ua en ru

По мінному полю: як Одеса відзначала другу річницю трагедії 2 травня

По мінному полю: як Одеса відзначала другу річницю трагедії 2 травня В Одесу стягнули Нацгвардію і полк "Азов"
Налякавши мешканців можливістю провокацій, одеська влада вчора все ж змогла зберегти в місті відносний порядок. Для цього довелося не пустити громадян на Куликове поле, заборонивши вшанувати пам'ять загиблих у Будинку профспілок

Налякавши мешканців можливістю провокацій, одеська влада 2 травня все ж змогла зберегти в місті відносний порядок. Для цього довелося не пустити громадян на Куликовому полі, заборонивши вшанувати пам'ять загиблих у Будинку профспілок

Примарна загроза

Незважаючи на свята Першого травня і православну Пасху, атмосфера в Одесі напередодні річниці трагедії на Куликовому полі залишалася щонайменше напруженій. Багато одесити віддали перевагу провести довгі вихідні подалі від міста і ще з п'ятниці юрмилися в чергах на залізничному вокзалі та автостанції.

Весь попередній тиждень тут говорили про високу загрозу нових зіткнень: на стінах з'явилися листівки із сепаратистськими закликами, невідомий стріляв у будівлю банку з гранатомета, СБУ говорило про можливі теракти, а Військово-морські сили анонсували антитерористичні навчання.

Це відбувалося на тлі загострення конфлікту між губернатором Михайлом Саакашвілі і одеським мером Геннадієм Трухановим. На початку тижня невідомі розгромили табір учасників акції за відставку міського голови, після чого губернатор зажадав ввести в місто підрозділу Нацгвардії, а депутати від БПП Павло Кішкар і Віктор Кривенко запропонували Раді призначити в Одесі дострокові вибори мера.

30 квітня Нацгвардія і поліція провели огляд бойової техніки прямо на Куликовому полі, перед Будинком профспілок, де 2 травня 2014 року в результаті зіткнень між активістами одеського Антимайдана і патріотичних сил загинуло 42 людини. В огляді зокрема брали участь бійці полку Нацгвардії “Азов”, відомого своїми праворадикальними поглядами, що викликало в місті хвилю обурення.

На думку багатьох одеських активістів і журналістів протистояння Саакашвілі і Труханового було фоном, а не безпосередньою причиною зростаючої напруженості в Одесі напередодні 2 травня. При цьому обидві сторони готові були використовувати можливі зіткнення як свідчення непрофесіоналізму опонента. Тим не менш, все обійшлося.

Обережно, міни!

2 травня близько 8 ранку одеська поліція отримала повідомлення про вибуховий пристрій, нібито, розміщеному в Будинку профспілок на площі Куликове поле. Це дало підстави поліції перекрити доступ на площу, де почали працювати вибухотехніки. Через пару годин у підземному переході по сусідству поліція знайшла три бойові гранати. Кордони поліції і Нацгвардії по периметру площі посилюються.

Кордон в Одесі

Фото: кордони поліції і Нацгвардії були посилені

Це поставило під загрозу проведення заявленої на 14:00 панахиди за загиблими в Будинку профспілки, а також мітингу, на який з Києва збиралися приїхати кілька народних депутатів від Опозиційного блоку. Тим не менш, в поліції і Нацгвардії про скасування заходів не говорили - роботи з пошуку вибухівки збиралися закінчити до зазначеного терміну.

До 10:00 до Куликовим полем почали підходити перші городяни з квітами. Деякі з них, наткнувшись на поліцейське оточення і рамку металоискателя, розверталися і йшли. Але більшість залишилася, складаючи траурні букети бузку, гвоздик і тюльпанів прямо під ноги правоохоронцям.

- Пропускайте, дайте ж пам'ять вшанувати,- насідали стоять у перших рядах бабусі на поліцейських.

До полудня перед центральним входом на площу вже товпилося кілька сотень городян з квітами. Багато з них бачили в тому, що відбувається підступи “кривавих бандерівців”

- Під Бандерою жити не будемо, подвиг діда не забудемо,- лунало з натовпу.

Не маючи можливості потрапити на площу, люди розкладали квіти і розставляли свічки на сусідніх клумбах. Дві жінки викладали гвоздиками слово “Пам'ятаємо”. Хтось намагався роздавати георгіївські стрічки.

Гвоздики у Одесі

Фото: квіти одеситам довелося залишати на клумбах у Куликового поля

- Навіщо ви це робите, це ж провокація. Ми сюди прийшли вшанувати пам'ять загиблих, а не займатися агітацією. Ви що не розумієте, що нас тут знову зіштовхнути лобами хочуть,- обурюється ленточкам жінка років сорока.

Але чим більше людей збиралося на площі, тим безумніше дискусії в натовпі. Пригадували і білий фосфор завезений американцями в Будинок профсозов, і світова змова проти російського світу і звільнення Одеси і євреїв, які захопили владу в країні.

- Ну що ж ви все плутаєте! Не Вацман, а Вальцман. Петро Ісакович,- розповідав літній чоловік своєї співрозмовниці про президента країни.

Серед присутніх не тільки пенсіонери. Молодь переважно лася в тіньок, чекаючи, коли ж все-таки почнуть пускати на площу. У натовпі було чимало чоловіків середніх років міцної статури без квітів.

- Приїхали сюди допомогти одеситам, якщо щось не так піде,- відповів один з чоловіків на питання кореспондента РБК-Україна.

Трохи позаду основної частини присутніх, на одному з газонів поставив свій мольберт 28-річний художник В'ячеслав. “Я назвав цю картину “Горе цибульне”, - вона, як мені здається, дуже чітко ілюструє те, що тут зараз відбувається в серцях людей”, - пояснив він.

