Вчора в Україні пройшли місцеві вибори. Тервиборчкоми тільки починають обробляти протоколи, тому говорити про результати ще рано. При цьому, численні екзит-поли викликають мало довіри - їх проводили переважно маловідомі організації. До національного екзит-полу, який проводив Комітет виборців України (КВУ), теж є питання, оскільки колишній голова КВУ Олександр Черненко зараз є народним депутатом від "Блоку Петра Порошенко" (БПП). Але РБК-Україна, базуючись на оприлюднених даних, спробувала зрозуміти - що дали місцеві вибори загальнонаціональним політичним силам і олігархам. Даний аналіз є попередніми і в нього можуть бути внесені корективи після підбиття офіційних підсумків виборів.
Вчора в Україні пройшли місцеві вибори. Тервиборчкоми тільки починають обробляти протоколи, тому говорити про результати ще рано. При цьому, численні екзит-поли викликають мало довіри - їх проводили переважно маловідомі організації. До екзит-полу, який проводив Комітет виборців України (КВУ), теж є питання, оскільки колишній голова КВУ Олександр Черненко зараз є народним депутатом від "Блоку Петра Порошенко" (БПП). Але РБК-Україна, базуючись на оприлюднених даних, спробувала зрозуміти - що дали місцеві вибори загальнонаціональним політичним силам і олігархам. Даний аналіз є попередніми і в нього можуть бути внесені корективи після підбиття офіційних підсумків виборів.
Нокаут популістів
Однією з головних інтриг виборів були результати "Батьківщини", "Опозиційного блоку" і "Радикальної партії". Ці сили в ході виборчої кампанії робили ставку на гасла про зниження комунальних тарифів, підвищення соцвиплат та ін.
"Опозиційний блок" традиційно розраховував на голоси південних і східних областей, які на дострокових парламентських виборах в минулому році принесли партії власника СКМ Ріната Ахметова і власника GroupDF Дмитра Фірташа третій результат по країні.
Юлія Тимошенко, партія якої провалила парламентську кампанію, сподівалася зібрати електорат західних і центральних областей.
На електоральному полі "Батьківщина" і "Опозиційний блок" практично не перетиналися. Тому Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін надавали Тимошенко ефір телеканалу "Інтер" практично в будь-яких обсягах.
Для обох партій місцеві вибори були тільки першим етапом стратегії підвищення політичного впливу: "Батьківщина" і "Опозиційний блок" прагнуть дострокових парламентських виборів. І перемога в місцевій кампанії серйозно підвищувала шанси на припинення повноважень Верховної Ради. Мовляв, розклад у регіонах не відповідає розкладу в парламенті, а тому варто оновити його склад.
Напередодні виборів Юлія Тимошенко навіть з'їздила в США, де, як стверджують її недоброзичливці з Адміністрації Президента, намагалася заручитися підтримкою Держдепартаменту і прозондувати ґрунт на предмет свого можливого прем'єрства.
"Їй пояснили, що дуже незадоволені її законодавчими ініціативами, зокрема, вісьмома законопроектами, які йдуть врозріз з програмою МВФ", - сказало РБК-Україна джерело в АПУ .
У "Батьківщині" візит лідера в Вашингтон не коментують.
По суті, можливі дострокові вибори Ради тримали в розумі штаби практично всіх загальнонаціональних сил. Звідси - передвиборчі гасла, які мають мало спільного з повноваженнями мерів і місцевих рад (контрактна армія тощо).
Результати екзит-полів попередньо дозволяють говорити, що розрахунок ситуативних союзників не спрацював. "Батьківщина" і "Опозиційний блок" не отримали переважної більшості в місцевих радах більшості областей своїх базових регіонів.
Головна поразка "Батьківщини" - Київ. Тут партія Юлії Тимошенко не тільки суттєво програла "Блоку Петра Порошенко" (БПП), але і цілком може пропостити вперед "Самопоміч" мера Львова Андрія Садового.
Не кращі результати у "Батьківщини" і на заході. У Рівному партія отримала третій результат, в Івано-Франківську - п'ятий.
