Міністерство фінансів США заявило, що Китай не вжив достатніх кроків для перетворення юаня на вільно конвертовану валюту, однак вартістю своєї валюти Пекін не маніпулює, передає радіостанція "Свобода".
Міністерство фінансів США заявило, що Китай не вжив достатніх кроків для перетворення юаня на вільно конвертовану валюту, однак вартістю своєї валюти Пекін не маніпулює, передає радіостанція "Свобода".
В останній доповіді фінансового відомства США говориться, що за останні 18 місяців юань виріс по відношенню до долара на 12%, але його вартість-залишається заниженою.
Експерти відзначають, що якби Мінфін США зарахував КНР до "валютних маніпуляторів", то відомству довелося б вводити каральні мита на імпортовані китайські товари, що могло б призвести до торгової війни між США і Китаєм.
"Проте, темпи підвищення курсу юаня поки є недостатніми", - говориться в доповіді Мінфіну США.
Слід зазначити, що Мінфін готує подібні доповіді Конгресу двічі в рік, і кожен раз тема китайського юаня стає в них центральною.
Нагадаємо, члени Конгресу США звинувачують Китай в заниження вартості юаня з метою збільшення експорту і вимагають від Президента Барака Обами вжити відповідних заходів.
У жовтні Сенат США схвалив законопроект, спрямований на те, щоб змусити Китай підвищити вартість юаня і тим самим зберегти робочі місця в США. Пекін, у свою чергу, попередив, що ухвалення такого закону може спровокувати торгову війну між державами. Міністерство закордонних справ КНР заявило, що законопроект - це протекціоністський крок, і попередило, що його схвалення може звести нанівець спільні спроби двох найбільших економік підтримати світову відновлення.
У США називають однією з головних причин свого дефіциту зовнішньоторговельного обороту з Пекіном штучно занижений (приблизно на 40%) курс юаня по відношенню до долара. У 2010 р. дефіцит досяг 273,1 млрд дол. Американські економісти відзначають, що це робить товари з Китаю дешевшими в США, а американські товари дорожчими в Китаї. Тому Вашингтон наполегливо добивається від Пекіна ревальвації юаня.
Центробанк Китаю заявив, що юань - не основна причина профіциту торговельного Китаю з США. Банк додав, що зміцнення юаня на поліпшить ситуацію на ринку праці США і не допоможе країні скоротити дефіцит торгівлі.
Останнім часом Китай потроху послаблює контроль над рухом капіталу. У серпні ц.р. влада пообіцяла дозволити обраним іноземним інвесторам купувати за юані цінні папери на біржах материкового Китаю. Аналітики відзначають, що такі заходи сприяють інтернаціоналізації юаня і наближають його, хоча і повільно, до статусу міжнародної резервної валюти.
У листопаді прем'єр Держради КНР Вень Цзябао заявив, що влада Китаю готова підвищити гнучкість юаня у валютній торгівлі. На думку аналітиків, заява китайського лідера свідчить про можливості розширення коридору валютних коливань національної валюти країни, який встановлюється Народним банком Китаю. В даний час добова динаміка (зміцнення і ослаблення) юаню до долара не виступає за 0,5% від центрального курсу.
На початку вересня ц.р. влада КНР оголосила про плани зробити юань вільно конвертованою валютою до 2015 р. В даний час юань є обмежено конвертованою валютою - уряд зберігає жорсткі обмеження валютних операцій, пов'язаних з рухом капіталу. Курс юаня контролюється китайським Центробанком і визначається в прив'язці до "кошика" валют. В цілях валютного регулювання Пекін змушений продавати юані на внутрішньому ринку і акумулювати величезні валютні резерви, які в 2011 р. перевищили 3 трлн дол. і продовжують рости.
Зазначимо, в кінці травня 2011 р., Міністерство фінансів США опублікувало Доповідь "по міжнародній економіці і монетарній політиці основних торговельних партнерів", в якій підтвердило, що основні торговельні партнери, включаючи КНР, не маніпулюють валютним курсом для ведення несправедливою торгівлі з США.
Цей піврічний звіт показав, що з тих пір, як в червні минулого року в Китаї почалося реформування механізму формування обмінного курсу юаня, протягом цього року курс юаня по відношенню до долара США постійно зміцнюється, і Китай не підпадає під визначення країни, маніпулюючих валютним курсом.