Одеський художник

Фото: В'ячеслав і його "Горе цибульне"

Час від часу когось затримувала поліція. Так чоловіка з георгіївською стрічкою в петлиці сорочки відвезли у відділок для з'ясування особи – не було з собою документів. Через п'ять хвилин туди вирушила і похилого віку дама - поліції здалася підозрілою її сумка з пляшкою води.

Лише за той день у місті затримали 40 осіб, більшість з яких, за словами голови Одеської поліції Гіоргі Лорткіпанідзе, відпустили після бесіди.

Георгієвська стрічка

Фото: чоловіка з георгіївською стрічкою забрали у відділок для з'ясування особи

До двох годин дня - призначеному часі панахиди -- перед площею зібралося вже півтори тисячі осіб. Градус невдоволення в натовпі помітно підвищився.

-- Пропускайте!,- скандували присутні.

Навколо площі постійно прогулювалися представники ультраправих організацій: ЦК “Азов” і “Правого сектору”, так і просто футбольні ультрас. Поліція, як правило, зупиняла їх спроби підійти ближче до натовпу, выпроваживая з території площі.

Більшість одеських активістів патріотичних в цей час перебували в аеропорту, де блокували народних депутатів від “Опозиційного блоку” Євгена Бакуліна, Юрія Бойка і Вадима Новинського. Після декількох годин суперечок депутати вимушено покинули місто.

Присутніх біля Куликового поля тим часом все ж вдалося організувати імпровізований мітинг прямо біля поліцейського кордону. Хтось розгорнув величезний траурний транспарант, літня жінка заспівала у гучномовець “Вставай страна огромная”.

Близько 16:00 на площі під'їхав автобус з родичами загиблих у будинку профспілок. Кілька праворадикалів з символікою ЦК “Азов” спробували затримати його на перехресті, вигукуючи: “Смерть ворогам”.

- Коридор, одесити, коридор робимо,- кричав хтось у натовпі мітингувальників і кидався в автобус. Зрештою, з нього вийшли кілька літніх жінок у футболках з портретами загиблих синів. Слідом винесли величезну в'язку чорних повітряних кульок - пізніше їх разом з голубами запустили в небо.

Чорні кульки

Фото: автобус з родичами загиблих два роки тому

Мітинг тим часом все сильніше брав українофобський характер.

- Ось дивіться, у мене на сумці жовтий якір на тлі синьої хвилі. Так мене за цю сумку обізвали провокатором,- скаржилася кореспонденту РБК-Україна одна з учасниць.

Ближче до вечора стало зрозуміло, що на Куликовому полі нікого не пустять. Поліція як і раніше стверджувала, що вибухотехніки МНС шукали там вибухівку. Але, якусь роботу за огорожею було складно помітити. Присутні все ще скандували на адресу міліції: “Пропускайте!” ”Фашисти!” “Ганьба!”, але потихеньку почали розходитися.

Близько 8 годин вечора поліція повідомила про ще один дзвінок з інформацією про замінування Будинку профспілок і Куликова поля. Тоді ж стало відомо. що неподалік від Куликове поле від серцевого нападу помер 79-річний учасник митнга. Незабаром після цього площа покинули останні городяни.

"Успішна операція"

Панахиду в Одесі змогли провести патріотичні сили -- представники ЦК “Азов”, “Автомайдану” і “Правого сектору”. Молебень в пам'ять про жертв зіткнення і загиблих на Сході військових відслужили священики різних конфесій на Грецькій вулиці. Жалобний спів священиків раз переривала музика з боку ресторанів на сусідній вулиці Дерибасівській – там, незважаючи на всі мітинги і панахиди тривала святково-туристична життя.

Побоювання викликали плани організаторів панахиди влаштувати після неї “Патритотический марш” у бік Куликова поля. Але він так і не відбувся - після молебню більшість учасників розійшлися.

В цей час в декількох кварталах прямо під пам'ятником Дюку почав свою прес-конференцію Михайло Саакашвілі. Він подякував одеситів, які зуміли, за його словами, “не пустити в Одесу ворогів України”, маючи на увазі депутатів Опозиційного блоку, а також зазначив, що завдяки посиленим заходам безпеки в місті вдалося запобігти готувалися провокації.

- Багатьом, я знаю, не подобалося, що до Одеси в ці дні з'їхалися українські солдати. Але я скажу так: тим не подобається бачити в Одесі українських солдат, хто не вважає українську армію своєю армією. Таким людям в місті не місце.

Михайло Саакашвілі

Фото: брифінг Михайла Саакашвілі

Трохи пізніше відповідаючи під час брифінгу Гіоргі Лорткіпанідзе так і не зміг пояснити кореспонденту РБК-Україна, як на оточеному Куликовому полі ввечері могла бути вибухівка.

- нашим завданням у ці дні є максимальна турбота про безпеку городян. Тому ми не можемо допустити проникнення кого-небудь на Куликове поле і до дому профсозов, а там ще тривають пошукові роботи.

Вже близько опівночі кореспондент РБК-Україна спостерігав гуляють, незважаючи на загородження, по площі парочки і безпритульних сплячих на нібито оточеній території. При цьому центральний вхід на площу, як і раніше охороняв наряд поліції, який запевнив, що роботи з розмінування тривають.

Додаткові групи поліції і Нацгварии будуть залишатися в місті до 10 травня. А місцеві активісти очікують конфліктів 7 травня під час матчу Металіст - Чорноморець, а також 9 травня під час святкування Дня перемоги

Всі фото - Ігор Бурдига