Співрозмовники РБК-Україна в штабі БПП вважають, що головною помилкою "Батьківщини" стала ставка на графіки і візуалізацію, як спосіб донести електорату інформацію про комунальні тарифи.
"У них же електорат - бабусі і дідусі, а вони їм графіки давай штовхати. Таким людям потрібно пояснювати все просто, на пальцях", - вважає один з керівників штабу БПП.
З "Опозиційним блоком" більш-менш зрозуміло. Головні їхні електоральні території зараз непідконтрольні Україні. Зіграли свою роль довге блокування "Опозиційного блоку" у Харківській області, зрив виборів у Маріуполі.
У Харкові та області виборці голосували за партію "Відродження", підконтрольну співвласникові групи "Приват" Ігорю Коломойському, але лояльну до Адміністрації Президента.
РБК-Україна писало, що домогтися виборів у Маріуполі соратникам власника СКМ вдалося в обмін на голосування у першому читанні нової редакції Конституції. Але, схоже, ближче до виборів Президент Петро Порошенко про цю угоду "забув".
Як один з нардепів від БПП (з команди Віталія Кличка) намагаючись пояснити кореспонденту РБК-Україна логіку глави держави, сказав: "Президент вважає, що надана послуга послугою не є".
Схоже, тепер це повинні зрозуміти і в "Опозиційному блоці" і партії "МИР" (партія "Миру і розвитку"), яку створюють Борис Колесніков і Рінат Ахметов і яка повинна змінити "Опозиційний блок" - вже без участі Сергія Льовочкіна.
В Одесі "Опозиційний блок" програв партії мера Геннадія Труханова "Довіряй справам". До речі, за інформацією РБК-Україна, коли у Труханового виникли проблеми з перереєстрацією партії під новим ім'ям, домовитися з Мін'юстом допомагав одесит Олександр Малін - екс-глава "Укравтодору", радник прем'єр-міністра.
Джерела в уряді стверджують, що Малін попросив Яценюка про допомогу. Той дав вказівку міністру юстиції Павло Петренко - і "Комуністична партія трудящих" мера Одеси стала скромною "Довіряй справам". Перереєстрація відбулася за день до закінчення реєстрації партій до участі у виборах.
Провалу "Батьківщини" і "Опозиційного блоку" є й інша версія - низька явка виборців. При явці нижче 50% адмінресурс, який зараз в руках БПП, дає максимальний результат. А "Батьківщина" і "Опозиційний блок" практично не мобілізували виборців.
Втім, для "Опозиційного блоку" ще не все втрачено. Зокрема, чекають другі тури виборів мерів Дніпропетровська й Запоріжжя. У Дніпропетровську за крісло градоначальника бореться нардеп Олександр Вілкул, його опонент - нардеп Борис Філатов від партії "Укроп", ще одного політпроекту групи "Приват".
У Запоріжжі у другий тур виходять Володимир Буряк ("Опоблок") і Микола Фролов (БПП). Володимир Буряк - головний інженер "Запоріжсталі", яка входить в СКМ Ріната Ахметова. А Микола Фролов - ректор Запорізького національного університету.
На відміну від "Опозиційного блоку", для "Радикальної партії" ці вибори стали похоронним маршем. Соратники Олега Ляшка начисто програли Київ. По суті, "радикали" будуть мати серйозне представництво тільки у місцевих радах Чернігівської області - малої батьківщини Олега Ляшка.
При цьому в Чернігівській області, по суті, переміг новий політичний проект "Наш край", на який зібралися місцеві лідери. За деякими даними, на всеукраїнському рівні цей проект курирує заступник глави АП Віталій Ковальчук. До речі, Чернігівщина виявилася єдиним регіоном, де "Наш край" став переможцем.
Конкурент для Садового
Головна сенсація виборів - несподівано високий результат партії Олега Тягнибока "Свобода". Причому - не тільки в базових для неї західних областях. "Свобода", за попередніми даними, лідирує в Івано-Франківську і Тернополі. А у Львові вона утримує друге місце після "Самопомочі" Андрія Садового.
