ua en ru

Мінфін Ірландії: Для рекапіталізації європейських банків потрібно понад 100 млрд євро

Автор: RBC.UA
На думку європейських лідерів, для рекапіталізації банків Старого Світу буде потрібно понад 100 млрд євро. Про це повідомив міністр фінансів Ірландії Майкл Нунан.

На думку європейських лідерів, для рекапіталізації банків Старого Світу буде потрібно понад 100 млрд євро. Про це повідомив міністр фінансів Ірландії Майкл Нунан.

"Я вважаю, всім вже стало ясно, що для рекапіталізації банків Європи необхідно понад 100 млрд євро", - заявив Нунан на полях економічного форуму в Дубліні. Він додав, що необхідні кошти можна буде залучити з різних джерел, включаючи Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF), що кредитує периферійні країни зони євро, що потрапили у фінансову скруту.

"Ряд великих німецьких банків, з керівництвом яких я спілкувався, планують залучати гроші на ринку. Інші фінансові інститути розраховують скористатися засобами EFSF. Треті чекають підтримки від національних урядів. Таким чином, рекапіталізація може йти відразу декількома шляхами, - зазначив Нунан. - Але в основі цього процесу, на мій погляд, повинен лежать принцип, згідно з яким першочергову відповідальність за банки несуть влади тієї чи іншої країни, а вже потім Європейський Центробанк (ЄЦБ)".

За наведеними на поточному тижні оцінками Міжнародного валютного фонду (МВФ), для рекапіталізації європейських банків знадобиться від 100 до 200 млрд євро. Також днями міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service знизило рейтинги банківських депозитів і пріоритетного боргу 12 кредитних організацій Великобританії і рейтинги великих італійських банків слідом за рішенням про зниження довгострокового суверенного рейтингу країни з рівня Аа2 до А2. Були знижені довгострокові рейтинги за борговими зобов'язаннями і за депозитами таких великих фінансових організацій, як UniCredit (з Аа3 до А2) і Intesa (аналогічно з Аа3 до А2).

В тому, що рекапіталізація не допоможе вирішити кризу довіри упевнений глава банку Societe Generale Фредерік Удеа. В інтерв'ю телеканалу Reuters Insider Удеа повідомив, що основна проблема банків полягає не в капіталі, а в ліквідності, тому що довіра інвесторів згасає, і закликав лідерів єврозони знайти рішення грецької боргової драми "якомога швидше".

Раніше про те, що банкам Франції не потрібна рекапіталізація заявляли в мінфіні європейської країни. За словами міністра фінансів країни Франсуа Баруана, банки не зазнають труднощів з ліквідністю, і ринки можуть повністю бути впевненими в їх антикризової стратегії.

Про те, що уряд Німеччини готовий надати допомогу банкам з недостатньою капіталізацією, якщо вони не зможуть справлятися з поточною ринковою ситуацією, 5 жовтня заявила канцлер Ангела Меркель.

Пізніше стало відомо, що думки Німеччини і Франції в питанні допомоги банкам розійшлися. За інформацією дипломатичного джерела з Німеччини, Париж мав намір використовувати кошти Європейського фонду фінансової стабільності EFSF на рекапіталізацію власних банків, що мають на балансі значну кількість держоблігацій периферійних країн зони євро. Берлін наполягає на тому, що фінанси EFSF повинні йти в хід тільки в крайньому випадку, коли в держави не залишилося власних коштів.

Нагадаємо, рішення про збільшення європейського стабфонду може бути затверджене 18 жовтня 2011р. на черговому засіданні Європейської ради. Збільшення обсягу EFSF і делегування йому права відкривати попереджувальні кредитні лінії і викуповувати державні облігації периферійних країн валютного блоку, зокрема Іспанії та Італії, може зміцнити цю структуру без необхідності збільшення окремими країнами блоку фінансових зобов'язань. На думку більшості економістів, нинішній обсяг фонду (440 млрд євро) занадто малий, щоб стримати подальше поширення боргової кризи.

Нагадаємо, 21 липня 2011р. лідери країн єврозони домовилися надати Європейському стабфонду право відкривати попереджувальні кредитні лінії та викуповувати державні облігації периферійних країн валютного блоку. Ці заходи повинні бути схвалені парламентами всіх держав єврозони. Законопроект уже ратифікований парламентами Австрії, Німеччини, Словенії, Бельгії, Греції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Іспанії, Франції, Португалії та Фінляндії.

23 вересня офіційний представник Європейської комісії (ЄК) Олів'є Байлі повідомив, що з 2008 р. європейські банки отримали фінансову допомогу в розмірі 420 млрд євро і перебувають у більш благополучному стані, ніж три роки тому.

Нагадаємо, в липні 2011 р. серед банків ЄС були проведені стрес-тести. За даними Європейського управління з банківського нагляду (European Banking Authority, EBA), з 90 банків вісім не витримали випробування (п'ять іспанських, два грецьких і один австрійський), ще 16 - насилу пройшли їх.