ua en ru

Михайло Блавацький: Ми не готуємося до війни

Автор: RBC.UA
Народний депутат від «Свободи» Михайло Блавацький, один з комендантів Будинку профспілок, де знаходяться всі штаби Євромайдану, розповів РБК- Україна про те, наскільки активісти готові до опору силовому сценарію, про суми, що витрачаються щодня на Євромайдані, а також про додаткові заходи безпеки.

РБК-Україна: Які специфічні завдання закріплені за штабами, розташованими в будівлі Будинку профспілок?

Михайло Блавацький: Наше завдання - забезпечення харчуванням, електроенергією, дровами, ПММ інших будівель - КМДА, Жовтневого палацу, Українського дому. А в Будинку профспілок знаходиться центральний офіс Євромайдану з трьома комендантами: я - від «Свободи», Степан Кубів - від «Батьківщини» та Сергій Одарченко - від «Удару».

РБК-Україна: Яка частина медикаментів, продовольства та інших матеріалів поставляється Майдану людьми, а яка - бізнесменами?

Михайло Блавацький: Основна частина підтримки - фінансов , близько 300 тис. грн на день, які йдуть на орендну плату, комунальні послуги. В цілому, це 30-40% нашого бюджету.

Провізію везуть з усієї України, хоча основна частина забезпечення йде від киян. Близько 20% необхідної їжі і теплих речей нам приносять люди.

Окреме спасибі лікарям і тим, хто допомагає ліками. Минуло вже близько 80 днів (з початку активної фази Євромайдану), а у нас не було жодної епідемії , бо постійно проводяться дезінфекції та сантехнічні обробки.

Ми забезпечуємо себе всім і показуємо, як може працювати держава. У нас є навіть служба фінансової безпеки.

РБК-Україна: Чи є на Майдані люди на окладі, які присвячують цій роботі більшу частину свого часу і тому потребують фінансової підтримки?

Михайло Блавацький: Всі працюють на волонтерських засадах. Ми нікому не платимо і не збираємося платити, оскільки для цього теж потрібно виділяти кошти. Всі ми прийшли з однією метою - перемогти режим , перемогти диктатуру і побудувати процвітаючу європейську країну з демократією та верховенством права.

РБК-Україна: Чи допомагають громадські чи інші організації, надаючи своїх волонтерів?

Михайло Блавацький: Був випадок, коли до нас з технікуму харчової промисловості приходили студенти - як на практику. Є люди зі своїми ресторанами, барами і кафе, які готують салати, пиріжки роблять. Всі жертвують, чим можуть.

РБК-Україна: Наскільки ймовірний мирний сценарій розв'язання проблеми, а наскільки - силовий?

Михайло Блавацький: Не доведи господь до силового варіанту. І так вже пролита кров, загинули наші діти і побратими. Але, якщо вони хочуть силовий сценарій, вони його отримають. Ми підтримуємо мирні акції і мають намір мирним шляхом змінити систему влади.

Я думаю, що у цієї влади не залишилося варіантів. Гратися зі своїм народом, доводити його до зубожіння, а потім показати, що ми вас знову силовими методами задушимо - це в Україні вже не пройде. Все, ми вже перейшли цей рубіж, люди не бояться, люди готові сьогодні віддати життя за майбутнє країни , за майбутнє поколінь. Якщо вже цього вони не бачать, значить, вони сліпі кошенята.

РБК-Україна: Але можливий же сценарій з розстрілом демонстрації, як це було в Казахстані?

Михайло Блавацький: Якщо режим дозволить собі ще раз перейти кордон і переступить через всі демократичні принципи і права, це закінчиться для нього дуже плачевно. У влади немає таких людських ресурсів. І все , що вони пишуть , що піднімуть армію, то - так. Міністр оборони підтримує цю владу - і ніхто його не підтримує.

А спецзагони МВС, не думаю, що будуть стріляти у власний народ.

РБК-Україна: На які ще запобіжні заходи може сподіватися Євромайдан, крім розсудливості вищих чинів?

Михайло Блавацький: В Україні зараз зареєстровано близько 8 млн одиниць зброї у мисливців, рибалок і всіх інших, хто не має відношення до міліції та інших структур, яким дозволено носіння травматичної зброї. Якщо сьогодні брат піде на брата, ви уявляєте, що це буде? Якщо злочинний режим хоче це отримати, то він це отримає.

Якщо наша влада збирається і далі обманювати людей за допомогою політиків, то цей період закінчився. Ніхто більше не дасть можливості робити це.

РБК-Україна: Наскільки організовані заходи по захисту Майдану?

Михайло Блавацький: Все відбувається не спонтанно, а в міру необхідності. Ясно, що коли в людей стріляють, вони захищаються за допомогою піротехніки. Адже їм потрібно було захистити своє життя і не пропустити (силовиків) далі.

РБК-Україна: На Грушевського був час на реакцію. А якщо цього часу не буде?

Михайло Блавацький: Ви хочете почути, наскільки ми підготовлені і наскільки готові дати відсіч? Ми готові до дуже жорсткого протистояння, хоча зброї у нас немає. Якщо «Беркут» буде наступати, у нас є щити і палиці, такі ж , як у «Беркута». Ми готові без зброї покласти свої життя і здоров'я.

РБК-Україна: Але чи правильно я зрозумів, що якщо з боку силовиків у хід піде бойова зброя, то...

Михайло Блавацький: Не хочу в це навіть вірити, адже ви уявляєте, якою катастрофою це обернеться. Якщо вони будуть стріляти в мирних людей, це побачить весь світ. Ми ж маємо намір діяти тільки через мирний протест.

Ми настільки сильні духом, що готові боротися за кожну кому, за кожну букву, за кожну точку, яку ми вимагаємо.

РБК-Україна: Але є ж якісь попереджувальні засоби, якщо немає зброї?

Михайло Блавацький: Це 8 млн одиниць зброї, про які я вже говорив.

РБК-Україна: Як посилено заходи з безпеки після вибуху в Будинку профспілок?

Михайло Блавацький: Ми посилили перевірку поставляються медикаментів і продуктів.

РБК-Україна: Наскільки достовірна інформація про підготовку пасивних засобів самозахисту, зокрема, закупівлю бронежилетів?

Михайло Блавацький: Бронежилети дозволені у будь-якій країні. Є бізнес-структури, які побачили, скільки людей постраждало, скільки може надалі постраждати від радикальних і злочинних дій режиму, і вони закуповують людям бронежилети, каски, окуляри, рукавички, наколінники. Згодом ці засоби можуть бути передані в силові структури.

РБК-Україна: Закупівля ці засобів ведеться централізовано?

Михайло Блавацький: Ні. Люди самі їдуть в мисливські магазини і закуповують все необхідне. Ми не готуємося до війни, тому централізовано не скуповуємо бронежилети і засоби захисту.

РБК-Україна: А заготовлення пляшок з «коктейлями Молотова»?

Михайло Блавацький: У нас немає централізованої підготовки, немає складів, цехів або підприємств. Кожен, хто хоче перевірити може зайти і подивитися, в будь-який час ми всіх чекаємо з задоволенням.

РБК-Україна: І в підвал Будинку профспілок?

Михайло Блавацький: Там були журналісти, посли. Вони пройшли всі поверхи - і нічого забороненого не знайшли.

Спілкувався Артем Ковалевський

Спілкувався Артем Ковалевський