ua en ru

Михайло Цимбалюк: “Через зрив термінів, вартість стадіону у Львові зросла на 20%”

Автор: RBC.UA
15 листопада українська футбольна збірна має відкривати стадіон у Львові. Сьогодні готовність львівського стадіону - 78%, а терміналу аеропорту та посадкової смуги - 65% и 49%, відповідно. Зважаючи на те, що Львів є одним з чотирьох міст, які прийматимуть Євро-2012, важливість спортивних об`єктів тут є надважливою. І 26-27 вересня президент УЄФА Мішель Платіні під час візиту до Львова оцінить готовність міста до прийому футбольного чемпіонату.За місяц до цього вирішального візиту голова Львівської обласної державної адміністрації Михайло Цимбалюк розповів в інтерв`ю РБК-Україна про нагальні проблеми регіону в контексті Євро-2012, а також про фінансування об`єктів та програм.

РБК-Україна: Скільки було інвестовано в Євро-2012 на Львівщині?
Михайло Цимбалюк: Основні об'єкти - стадіон, літовище та дороги - взяла на себе держава. Місцева влада надала 250 млн грн на будівництво міських доріг і вулиць, а також 70 млн грн - на ремонт вулиць і доріг по області. Це крапля в морі у порівняні з мільярдами на стадіон та літовище.
Найбільша сфера, у яку вкладав інвестор, - будівництво готелів. Влада тільки допомагає дозвільними документами тощо. З готелями ми закрили проблему повністю. Цього року ми здаємо чотири готелі, в тому числі - два п'ятизіркових.
РБК-Україна: Які головні проблеми залишилися?
Михайло Цимбалюк: Будівництво двох переходів через кордон, будівництво до них доріг - не встигнемо зробити цього року, перекладаємо на весну наступного року.
І ще - будівництво розв'язки біля стадіону. Зараз йде уточнення і спрощення самого проекту. Деякі люди, які є власниками землі, відмовилися її повертати державі. Через це ми пішли іншим шляхом. Але до зимової Олімпіади 2022 р. доведеться повернутися до цього питання, томущо біля стадіону ми маємо намір будувати Льодовий палац зимових видів спорту.
РБК-Україна: Що з людьми, які не забажали відмовитися від своїх земельних ділянок?
Михайло Цимбалюк: Вони залишилися зі своєю землею. Хоча зрозуміло, що там є певні особи, які взяли доручення від власників і на цьому хочуть заробити певні гроші.
РБК-Україна: Скільки коштує ця земля?
Михайло Цимбалюк: Немало. Але держава може купити лише за офіційною, а не комерйціною ціною, бо Кабмін визначив чіткі розцінки за гектар землі. Власники ж бажають комерційної ціни.
РБК-Україна: І?
Михайло Цимбалюк: Мені прикро визнавати, але ми просто втратили час. З-за переговорів, судів ми не встигли вчасно затвердити титул будови. Тому що не могли завершити проект без вивільнення земель, а кошти вже з бюджету були розподілені. Не хочу казати, на чиїй це совісті це має бути, але, на мою думку, ті люди мали поступитися такими речами.
РБК-Україна: Як обстоять справи з летовищем?
Михайло Цимбалюк: З летовищем жодних питань немає. Зараз воно працює тільки в денному режимі, але з 24 серпня сигналізація буде підключена - і розпочнеться цілободова робота летовища.
РБК-Україна: Тобто, лишаються два переходи через кордон.
Михайло Цимбалюк: Так. В цьому році ми не встигаємо, але є домовленості між урядами Польщі та України. Поляки вже будують ці переходи за кошти Євросоюзу, а нам потрібно зробити дорогу з боку України - 6 км та 4,5 км.
РБК-Україна: Яка сума потрібна на ці майже 10 км?
Михайло Цимбалюк: Близько 50 млн грн.
РБК-Україна: Тобто, 50 млн грн і певний час - це основні складові остаточної підготовки Львівської області до Євро-2012?
Михайло Цимбалюк: Думаю, що так. Цього року маємо рекордну кількість і коштів використання, і обсягів виконаних робіт. Якби в добі було не 24 години, а 36, то ми б вже встигли.
РБК-Україна: Тому що терміни були зірвані?
Михайло Цимбалюк: 2009 р. - проспали. А в 2010 р. довелося деякі речі будувати практично з нуля. А деякі потрібно було й демонтувати, якщо казати про стадіон.
РБК-Україна: На скільки була збільшена вартість стадіону?
Михайло Цимбалюк: Ддумаю, десь на 20%. І не тільки через три зміни, а через те що кожен місяць чи кожні півроку ціна на ті чи інші будівельні матеріали змінювалася - і не завжди у сторону зменшення. Зрозуміло, те, що ми збудуємо сьогодні, буде на 20% дешевше від того, що ми збудуємо через рік.
РБК-Україна: До приїзду Платіні встигнете закінчити стадіон?
Михайло Цимбалюк: Плануємо практично завершити монтаж даху, встановимо крісла, завершимо внутрішні роботи. Буде картинка, яка йому повинна сподобатися, і яка буде доказом того, що ми йдемо вчасно до завершення об'єкту.
РБК-Україна: Яка остаточна вартість стадіону?
Михайло Цимбалюк: Ми виходимо на 2 млрд 287 млн грн. Але це не остаточна цифра, по ходу доводиться вносити зміни. Наприклад, ми додавали каналізацію в одному напрямку і зіштовхнулися з тим, що поспіхом зроблена геологія, і замість проектних 20 см ми відкинули до 4 м торфу.
РБК-Україна: А що з підстанцією?
Михайло Цимбалюк: Вона вже збудована, залишились тільки деякі дозвільні документи й будемо її запускати.
Завершили котельню. Фірма, яка монтувала, дала своїх фахівців, які навчають наших її обслуговувати.
РБК-Україна: Хто буде стелити газон?
Михайло Цимбалюк: «Альтком». Газон зараз на стадії вистелення ґрунтової суміші. І вже ніхто не сумнівається що у Львова не заберуть Євро-2012, бо ми готові до чемпіонату.

Спілкувався Олексій Біловол