Вартість проектованого газопроводу Nabucco в кращому разі може скласти 24-26 млрд євро, що в 4 рази перевищує попередні оцінки. Як передає Reuters, такі цифри озвучив сьогодні на брифінгу в Лондоні Тамаш Феллегі - глава Міністерства національного розвитку (Міннацрозвитку) Угорщини, яка є одним з учасників проекту.
Вартість проектованого газопроводу Nabucco в кращому разі може скласти 24-26 млрд євро, що в 4 рази перевищує попередні оцінки. Як передає Reuters, такі цифри озвучив сьогодні на брифінгу в Лондоні Тамаш Феллегі - глава Міністерства національного розвитку (Міннацрозвитку) Угорщини, яка є одним з учасників проекту.
При цьому міністр поставив під сумнів життєздатність Nabucco, пославшись на відсутність твердих зобов'язань з боку потенційних покупців і постачальників "блакитного палива".
"Кінцеву вартість Nabucco ніхто не може спрогнозувати", - заявив Феллегі. Він додав, що за оптимістичним" оцінками сума може скласти 24-26 млрд дол. Представник консорціуму Nabucco у свою чергу назвав оцінку Міннацрозвитку Угорщини "довільною", уточнивши при цьому, що в даний час початкова вартість проекту (7,9 млрд євро) переглядається.
У середині жовтня 2011 р. комісар Європейського союзу з енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що вартість проектованого газопроводу Nabucco може скласти 10-14 млрд євро, що значно перевищує попередні розрахунки. Тоді ж австрійський учасник проекту OMV Gas GmbH озвучив прогноз, згідно з яким постачання газу по магістралі почнуться лише в 2018 р.
Раніше з посиланням на інформовані джерела повідомлялося, що проектна вартість газопроводу виросла з 7,9 млрд євро до 12-15 млрд євро, а ухвалення остаточного інвестиційного рішення по газопроводу може бути відкладено до 2012 р. у зв'язку зі збільшенням вартості і неврегульованим питанням про постачання газу. Раніше воно переносилося на 2011 р. через тривалі переговори по постачаннях "блакитного палива" з Азербайджану.
У травні 2011 р. консорціум Nabucco переніс початок будівництва свого газогону з 2012 р. на 2013 р., а початок поставок газу по ньому - на 2017 р., повідомив тоді керуючий директор Nabucco Gas Pipeline International Рейнхард Мітчек.
Учасниками проекту Nabucco є компанії OMV Gas GmbH (Австрія), Botas (Туреччина), Bulgargaz (Болгарія), s.n.t.g.n.Transgaz S.A. (Румунія), MOL Natural Gas Transmission Company Ltd. (Угорщина), RWE (Німеччина). Кожен з учасників має рівними частками - по 16,67%. Основними постачальниками для проекту розглядаються Азербайджан, Ірак і Туркменія.
Nabucco - проектований магістральний газопровід довжиною 3,3 тис. км, який піде в обхід Росії з Центральної Азії в країни Євросоюзу, насамперед в Австрію і Німеччину. Його проектна потужність - 26-32 млрд куб. м газу в рік. Спочатку проект трубопроводу Nabucco, представлений в 2004 р., передбачав постачання газу з родовищ Ірану в Перській затоці. У 2006 р. у зв'язку з конфліктом навколо іранської ядерної програми було прийнято рішення змінити проект таким чином, щоб мати можливість поставляти газ з Туркменії, Узбекистану і Азербайджану.
Зазначимо, проблемами Європи по Nabucco може скористатися Росія. РФ може просто випередити європейські країни, які лобіюють створення Nabucco, і першою побудувати альтернативний газопровід. У серпні 2011 р. російський "Газпром", французька EdF, німецька BASF і італійська ENI підписали акціонерну угоду з будівництва газогону "Південний потік". У відповідності з угодою, французька EdF і німецька BASF отримають по 15% в проекті "Південний потік". Частка італійської ENI складе 20%, у "Газпрому" буде 50%. Для реалізації сухопутної частини проекту вже підписані міжурядові угоди з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією. В даний час здійснюється розробка зведеного техніко-економічного обґрунтування "Південного потоку", що включає в себе техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) морської ділянки, а також ТЕО газопроводів на територіях країн Південної і Центральної Європи.
Раніше, енергокомісар Євросоюзу Еттінгер розкритикував проект газопроводу "Південний потік". Він заявив, що російський проект - спроба перешкодити розвитку альтернативному газопроводу Nabucco, будівництво якого ще не почалося, проте активно підтримується Європою. За словами енергокомісара, "Південний потік" не змусить ЄС відмовитися від Nabucco, мета якого - диверсифікувати постачання газу на європейський ринок. Ще на початку року міністр промисловості Італії Паоло Романі висловлював думку, що проекти Nabucco і "Південний потік" несумісні один з одним.