Важливо, що "свободівець", колишній віце-спікер Руслан Кошулинський з великою ймовірністю виходить у другий тур виборів мера Львова - разом з Садовим, якщо він все ж не дотягне до 50% плюс один голос у першому турі.
Також на другому місці "Свобода" у Полтаві. Крім того, послідовники Олега Тягнибока проходять до Київради.
Такий результат разюче контрастує з підсумками дострокових парламентських виборів 2014 року, коли "Свобода" не змогла подолати 5% бар'єр. У чому секрет успіху Тягнибока і компанії?
Одне з найпоширеніших пояснень у політичній тусовці - за "Свободу" голосували як за головних дисидентів. Адже МВС на чолі з Арсеном Аваковим намагається довести, що саме соратники Тягнибока винні в трагічних подіях під Верховною Радою 31 серпня.
Тоді, у день голосування за нову редакцію Конституції у першому читанні, під стінами парламенту невідомі кинули у солдатів Нацгвардії гранату, від вибуху якої троє правоохоронців загинули, ще 120 отримали поранення.
Після цього міліція почала регулярно викликати "свободівців" на допити. А екс-нардепа Юрія Сиротюка і зовсім заарештували. За звинуваченням в організації теракту проходить ледь не все керівництво "Свободи".
Такі дії правоохоронців, по суті, зробили з соратників Тягнибока "головних мучеників режиму", затьмаривши ще одних "ображених" - "радикалів" Ляшка. Нагадаємо, нардепа від РПЛ Ігоря Мосійчука у вересні заарештували прямо в будівлі парламенту за обвинуваченням відразу в кількох злочинах, в тому числі, у корупції та організації злочинного угруповання.
На думку заступника голови центрального штабу БПП Вікторії Сюмар, "Свобода" акукумулировала голоси "Правого сектору", який має високі рейтинги, але не взяв участі у виборах.
Посилення "Свободи" на заході країни вигідно владі - Садовий в особі Тягнибока отримав серйозного конкурента. Зазначимо, що з середини літа відносини Президента Петра Порошенка та мера Львова Андрія Садового серйозно зіпсувалися.
Так, в серпні на засіданні Ради регіонів Порошенко публічно відчитав Садового. Той, у свою чергу, став більш різкий у висловлюваннях у бік глави держави.
В неформальних бесідах співробітники Адміністрації Президента пояснюють таку зміну в настрої Порошенко просто - він отримав дані соціологічних замірів. Нібито, згідно з ними, серед українців користуються найбільшим схваленням дії губернатора Одеської області Міхаела Саакашвілі і заступника міністра внутрішніх справ Еки Згуладце. Слідом за ними розташувався Садовий і тільки потім Порошенко.
Партія Андрія Садового "Самопоміч", за попередніми результатами виборів, залишилася при своїх. Мер Львова лідирує на виборах міського голови. Крім того, кандидат від "Самопомочі" Тарас Ситенко, швидше за все, займе друге місце на виборах мера Харкова, а Сергій Гусовський має шанси вийти в другий тур мера Києва.
За кілька тижнів до виборів один із співробітників Адміністрації Президента поділився з РБК-Україна результатами закритого соцопитування по столиці, згідно з яким Сергій Гусовський - єдиний з кандидатів, хто має шанси перемогти Віталія Кличка в другому турі. Тоді його шанси на вихід у другий раунд кампанії здавався сумнівним, тепер - цілком реальними.
Харків Коломойського, сумніви Ахметова і передбачливість Льовочкіна
Завдяки результату Геннадія Кернеса в Харкові, "Приват" відбив цей регіон у Ріната Ахметова.
У базовому для "Привату" Дніпропетровську у другий тур виборів мера виходить нардеп Борис Філатов ("Укроп"). Також у другий тур виходить нардеп від "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул - креатура Ріната Ахметова. При цьому, "Укроп" поки що лідирує на виборах до дніпропетровської міськради.
Якщо Філатов виграє, то, згідно з домовленостями, досягнутими ще перед довиборами на 205 окрузі, по його округу на довибори в Раду піде Геннадій Корбан, що впевнено програв боротьбу за крісло мера Києва.
