ua en ru

що заважає опозиційним партіям об'єднатися

що заважає опозиційним партіям об'єднатися Проблема лідерства і страх кожного втратити ядро свого електорату в разі об'єднання - головна проблема фрагментованості опозиції

З початком нового політичного сезону завжди виникає питання об'єднання опозиційних сил - як всередині парламенту, так і за його межами. Якщо не навколо дострокових парламентських виборів, то хоча б в питаннях тиску на владу з питання тих чи інших законодавчих ініціатив. Перевірка опозиції на міцність і готовність підставити "дружнє плече" пройде вже в цю неділю 10-вересня, коли лідер "Руху нових сил", колишній губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі спробує повернутися в Україну. Хто з українських опозиційних політиків і партій готові йти на ситуативну співпрацю та заради досягнення яких цілей, читайте в матеріалі РБК-Україна.

Про що сперечається парламентська опозиція

Парламентська опозиція неохоче говорить про будь-які об'єднавчі зусилля. Дійсно, у лідерів опозиційних парламентських сил - "Самопомічи", "Батьківщини", "Радикальної партії" - немає бажання ставати чиєюсь тінню і ділитися славою чи досягненнями. Замість цього мова може йти про ситуативну співпрацю з окремих питань.

"З "Самопомиччю" можна співпрацювати з питання, наприклад, закону про окуповані території. Але я не розумію, як співпрацювати з ними по закону про медичну реформу, яку вони так активно підтримали. По-перше, це взагалі не реформа, по-друге, вона фактично порушує будь-які можливості для проведення реальної медичної реформи, запровадження медичного страхування, захисту прав пацієнта", - сказав РБК-Україна заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Фракцію ж "Радикальної партії" в команді Тимошенко взагалі не вважають опозиційною силою. "Ті, хто бігають в Адміністрацію президента, а потім кричать про свою опозиційність, я не знаю, чи є вони опозицією", - додав Соболєв. При цьому заступник Тимошенко запевнив, що його фракція намагається узгоджувати позиції з іншими опозиційними силами.

Сама ж Юлія Тимошенко не стала приховувати, що найближчим часом збирається координувати свої зусилля з "Рухом нових сил". "Михайло Саакашвілі повинен повернутися в Україну. Йому повинні відновити громадянство. І це ганьба на весь світ повинен припинитися. Так боротися з опонентами президента, який прийшов на хвилі демократичного повстання, не допустимо. Ми будемо підтримувати повернення Михайла Саакашвілі громадянства", - сказала Тимошенко в понеділок, 4 вересня, після засідання погоджувальної ради Ради.

В коаліції розповідають, що така ситуативна співпраця Тимошенко і Саакашвілі обом гравцям потрібна для того, щоб в останній раз спробувати розхитати країну під дострокові вибори.

"Батьківщина" разом з Саакашвілі може спробувати восени струснути країну з метою дострокових виборів", - говорить джерело в НФ. У "Самопомічі" ж впевнені, що таким чином Тимошенко лише використовує Саакашвілі. "Я думаю, вона захоче використовувати Міхо, щоб заїхати в політсезон на білому коні", - говорить співрозмовник у фракції "Самопоміч".

Офіційно в "Батьківщині" стверджують, що не вірять у можливість проведення дострокових парламентських виборів, враховуючи те, що президент не зацікавлений у розпуску парламенту. "Коли дві найбільші партії, складові неіснуючої коаліції, мають разом 10-12 відсотків підтримки в суспільстві, готові піти на вибори. Невже ви думаєте, що вони - самогубці?", - говорить виданню Сергій Соболєв.

Про те, що координації на темі дострокових виборів у парламенті немає, РБК-Україна підтвердив і представник "Радикальної партії" Ігор Мосійчук. "Є заява "Самопомічі", що вони не бачать можливості дострокових виборів. Ми до дострокових виборів готові, але у нас одна вимога - їх можна проводити тільки після зміни складу ЦВК і прийняття нового закону про вибори на пропорційній основі за відкритими списками."Батьківщина" вимагає вибори при цьому законі, нинішньому складу ЦВК і хоч завтра", - пояснює депутат.

Досить складною, на думку Мосійчука, є координація і по прийняттю законопроектів. "Ми виступаємо категорично проти так званої пенсійної реформи. "Батьківщина" віддала за неї голоси. Ми виступаємо категорично проти так званої медичної реформи, тому що це не реформа, а концентрація грошей в одних руках, "Самопоміч" підтримує цю реформу. Ось і вся координація", - каже соратник Ляшко.

Про те, що ніяких пропозицій і передумов до об'єднання немає, розповідають і в "Самопомочи". "Поки немає ніяких пропозицій. Ми об'єднані спільною роботою з урядом, пропонуючи йому альтернативні рішення. А як інакше?", - заявив РБК-Україна лідер фракції Олег Березюк.

