З боку Євросоюзу є політична готовність до підписання з Україною угоди про асоційоване членство. Про це на брифінгу заявив заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв.
З боку Євросоюзу є політична готовність до підписання з Україною угоди про асоційоване членство. Про це на брифінгу заявив заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв.
Він зазначив, що на сьогоднішній день на експертно-технічному рівні переговори про відповідну угоду вже завершені. «Ми, по суті, можемо констатувати завершення на технічно-експертному рівні переговорів по всій угоді за винятком частини, яка стосується зони вільної торгівлі. За іншим частинам угоди залишаються так звані політичні питання, які будуть вимагати рішення на високому політичному рівні », - сказав він.
К.Єлісєєв зазначив, що переговори щодо зони вільної торгівлі будуть продовжені до кінця цього року і в наступному році. Заступник міністра також нагадав, що в разі укладення угоди про асоційоване членство наступним кроком з боку України стане укладення угоди про умови вступу України в ЄС.
За словами К.Єлісеева, питання підписання угоди про асоційоване членство між Україною та ЄС буде обговорюватися в ході самміту Україна - ЄС, який відбудеться 4 грудня в Києві. Крім цього, в ході самміту планується розглянути питання політики в сфері безпеки, а також співробітництво у торговельній, транспортній, екологічній сферах та у сфері регіонального співробітництва. Також сторони обговорять питання візової політики між Україною та ЄС.
Нагадаємо, за прогнозами екс-міністра закордонних справ України Анатолія Зленка, підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС може відбутися в першій половині 2010 р. На його думку, ця угода не буде підписана під час грудневого самміту Україна-ЄС.
У той же час, як повідомив голова представництва Європейської комісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра, підписання Лісабонського договору відкриває можливості для подальшого географічного розширення Євросоюзу. "Однак для цього Україні потрібно багато чого змінити, зокрема, адаптувати своє законодавство до норм ЄС, здійснити структурні реформи в багатьох сферах економічного та соціального життя, на що може знадобитися чимало часу", - вважає він. Після цього Україна має шанси для вступу до ЄС.
«Угода про асоціацію» визначає не тільки юридичні відносини України та Євросоюзу, але й спонукає Україну до соціальних і економічних реформ. Нею передбачається співробітництво сторін по широкому спектру питань, в основному в галузі економіки. Головний компонент цієї угоди - створення зони вільної торгівлі. Укладання угоди про асоційоване членство наблизить Україну до підписання договору про умови вступу України в ЄС.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На самміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу до ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, матиме назву «Угода про асоціацію».