потрібно відправляти в українські лікарні, замість того, щоб самі лікарні визначали і купували те, що їм потрібно. Така практика часто призводить до того, що на місця надходять непотрібні витратні матеріали та неефективне обладнання, на яких зекономили бюджетні гроші.
Навіть при Раїсі Богатирьовій держзакупівлі життєво необхідних препаратів та витратних матеріалів на 500 млн грн були віддані в регіони.
Відомо, що домовлятися на місцях про дачу хабара в регіональних тендерах набагато довше і важче, ніж один раз домовитися з потрібними людьми, заправляющими усіма закупівлями. Власне, через принципову позицію децентралізації закупівель у сфері охорони здоров'я Ольга Богомолець, яку в лютому 2014 року всі пророкували на посаду міністра, не зайняла обіцяне їй крісло.
Ідея створення структури, яка буде займатися державними закупівлями в сфері охорони здоров'я, належить відомому гравцеві на ринку медичного обладнання Миколі Кузьмі (ТОВ "Укрмед", "Київспецресурс", "К.С.Р.", "Укрспецмед" та ін). Саме він через Іллю Ємця на початку 2011 року просував ідею створення цієї структури. Не дивно, адже левова частка доходів пана Кузьми - це централізовані держзакупівлі.
Поки в країні палає війна, Микола Кузьма і Василь Лазоришинець наблизилися на крок до своєї мрії - повністю захопити ринок охорони здоров'я. Щоб почати виконання державних програм фахівці робочих груп МОЗ повинні проголосувати з питань цільового використання грошей. Але Олег Мусій багатьом з цих фахівців дав відпустки і тепер у робочих групах немає кворуму. Перший заступник міністра Руслан Салютін спробував вирішити цю проблему шляхом включення в робочі групи представників ДП "Укрвакцина", ДП "Політехмед" та ДП "Укрмедпостач", однак останні всіляко саботують цю роботу.
Щоб вся операція по захопленню влади в МОЗ пройшла успішно, Василь Лазоришинець погодився на пропозицію про співпрацю двох ставлеників Віктора Януковича: колишнього заступника міністра Романа Богачова (курирував для Януковичів всі держзакупівлі Міністерства) та Дмитра Подтуркіна (контролював фармацевтичний ринок). Роман Богачов настільки був потрібен Віктору Януковичу, що той навіть створив у МОЗ окрему посаду заступника міністра - керівника апарату. А Дмитро Подтуркін навіть після звільнення Богатирьовою за підробку документів (блокував реєстрацію лікарських препаратів великої фармкомпанії), продовжував ходити на роботу в міністерство і вирішувати питання з Богачовым.
І після зміни влади Дмитро Подтуркін залишився у справі. Йому членами комітету Верховної Ради з охорони здоров'я (проти цього всіляко боролася народний депутат Тетяна Бахтєєва) було доручено курирувати будівництво і оснащення Національної дитячої спеціалізованої клініки "Охматдит". Тетяна Бахтєєва провела переговори про подальше фінансування клініки і з міністром охорони здоров'я, і з міністром фінансів, і з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, однак після кураторства Подтуркіна в "Охматдиті" не залишилося ні грошей, ні будівництва. Оскільки Олег Мусій зробив все, щоб ці двоє прославлених соратника Януковича вилетіли з МОЗ, зараз вони допомагають Миколі Кузьмі здобути контроль над ринком через двох радників Василя Лазоришинця: Якима Корнілова і Ольгу Злобіну.
Акім Корнілов - головний отаман МГО "Козацтво Запорозьке" і прославився він тим, що, згідно з матеріалами кримінальної справи № 20-3938, з допомогою підробленої орденської книжки №053105 про присвоєння звання "Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна №519372 і Золотої Зірки №13450, отримав однокімнатну квартиру в м. Києві на вул. Рибальськый. Корнілов запевняв, що служив у 79-80 роках в Афганістані і навіть врятував свого командира від душманів, однак його документи виявилися підробленими за допомогою копіювально-розмножувальної техніки, - значиться в матеріалах справи.
Акім Корнілов працював начальником створеного в 2012 р. управління капітального будівництва Академії медичних наук. У той час заступник директора з юридичних питань в Академії наук працювала і Ольга Злобіна. Ця жінка - автор багатьох скарг до Антимонопольного комітету з тендерами, де у Миколи Кузьми були інтереси. Зараз вона є директором ДП "Оптика-медтехніка", в якому засновником виступає МОЗ. Ольга Злобіна сидить у тому ж кабінеті, де сидів Дмитро Подтуркін - поруч з кабінетом Богачова, а тепер Лазоришинця. До речі, саме після приходу Ольги Злобіної в Моз, Василь Лазоришинець передумав звільняти генерального директора ДП "Укрвакцина" Андрія Макаренка і навіть доручив йому займатися тендери по 4 держпрограмами.
Для завершення своєї шахової партії, команді Богачова-Кузьми-Лазоришинця залишилося тільки дочекатися рішення Кабміну. На підконтрольному Подтуркину інформаційному сайті "Медконтроль" вже вийшла стаття про корупціонерів в МОЗ, яку по шматочках розтиражували в інших ЗМІ. За інформацією джерел в Кабінеті міністрів Арсеній Яценюк вже готовий підписати потрібні кадрові розпорядження і дати Лазоришинцю кермо правління. Безумовно, відразу після його призначення всі програми дивовижним чином розблоковуються і почнеться проведення тендерів. Паралельно зі створенням нової структури, яка візьме на себе всі держзакупівлі, зрозуміло, за частку малу.
Прикметно, що ініціатива Лазоришинця повністю йде врозріз з роботою нового уряду. Основними гаслами Кабміну Арсенія Яценюка були обіцянки децентралізувати владу. Власне, на цих умовах в Кабмін пішов працювати один з ключових фахівців віце-прем'єр-міністр Володимир Гройсман. "Я, як міністр, принципово не буду консолідувати фінанси в своїх руках. Так, нам ще потрібно наповнити скарбницю, вийти з кризи і поступово передати повноваження, відповідальність та фінансові ресурси громадам. Залишивши державі контролюючі та балансуючі стратегічні функції. Тобто, провести децентралізацію в повному обсязі. Для того, щоб регіони почали конкурувати і розвиватися", - заявив міністр в одному з інтерв'ю.
Таким чином, нова команда зі старих соратників Віктора Януковича поставить хрест на роботі Володимира Гройсмана і на ініціативі нового Президента Петра Порошенка, який ще й обіцяв вивести держзакупівлі з тіні. Поки Арсеній Яценюк зайнятий економічними питаннями і стабілізацією ситуації в країні, Микола Кузьма разом зі своїм партнером Борисом Литовським візьмуть шматок, якому позаздрять всі корупціонери за історію України.