У ще однієї опозиційної парламентської фракції - "Опозиційному блоці" РБК-Україна повідомили, що їм нічого не відомо про тих або інших домовленостей щодо співпраці всередині опозиційних партій. "У мене такої інформації немає", - зазначив народний депутат Михайло Папієв.

У позапарламентських все простіше

За межами Верховної Ради також кипить робота. Непарламентські політичні сили про свою співпрацю говорять відкрито і більш охоче. Наприклад, в партії "Демократичний альянс" РБК-Україна висловили готовність координуватися з "Самопомиччю", "Рухом нових сил" та "Громадянською позицією" Анатолія Гриценка. В "Громадянській позиції" до цього списку додали ще й "Європейську партію України" (Микола Катеринчук) та "Народний контроль" (Дмитро Добродомов). "Ми перебуваємо в постійній взаємодії з "Самопоміччю", "Рухом нових сил", "Громадянською позицією". Наші зустрічі відбуваються системно і регулярно. Ми маємо спільні активності та спільну діяльність, яка буде тривати і розвиватися", - сказав Василь Гацько.

Також лідер "Демальянсу" не виключає, що зможе побачитися з лідером "Самопомочи" Андрієм Садовим на польсько-українському кордоні, куди обидва поїдуть 10 вересня підтримати Саакашвілі. "Батьківщини" немає серед числа потенційних союзників, з якими ми готові формувати загальну команду на вибори. Але це зовсім не означає, що у нас немає предмету для взаємодії", - додав він.

Однак не всі позапарламентські сили готові конкретизувати, навколо чого саме вони готові об'єднатися і з якою метою. Той же Гацько каже, що ідеєю такої координації є не дострокові вибори, а реалізація низки законодавчих ініціатив, на яких протягом останніх трьох років наполягає громадськість - запуск антикорупційного суду, скасування депутатської недоторканності, прийняття закону про імпічмент президенту і оновлення складу ЦВК.

"Зараз вже не так гостро стоїть питання про дострокові вибори парламенту - їх проведення малоймовірно. Є фігура президента і вона залишається важливою. Тому треба говорити про перевибори президента і парламенту", - заявив лідер" Демальянсу" РБК-Україна.

Зате лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко зазначив, що тема дострокових парламентських виборів - це питання декількох найближчих місяців. Крім того, Гриценко висловив свою підтримку Михайлу Саакашвілі і назвав тему екс-президента Грузії однією з об'єднуючих для опонентів влади.

"10-го числа багато політиків будуть зустрічати Михайла Саакашвілі, будуть різні політичні сили. "Громадянская позиція", представники "Батьківщини", "Самопоміч", Валентин Наливайченко і його сила (Справедливість", - ред.), Представники "Демальянсу" Світлана Заліщук, Мустафа Найєм", - розповів деталі представник "Руху нових сил", екс-заступник генерального прокурора Давид Саквалеридзе. Співробітництво "Руху нових сил" з "Батьківщиною" політик і не підтвердив, і не спростував.

"Якщо ви будете на кордоні, то самі все побачите. Ситуативно ми завжди можемо об'єднуватися, коли в Україні відбуваються спроби закінчити нормальні політичні процеси. Адже сьогодні Петро Порошенко кого-то викидає з країни, при ньому антикорупционным активістам пред'являють підозра, намагаються закрити Антикорупційне бюро, залякують наших активістів", - додав Саквалеридзе. Також соратник Саакашвілі зазначив, що співпраця опозиційних сил має бути, в першу чергу, спрямоване на загальне вимога ухвалити закон про імпічмент президента і антикорупційному суді.

На правах анонімності один з учасників цього процесу розповів, що в планах позапарламентської опозиції спільно з "Самопоміччю" проводити серію пікетів під парламентом не менше рази на місяць з вимогою або схвалити проект про антикорупційне суді, або проект про імпічмент президента або створення тимчасових слідчих комісій.

Також варто звернути увагу і на плани ще кількох опозиційних сил - націоналістів зі "Свободи", "Правого сектору" та "Національного корпусу". Так, націоналісти вже цієї осені збираються проводити акцію "Бойкот і протидію російському бізнесу".

Соратники Олега Тягнибока з партії "Свобода" також наполягають на дострокових виборах. "Якщо ви питаєте про дострокових парламентських виборах, ми завжди готові і розуміємо, що нинішня ситуація потребує якнайшвидшого оновлення влади, тому такий варіант ми також враховуємо. І вважаємо, що ймовірність проведення дострокових виборів все ще існує", - сказав РБК-Україна представник "Свободи", народний депутат Андрій Іллєнко.

У цілому ж можна спостерігати тенденцію - чим опозиційна партія знаходиться ближче до сесійної зали парламенту, тим складніше їй знаходити точки дотику з партнерами по опозиційному табору. Даються взнаки ситуативні домовленості з владою, особисті амбіції, проблема лідерства і страх кожної окремої політсили втратити ядро свого електорату у випадку об'єднання.