Місцеві вибори: пам'ятка по новій виборчій системі
Завтра в Україні пройдуть місцеві вибори, на яких громадяни обиратимуть депутатів обласних, міських, районних і селищних рад, а також мерів міст. Вибори вперше пройдуть за новою системою, що суттєво відрізняється від попередньої. Фактично вона є пропорційною, проте виборець має можливість вплинути на те, хто з кандидатів матиме більший шанс пройти до місцевої ради. РБК-Україна вирішило нагадати виборцям основні моменти нового виборчого законодавства.
Найперше слід нагадати, що найближчі місцеві вибори відбуватимуться за новим законом, який був прийнятий у 2015 р. Цей закон передбачає застосування виборчої системи, яка раніше в Україні не використовувалась. Офіційно автори законопроекту називають її пропорційною системою з відкритими списками, але багато нардепів і експертів не до кінця погоджуються з таким означенням.
За новою виборчою системою місцеві ради по всій Україні, крім сільських та селищних, складатимуться з депутатів, вибраних у багатомандатному окрузі, які прийшли за списками партій. У затвердженому ЦВК виборчому бюлетені виборець зможе поставити тільки одну позначку - навпроти прізвища кандидата, який одночасно представлятиме конкретну політичну силу. Фактично, ставлячи позначку навпроти якогось із прізвищ кандидатів, виборець голосує за партію, яку він представляє.
Для того, щоб кандидат потрапив до місцевої ради, йому недостатньо перемогти (набрати найбільше голосів) у своєму окрузі. Для цього партія кандидата має спершу подолати 5% бар'єр і потрапити до місцевої ради.
Але й цього ще недостатньо для того, щоб кандидат, який переміг у своєму окрузі, став депутатом конкретної місцевої ради.
Між партіями, які пройшли до ради, пропорційно розподіляються усі депутатські мандати, а відтак вони розподіляються між кандидатами представленими у списку партії. Відповідно до нового закону про місцеві вибори, до місцевої ради потраплять ті кандидати, за яких проголосувала більша кількість виборців, незалежно від того, чи посіли вони перше місце у своїх округах.
Тобто до ради потраплять найперше ті кандидати від партії, що подолала 5% бар'єр, які балотувалися в округах з найбільшою кількістю виборців, і на них показали хороший результат. При цьому необов'язково, щоб вони посіли саме перше місце - з великою ймовірністю до ради потраплять і ті, хто зайняв у великому окрузі друге місце.
В той же час навіть якщо кандидат від партії, що проходить у раду, посів перше місце в окрузі з невеликою кількістю виборців, шансів отримати мандат в нього небагато.
Отже фактично виборець, віддаючи свій голос за певного кандидата, тільки частково вирішує те, чи потрапить його кандидат в місцеву раду. В даному випадку вирішальним є позиція місцевих партійних організацій, які розподіляють округи між кандидатами і вирішують, кому дістанеться менший, а кому - більший округ. В результаті такої виборчої системи деякі маленькі округи ризикують залишитись без своїх представників у місцевій раді. Натомість від великих округів там цілком може бути по два представники.
Тому, вирішуючи за кого в неділю віддавати свій голос, виборець найперше має з'ясувати, як його округ за кількістю виборців співвідноситься з іншими округами. Він в будь-якому випадку має розуміти, що найперше він голосує за політичну партію, і від його голосу залежатиме те, чи подолає ця партія 5% бар'єр, щоб пройти в місцеву раду.
При цьому виборець має розуміти, що якщо він проживає в порівняно невеликому окрузі, то його кандидат, навіть у разі перемоги, до місцевої ради може і не потрапити. Якщо ж виборець проживає у великому окрузі, то шанси, що кандидат, навпроти прізвища якого він поставить галочку, буде представляти його округ у місцевій раді, набагато вищі.
Люди, яким подобається, кандидат, але не подобається партія, що його висунула, або навпаки, подобається партія, але не подобається її кандидат, мають брати до уваги всі особливості нового закону і розуміти, що найперше їхній голос піде в "скарбничку" партії, а вже потім, залежно від кількості отриманих голосів кандидатом, він потрапить чи не потрапить, до місцевої ради.
При цьому, якщо партія подолає 5% бар'єр, то до місцевої ради гарантовано потраплять так звані "перші кандидати", тобто ті, хто значиться під першим номером у списках політичних партій до відповідної місцевої ради. Зазначимо, що їхні прізвища також фігурують у виборчому бюлетені, отже, виборець може орієнтуватися не тільки на кандидатів в своєму окрузі і партії, які вони представляють, але й на тих, хто фактично веде ці партії до місцевих рад.
Всі ці особливості законодавства не стосуються сільських і селищних рад, де депутатів обирають за мажоритарною системою, і кандидат, який переміг на окрузі, гарантовано потрапляє до місцевої ради.
Варто також нагадати і про те, що, за новою системою, вибори мерів міст, де проживає 90 тис. і більше жителів, відбуваються в два тури.