ua en ru

МЗС РФ: Газові договори з Україною не потребують "зовнішнього аудиту"

Автор: RBC.UA
Міністерство закордонних справ Росії заявляє, що договори Росії та України щодо газу не потребують "зовнішньому аудиті", а ставити їх під сумнів "неправомірно". Про це йдеться в коментарі МЗС Росії щодо заяви міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського про те, що Єврокомісія могла б взяти участь в аудиті російсько-українських домовленостей у газовій сфері, передає радіо "Свобода".

Міністерство закордонних справ Росії заявляє, що договори Росії та України щодо газу не потребують "зовнішнього аудиту", а ставити їх під сумнів "неправомірно". Про це йдеться в коментарі МЗС Росії щодо заяви міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського про те, що Єврокомісія могла б взяти участь в аудиті російсько-українських домовленостей у газовій сфері, передає радіо "Свобода".

Як відзначили в МЗС РФ, відносини між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України" в питаннях поставок російського природного газу українським споживачам регулюються чинним контрактом купівлі-продажу природного газу, укладених 19 січня 2009 року.

"Обов'язковість цього контракту для Києва підтверджена, зокрема, ратифікацією Верховною Радою України угоди між Російською Федерацією і Україною від 21 квітня 2010 року, відповідно до якої українській стороні надана знижка в розмірі до 100 доларів від ціни, встановленої саме чинним контрактом між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України". Під угодою від 21 квітня 2010 року стоїть підпис чинного Президента України", - йдеться в повідомленні російського міністерства.

"Будь-які спроби поставити під сумнів згадані російсько-українські домовленості юридично неправомірні. Гранично зрозумілі правові рамки цього питання не вимагають жодного "зовнішнього аудиту" і повинні бути засвоєні всіма, хто зацікавлений в забезпеченні енергобезпеки Європи", - відзначають в МЗС Росії.

Напередодні міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Єврокомісія може взяти участь в аудиті підписаного в 2009 році газового контракту між Україною і Росією.

Нагадаємо, що напередодні саміту глав СНД у Душанбе на початку вересня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідовано, а існуючі з "Газпромом" угоди будуть переглянуті. При цьому, за його словами, чинний газовий контракт суперечить міждержавним угодам обох країн.

У відповідь на це глава "Газпрому" Олексій Міллер зазначив, що газові угоди можуть бути переглянуті після злиття "Газпрому" і "Нафтогазу України". За його словами, після злиття з "Газпромом" "Нафтогаз" як суб'єкт господарювання припинить своє існування, буде ліквідаційний період, і через певний час після вчинення необхідних формальностей на ринку буде діяти абсолютно інша компанія.

Крім того, раніше Азаров заявляв про можливий розрив контракту з "Газпромом" в судовому порядку (італійська компанія Edison зекономила на цьому 200 млн євро), правда він не уточнив коли цього можна очікувати і які будуть наслідки. Втім, пізніше Азаров заявив, що буде намагатися знайти компроміс за ціною за столом переговорів, а не в залі суду.

Зі свого боку міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив про те, що Україні буде продовжувати газові переговори з Росією.

"У нас проведена вся підготовча робота, але Президент України не залишає можливість завершити переговори шляхом суду, тому що у нас дуже велике стратегічне партнерство з Російською Федерацією, дуже багато напрямків, і газове напрямок - це один з них, тому ми очікуємо, що всі ж буде продовження переговорів ", - сказало Бойко.

Також він зазначив, що весь пакет документів в Стокгольмський міжнародний суд готовий, проте тепер їх подавати не будуть.

Незважаючи на явні ознаки газового конфлікту, Україна має певний запас міцності в переговорному процесі з Росією. Як пише "Комерсант-Україна" з посиланням на високопоставленого чиновника в Міненерго, Україна накопичила достатньо газу в ПСГ, щоб спокійно вести переговори про новий договір з РФ.

Крім того за словами глави НАК "Нафтогаз України" Євгенія Бакуліна, станом на початок вересня очолювана ним компанія накопичила в підземних сховищах близько 19,2 млрд кубометрів природного газу. Ці обсяги дозволять забезпечити безперебійні поставки газу в опалювальний сезон 2011-2012 рр.

Зі свого боку Микола Азаров заявив, що наявність газу в ПСГ дозволить Україна повністю виконати всі зобов'язання перед державами Євросоюзу щодо транспортування російського газу. "Незважаючи на те, що ми вважаємо газові контракти з Росією кабальними і невигідними, ми в повному обсязі забезпечимо транспортування газу до Європи", - підкреслив Азаров.