ua en ru

Міністр нафти Сирії: Через санкції проти Дамаску нафтовидобуток у країні скоротився на третину

Автор: RBC.UA
У зв'язку з санкціями Ліги арабських держав (ЛАД) і Євросоюзу проти Сирії видобуток нафти в державі скоротився на 30-35%, повідомив на прес-конференції міністр нафти республіки Суфиан Алао, передає Reuters.

У зв'язку з санкціями Ліги арабських держав (ЛАД) і Євросоюзу проти Сирії видобуток нафти в державі скоротився на 30-35%, повідомив на прес-конференції міністр нафти республіки Суфиан Алао, передає Reuters.

Основний збиток нафтовидобутку завдало включення Євросоюзом низки підприємств країни, у тому числі добувних, в "чорний список". Крім цього, санкції ЛАД блокували виконання низки угод, які сирійська сторона уклала з партнерами на території країн, що входять в організацію.

"Нам довелося знизити видобуток нафти на 30-35% і така ситуація триватиме до відновлення експорту", - уточнив міністр. Крім того, він додав, що поточне виробництво становить 260 тис. бар. на добу.

"Це несправедливі санкції, про яких раніше ніхто не міг подумати. Наші партнери перестали купувати сирійську нафту, і, в першу чергу, це б'є по нашим громадянам", - підкреслив Алао.

Варто відзначити, що нафтовий комплекс країни дозволяє виробляти близько 380 тис. бар./добу, а потужність національних НПЗ становить близько 250-255 тис. бар./добу.

Міністр нафти також повідомив, що Сирія змінила структуру поточного експорту, скоротивши поставки сирої нафти на користь бензинів і зрідженого газу.

Санкції, за словами Алао, впливають на експорт не тільки безпосередньо через відмову партнерів від угод, але й опосередковано через блокування банківських рахунків зараз, що мінімізує можливості організації для будь-яких зовнішньоторговельних операцій.

У зв'язку з встановленими проти Сирії санкціями до кінця грудня 2011 р. нафтові європейські гіганти Royal Dutch Shell і Total припинять свою діяльність в цій державі.

Нагадаємо, 27 листопада ЛАД схвалила пакет економічних санкцій проти Сирії. Санкції передбачають припинення низки фінансових відносин між членами ЛАД і сирійським урядом, включаючи операції з Центробанком Сирії. Санкції повинні боляче вдарити по сирійській економіці. Як зазначало BBC, половина експорту країни йде саме в держави, що входять в ЛАД. На них припадає третина всіх товарів, які Сирія імпортує. Як повідомляє радіостанція, ряд санкцій, накладених на Дамаск, підтримає також Туреччина, яка формально в ЛАД не входить.

У той же час відзначається, що сусідні з Сирією Ірак і Ліван можуть виконувати режим санкцій не дуже строго, так як самі залежать від економічних зв'язків з сирійською державою.

Напередодні міністр закордонних справ Сирії Валід Муаллем після оприлюднення рекомендацій міністрів фінансів країн ЛАД звинуватив організацію у винесенні внутрисирийского конфлікту на міжнародний рівень. Він заявив, що ЛАД чинить "економічну агресію" і прокладає шлях для іноземної інтервенції в Сирію.

Політика санкцій з боку ЄС і США вже призвела до серйозних наслідків для Сирії. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, у свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Крім того, на початку вересня 2011 р. ЄС ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.

Також санкції проти Дамаску ввела Туреччина. Країна оголосила про введення 30%-го податку на ввезені з Сирії товари. Обмежувальні заходи проти Сирії також включають в себе припинення стратегічного співробітництва та роботи з сирійським центральним банком. Турецькі власті також зупинили всі операції по видачі Сирії фінансових кредитів і заморозили її державні активи, що знаходяться в Туреччині.

Раніше уряди країн - членів ЄС схвалили розширення санкцій проти Сирії. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довів його, таким чином, до 74 людей. Що потрапили в цей список особи позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках будуть заморожені. ЄС також заборонив Європейському інвестиційному банку (ЄІБ) видавати режиму Башара Асада кредити, передбачені чинними угодами.

Нагадаємо, з березня 2011 р. в Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція вимагає відставки Президента Асада, який перебуває при владі з 2000 р. і проведення реформ. Уряд пішов на ряд поступок супротивників режиму, проте жорстко присікає несанкціоновані виступу, використовуючи для цього поліцію і армію. За даними Організації Об'єднаних Націй (ООН), за час конфлікту в країні загинули більше 3,5 тис. осіб. Офіційний Дамаск заявляє, що ця цифра нижче в рази, і підкреслює, що серед загиблих багато поліцейських і військовослужбовців армії, які займалися наведенням порядку.

За даними антиурядової Сирійської національної ради, жертвами зіткнень, що спалахнули з новою силою з 19 грудня ц.р, стали не менше 250 людей. Ескалація насильства відбувається на тлі рішення сирійського режиму впустити в країну спостерігачів ЛАД.

Вчора в результаті подвійного теракту в столиці Сирії Дамаску загинули більше 40 людей. Ще 100 отримали поранення. Влада звинуватила в цьому бойовиків "Аль-Кайеди". Активісти, які підтримують опозицію, стверджують, що обидві атаки були пристосовані урядовими військами, щоб переконати спостерігачів з ЛАД, які прибули в країну вчора, що в сирійській столиці діють бойовики.