Міністерство юстиції України пропонує оптимізувати фінансування виборчих фондів кандидатів у народні депутати з урахуванням рекомендацій європейських інституцій. Проект додаткових пропозицій щодо внесення змін у закон "Про вибори народних депутатів" був оприлюднений на сайті Міністерства юстиції для громадського обговорення в понеділок, пише "Комерсант-Україна".
Міністерство юстиції України (глава Олександр Лавринович на фото) пропонує оптимізувати фінансування виборчих фондів кандидатів у народні депутати з урахуванням рекомендацій європейських інституцій. Проект додаткових пропозицій щодо внесення змін у закон "Про вибори народних депутатів" був оприлюднений на сайті Міністерства юстиції для громадського обговорення в понеділок, пише "Комерсант-Україна".
У прес-службі відомства заявили, що метою створення документа є "оптимізація фінансування виборчих кампаній кандидатів у народні депутати".
Пропозиціями Мін'юсту планується доповнити раніше підготовлений міністерством законопроект "Про внесення змін у деякі закони України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів".
Читайте також: Мін'юст пропонує дозволити міжнародним спостерігачам отримувати копії протоколів про прийняття окружкомом виборчих бюлетенів
Документ обговорювався 25 квітня на закритій зустрічі з експертами Венеціанської комісії та лідерами парламентських фракцій. За результатами консультацій його планувалося доопрацювати і знову винести на розгляд Венеціанської комісії, Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та експертів Євросоюзу Оприлюднений документ підготовлено з урахуванням рекомендацій європейських експертів, запевняють у прес-службі Мін'юсту.
Серед іншого в Мін'юсті пропонують заборонити робити добровільні внески у виборчі фонди кандидатів не тільки особам без громадянства, іноземцям, анонімним жертводавцям, але і особам під псевдонімом. В опозиції на це положення відреагували неоднозначно.
У відомстві також мають намір зобов'язати розпорядників коштів виборчих фондів партій і кандидатів в одномандатних округах подавати до ЦВК та окружні виборчі комісії відповідно проміжні фінансові звіти про надходження та використання коштів за 20 днів до голосування. Раніше розпорядники фондів повинні були подавати такі звіти тільки після голосування.
Читайте також: Опозиція не хоче називати ім'я єдиного кандидата в мери Києва до оголошення виборів
Вибірковий контроль надходжень, обліку та використання коштів здійснюють виборчі комісії і банки, у яких відкриті рахунки фондів. Якщо за результатами аналізу звітів виборчком виявить порушення, він зобов'язаний повідомити про це правоохоронні органи.
Одне з головних нововведень, запропонованих Мінюстом, - можливість виносити попередження про скасування реєстрації кандидата у депутати, якщо були порушені терміни відкриття виборчого фонду, строки надання виборчим комісіям звітів про надходження і використання коштів фондів або у разі внесення розпорядником фондів у фінансовий звіт недостовірних даних.
Раніше Мін'юст запропонував дозволити міжнародним спостерігачам отримувати копії протоколів про прийняття окружкомом виборчих бюлетенів, передачу їх дільничним виборчим комісіям та підрахунку голосів. Також відомство прописало процедуру висвітлення виборчого процесу в ЗМІ і врахувало критику ОБСЄ щодо відсутності чітких критеріїв визначення меж виборчих округів.
Читайте також: Кабмін пропонує провести перевибори у проблемних округах за чинним законом
Законопроект передбачає, що "одномандатний округ визначається територією, в межах якої знаходяться виборчі дільниці, що входять до його складу". При цьому не допускається створення одномандатного округу з територій, які не межують між собою, а межі округів "визначаються з урахуванням інтересів членів територіальної громади та компактності проживання національних меншин на відповідній території".
Також Мін'юст запропонував провести перевибори у проблемних округах за чинним законом.