Президент Білорусі Олександр Лукашенко розпорядився припинити транзит російського газу через білоруську територію. Таку заяву він зробив на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко розпорядився припинити транзит російського газу через білоруську територію. Таку заяву він зробив на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, передає РБК.
За словами О.Лукашенка, таке розпорядження він зробив тому, що "Газпром" не заплатив в 2010 р. "ні копійки" за транзит газу. За даними білоруської сторони, борг "Газпрому" перед Білоруссю за транзит газу через її територію досягає 260 млн дол. Білорусь не буде транзитувати російський газ до тих пір, поки "Газпром" не погасить заборгованість, заявив О.Лукашенко. Він назвав дії російської сторони абсурдними і цинічними, відзначивши, що не можна "закривати вентиль" за наявності взаємного боргу, який з російського боку складає 260 млн дол., а з білоруської - 190 млн дол.
При цьому Міністерство енергетики Білорусі заявило, що "Бєлтрансгаз" повністю розрахувався з "Газпромом" за травневі постачання російського газу. Представник Міненерго підкреслив, що оплата була проведена до того, як "Газпром" розплатився за здійснений в травні 2010 р. транзит газу до Європи через білоруську територію.
Сьогодня раніше білоруський уряд запропонував ВАТ "Газпром" свій варіант врегулювання газової проблеми. Суть цієї пропозиції викладена в листі, який Рада міністрів республіки направила російській стороні. "Газпрому" було запропоновано погасити заборгованість за транзит природного газу перед "Бєлтрансгазом" у розмірі 217 млн доларів. У свою чергу "Бєлтрансгаз" до 23 червня поточного року в повному об'ємі розраховується за поставлений до Білорусі в травні газ.
Крім того, до 5 липня він погашає заборгованість у розмірі 187 млн дол., що утворилася за січень-квітень 2010р. Одночасно білоруська Рада міністрів звернулася з проханням до російської сторони "утриматися від подальшого обмеження постачань газу до Білорусі до повного виконання взаємних зобов'язань".
Інакше білоруська сторона "буде вимушена проводити відбір газу з транзитної газотранспортної системи для задоволення повною мірою потреб народного господарства і населення Білорусі", наголошується в листі Ради міністрів.
Відзначимо, офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов заявив сьогодні, що "Газпром" гарантує європейським споживачам повний обсяг постачань газу.
"Наші клієнти в Європі отримають необхідний об'єм газу", - сказав С.Купріянов, коментуючи події, пов'язані з постачаннями газу до Білорусі і подальшими заявами білоруської сторони про відбір транзитного газу.
При цьому він уточнив, що зараз "Газпром" відпрацьовує можливі альтернативні варіанти транзиту, що не зачіпають територію Білорусі. "Перш за все, це українські потужності (Україна виразила готовність задіяти свою газотранспортну систему), використання газу з підземних сховищ (ПСГ) Європи, а також спотові ринки", - сказав він.
Звертаючись до білоруської сторони, С.Купріянов сказав: "Ваше рішення - не привід не платити по боргах".
Напередодні "Газпром " підтвердив наявність заборгованості перед Білоруссю за транзит газу по її території в розмірі, який можна порівняти з розміром боргу Білорусі за газ в 192 млн дол. Як повідомив журналістів за підсумками переговорів з делегацією Білорусі з газового питання С.Купріянов, головна причина наявності заборгованості "Газпрому" в тому, що Білорусь не підписує акти виконаних робіт з транзиту за червень, і холдинг не може їх сплатити.
При цьому він відзначив, що "Газпром" готовий у будь-який час погасити свою заборгованість з транзиту перед Білоруссю, проте Мінськ відмовляється приймати грошові кошти.
Нагадаємо, "Газпром " в понеділок з 09:00 за київським часом ввів режим обмеження постачань газу до Білорусі на 15% з подальшим збільшенням до 85%. Це відбулося після того, як мінська влада не виконала умови п'ятиденного ультиматуму про погашення заборгованості, що накопичилася, за постачання газу.
Газовий холдинг 16 червня 2010р. офіційно попередив "Бєлтрансгаз" і уряд Білорусі про обмеження постачань газу у разі непогашення боргів до 21 червня 2010р. У цей період проводилися переговори між РФ і Білоруссю по врегулюванню проблеми, проте вони закінчилися безрезультатно.