Битва за Дніпропетровськ очікується неабияка. Аналогічна ситуація в Запоріжжі. Тому Коломойському ще рано святкувати перемогу.
Втіхою для Ахметова можуть стати поганенькі результати Сергія Льовочкіна "Опозиційного блоку". Київська та Одеська області, які були довірені людям колишнього глави АП Віктора Януковича, теж не дуже гарні.
Але Льовочкін зумів відновити стосунки зі "Свободою" - на ґрунті нелюбові до БПП. Так, Олег Тягнибок в останні місяці практично не виходив зі студії "Інтера, а нардепи від "Свободи" на диво синхронно голосують з колегами з "Опозиційного блоку".
При цьому, нове дітище Льовочкіна - "Партія простих людей" (ППЛ) Сергія Капліна - теж не може похвалитися суттєвими результатами. У рідній для Капліна Полтавської області ППЛ четверта на виборах в облраду. Але проходить у міськраду Полтави.
БПП у пошуках партнерів
Керівництво БПП попередніми результатами виборів задоволене. Так, Сергій Березенко, який у штабі відповідав за роботу з виборцями в ніч виборів, з посмішкою розповідав, що для нього приємним сюрпризом став результат Саші Боровика на виборах мера Одеси. Радник Михайла Саакашвілі, за даними екзит-полів, набрав 30% і, якщо Геннадій Труханов не набере в першому турі 50% плюс один голос, Боровик виходить у другий тур. І тут голоси Едуарда Гурвіца (до 10%), схоже, відійдуть саме Боровику.
Задоволений Березенко і результатом БПП у Запоріжжі, яке завжди вважалося базовим регіоном "Опозиційного блоку".
У той же час, в неофіційних бесідах співробітники штабу БПП визнають, що в цілому по країні не дотягли до позначки 25% голосів, яку перед ними поставило керівництво. За їх даними, БПП набере в середньому 18%.
Власне єдиний регіон, де в місцевих радах партії Президента не знадобляться союзники для формування більшості - Вінницька область. У всіх інших соратників глави держави доведеться домовлятися.
Попередні результати виборів свідчать, що депутатів від технічних проектів Банкової ("Наш край" і "Народний контроль") для цього буде недостатньо.
Значить, доведеться домовлятися з менш зручними союзниками. В першу чергу, це "Батьківщина" і "Самопоміч". Але обидві мають представництва, в першу чергу, на заході і в центрі країни. В обмін на це, ймовірно, Президенту доведеться змінити губернаторів.
"Свобода", як союзник БПП, у світлі кримінальних справ проти її членів виглядає малоймовірною.
На сході і півдні БПП, швидше за все, доведеться шукати компроміс з проектами Ігоря Коломойського. Адже навіть негласний союз з "Опозиційним блоком" викличе нерозуміння у електорату президентської партії у її базових регіонах.
Як в Адміністрації Президента, так і в оточенні Коломойського давно кажуть, що Порошенко і Коломойський обговорюють так звану нову "понятійну угоду".
Домовленості, які вони уклали після звільнення співвласника "Привату" з Дніпропетровської ОДА, фактично не діють. Зокрема, Коломойський дуже сердитий через те, що Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти екс-керівника "Укртранснафти" Олександра Лазорка, якого Президент обіцяв не чіпати.
При цьому, перспектива дострокових парламентських виборів у світлі результатів місцевої кампанії виглядає менш реальною. Напередодні виборів Президент заявив, що наступні вибори відбудуться не раніше ніж через чотири роки, вочевидь маючи на увазі чергові вибори до Верховної Ради.
У той же час, керівники штабу БПП кажуть, що перспектива дострокових виборів їх не лякає. "Ми показали, що продовжуємо користуватися підтримкою громадян. А ось популісти провалилися. Нехай тепер думаю, чи потрібні їм нові вибори. Ми до них готові", - сказала нардеп від "Народного фронрта" Вікторія Сюмар, заступник голови центрального штабу БПП і автор більшості слоганів президентської партії.
Таким чином, команда Порошенка на місцевих виборах виконала завдання мінімум - не провалити їх. Тепер вона повинна поламати голову над тим, як зберегти контроль над регіонами країни.