ua en ru

МЗС РФ: НАТО концентрує військові сили навколо Росії

Автор: RBC.UA
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на зустрічі з журналістами у Вільнюсі звинуватив НАТО в концентрації військових сил навколо Росії. При цьому він заявив, що Литві не варто турбуватися з приводу модернізації російської військової угрупування в Калінінградській області, так як вона здійснюється з дотриманням міжнародних зобов'язань. Відповідні дії Росії він пояснив діями НАТО.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на зустрічі з журналістами у Вільнюсі звинуватив НАТО в концентрації військових сил навколо Росії. При цьому він заявив, що Литві не варто турбуватися з приводу модернізації російської військової угрупування в Калінінградській області, так як вона здійснюється з дотриманням міжнародних зобов'язань. Відповідні дії Росії він пояснив діями НАТО.

"Коли ми підписували угоду між Росією і НАТО, альянс заявив, що на території нових членів НАТО не будуть постійно дислокуватися військові сили блоку. І це зобов'язання злісно порушується", - зазначив Лавров.

Східні члени НАТО не раз висловлювали занепокоєння з приводу мілітаризації Калінінградській області. Особливу тривогу тут викликає попередження Президента РФ Дмитра Медведєва розмістити в області ракети "Іскандер". Напередодні на сесії ОБСЄ Лавров ці плани не коментував, він лише висловив протест проти розміщення систем, спрямованих проти Росії.

23 листопада 2011 р. Президент Росії Медведєв заявив, що Росія не погодиться брати участь у програмі ЄвроПРО в її нинішньому вигляді, оскільки через 5-8 років вона здатна послабити потенціал Росії зі стратегічного стримування. Він нагадав, що Москву намагаються заспокоїти тим, що система не спрямована проти Росії, хоча законодавці в деяких країнах говорять прямо протилежне. Коли ж Росія ставить питання про те, "щоб визначити на папері" у формі чітких недвозначних юридичних зобов'язань пункт про не направлення ЄвроПРО проти Росії, має місце жорстка відмова, підкреслив Медведєв.

Президент доручив Міністерству оборони РФ негайно ввести в дію станцію радіолокації раннього попередження про ракетний напад в Калінінграді в якості реакції на відмову США від планів ЄвроПРО. Крім того, він повідомив, що "в рамках створення системи повітряно-космічної оборони Росії в першочерговому порядку буде посилено прикриття об'єктів стратегічних ядерних сил". "Стратегічні і балістичні ракети, які надходять на озброєння ракетних військ стратегічного призначення і нашого Військово-морського флоту, будуть оснащуватися перспективними комплексами подолання ПРО і новими високоефективними бойовими блоками", - сказав Медведєв. Перед збройними силами поставлено завдання по розробці заходів, що забезпечують, при необхідності, руйнування інформаційних і керуючих засобів системи ПРО, повідомив Президент.

У разі якщо цих заходів буде недостатньо, Росія розмістить на заході та півдні країни сучасні ударні системи озброєння, що забезпечують вогняну поразку європейського компонента ПРО, сказав Президент РФ. Одним з таких кроків, за його словами, може стати розгортання ракетних комплексів "Іскандер" в Калінінградській області.

У відповідь на заяву Медведєва, офіційний представник ради національної безпеки США Томас Вітор сказав, що США не змінять плани зі створення системи ПРО в Європі, незважаючи на позицію Росії.

Сьогодні повідомлялося, що російська армія почала відповідати на розміщення в Європі засобів американської системи протиракетної оборони (ПРО). Як повідомив начальник Генерального штабу Збройних сил РФ генерал армії Микола Макаров на зустрічі з військовими аташе іноземних держав, Генштаб почав реалізовувати заходи, озвучені Президентом Росії Дмитром Медведєвим у відповідь на розгортання ПРО в Європі. При цьому Макаров зазначив, що плани США і НАТО з будівництва ПРО ведуть до нового розколу Європи.

Вчора повідомлялося, що Румунія ратифікувала угоду про розміщення на своїй території американських ракет-перехоплювачів. Румунський Сенат одноголосно схвалив законопроект про ратифікацію документа, підписаного у вересні і вже прийнятого нижньою палатою парламенту. Угода набуде чинності після підписання закону Президентом Траяном Бесеску.

Американська наземна система захисту від балістичних ракет буде розгорнута на півдні Румунії в 2015 р, - в рамках плану НАТО по створенню континентального ракетного щита. У програмі беруть участь також Туреччина, Польща та Іспанія.

Раніше Туреччина та Сполучені Штати Америки підписали меморандум про розміщення на турецькій території радара раннього попередження про загрозу ракетного нападу. Радар буде встановлений в провінції Малатья на південно-сході країни.

Повідомлялося, що радіолокаційна система буде надана Сполученими Штатами і запрацює вже в 2011 р. В Анкарі заявили, що радар не буде націлений на конкретні країни, тоді як представники Пентагону зазначили, що радар розміщується в Туреччині в контексті стурбованості ракетною програмою Ірану. У вересні міністр оборони Ірану виступив з різкою критикою планів розміщення елементів європейської системи протиракетної оборони Північноатлантичного альянсу в Туреччині.

Пізніше Тегеран назвав "стратегічною помилкою" рішення Анкари дозволити НАТО розмістити радіолокаційні станції (РЛС) далекого виявлення на кордоні Туреччини з Іраном.

МЗС Росії у свою чергу заявив, що рішення Туреччини розмістити на своїй території елементи ЄвроПРО "робить ще більш актуальним отримання від США і НАТО твердих, юридично зобов'язуючих гарантій ненаправлення розгорнутих ними в Європі протиракетних засобів проти стратегічних ядерних сил Росії".

Пізніше Іспанія погодилася розмістити на своїй території елементи створюваної НАТО системи протиракетної оборони (ЄвроПРО). Як повідомив у середу в Брюсселі прем'єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро, до 2013 р. на військово-морській базі Рота на півдні країни будуть розміщені чотири американські кораблі з установками ракет-перехоплювачів.

Нагадаємо, 15 червня 2011 р. Чехія відмовилася від участі в програмі європейської ПРО. Відмова пов'язана з незначною роллю, що відводилася Чехії в даній програмі, повідомляла чеська влада. Зокрема, адміністрація Барака Обами відмовилася від розміщення десяти ракет-перехоплювачів у Польщі та будівництва радіолокаційної станції в Чехії.

На необхідності розмістити систему ПРО в Польщі і Чехії наполягав колишній Президент США Джордж Буш. Вашингтон заявляв, що протиракетний щит покликаний уберегти Європу від можливих атак з боку так званих "держав-ізгоїв" - Ірану і Північної Кореї.
За планами Вашингтона, вже в цьому році ракети-перехоплювачі будуть встановлені на американських кораблях в Середземному морі. У 2015 р. в систему буде включена Румунія, а в 2018 р. - Польща.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що повністю готова до відбиття загроз система ПРО буде в 2018 р.