Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Європі буде потрібно не менше десяти років, щоб оздоровити фінансову систему і вийти з нинішньої боргової кризи. Про це повідомляє радіо "Свобода".
Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Європі буде потрібно не менше десяти років, щоб оздоровити фінансову систему і вийти з нинішньої боргової кризи. Про це повідомляє радіо "Свобода".
У коментарях, що з'явилися на особистому сайті Меркель, йдеться про необхідність вжити значні зусилля і крок за кроком рухатися вперед.
Раніше канцлер Німеччини закликала країни союзу до більшої фінансової дисципліни, заявивши, що в найближчому майбутньому фінансові операції Греції будуть взяті під особливий нагляд.
Меркель також закликала банківський сектор Європи та інших країн взяти на себе більші збитки по грецьких облігаціях, що згодом було зроблено. Меркель не уточнила розміру можливих збитків, однак зазначила, що розширення участі фінансового сектора в скупці грецьких боргових паперів повинне дозволити республіці, що знаходиться на межі дефолту, до 2020 р. знизити відношення боргу до ВВП до 120%. Згідно з прогнозами, за підсумками 2012 р. цей коефіцієнт складе 180%. Канцлер Німеччини також закликала вести постійний моніторинг фінансової ситуації в Греції, при цьому додавши, що одні лише списання не зможуть стабілізувати економіку цієї країни.
Нагадаємо, в п'ятницю, 4 листопада, в Каннах (Франція) завершився саміт G20, домінуючою темою якого стала фінансова криза в єврозоні.
У підсумковому комюніке каннського саміту говориться, що група узгодила план дій, спрямованих на зміцнення зростання світової економіки і створення робочих місць, на рішення короткострокової уразливості і зміцнення середньострокової основи для подальшого зростання. Розвинені країни зобов'язалися проводити політику зміцнення довіри, підтримки зростання економіки і запровадити чіткі, реалістичні і конкретні заходи щодо досягнення фіскальної консолідації.
"Ми вітаємо рішення європейських лідерів від 26 жовтня 2011 р., спрямоване на вирішення боргової ситуації в Греції, зміцнення європейських банків, побудову захисних механізмів з метою не допустити поглиблення кризи... і закликаємо до якнайшвидшого впровадження прийнятих рішень", - говориться в комюніке. У цьому контексті лідери "двадцятки" вітали рішення Італії дозволити Міжнародному валютного фонду (МВФ) і Єврокомісії (ЄК) проводити моніторинг економічних реформ в країні.
У документі також сказано, що держави, які розвиваються, з великими профіцитами поточного рахунку і торговельного балансу будуть активніше покладатися на економічне зростання, засноване на внутрішніх факторах. Зокрема, Китай буде прагнути до збалансованої економічної моделі і підвищувати рівень внутрішнього споживання. Крім того, Китай буде продовжувати валютне реформування в напрямку більш гнучкого обмінного курсу.
"Країни з великим профіцитом поточного рахунку зобов'язалися провести реформи, спрямовані на підвищення внутрішнього попиту, в поєднанні з більш гнучким обмінним курсом. Всі ми зобов'язуємося і надалі проводити структурні реформи з метою підвищити продуктивність в наших країнах. Грошово-кредитна політика буде спрямована на підтримання цінової стабільності в середньостроковій перспективі", - говориться в комюніке.
Також в заяві "Великої двадцятки" повідомляється, що МВФ вводить новий інструмент з метою зміцнення фінансової стабільності - так звані "попереджувальні лінії ліквідності" (PLL). Ці короткострокові кредитні лінії призначені для підтримки країн, які характеризуються стійкими фундаментальними показниками, але можуть постраждати від "екзогенних шоків", тобто зовнішніх не залежних від них економічних факторів.
Крім того, країни G20 зобов'язуються зробити так, щоб МВФ і надалі володів достатніми фінансовими ресурсами для виконання своєї системної ролі. "При першій необхідності ми готові своєчасно мобілізувати додаткові ресурси (для МВФ)", - відзначається в комюніке. Лідери G20 також доручать своїм міністрам фінансів пропрацювати до наступного міністерського засідання різні способи посилення кредитної потенціалу МВФ, включаючи перерахування коштів МВФ на двосторонній основі, розширення можливостей SDR (розрахункової одиниці фонду) і добровільні вкладення в спеціальні структури під егідою фонду.
Зазначимо, раніше джерела, близькі до переговорного процесу, повідомляли, що лідери "великої двадцятки" можуть домовитися про збільшення обсягів фінансових МВФ з метою сприяння вирішенню європейської боргової кризи. За повідомленням співрозмовника Reuters, який посилався на проект підсумкової декларації G20, передбачалося, що обсяг МВФ буде збільшено за рахунок добровільних внесків країн, які можуть дозволити собі це. "Охочі держави можуть до осені 2012 р. збільшити свій внесок у ресурси МВФ в двосторонньому порядку", - повідомило джерело.
Як повідомляв Reuters з посиланням на свої джерела, на збільшенні обсягів фонду наполягав Президент Франції Ніколя Саркозі. Співрозмовники Reuters відзначали, що в G20 сподіваються, що збільшення фінансових розмірів Фонду відбудеться в першу чергу за рахунок країн, що розвиваються. За їх словами, конкретні цифри не були узгоджені, але очікується, що це буде сума в 300-350 млрд дол.
Саркозі вже увечері повідомив, що ресурси МВФ таки будуть збільшені, проте конкретні цифри стануть відомі лише в лютому 2012 р. Він також уточнив, що Європейський фонд фінансовий стабільності (EFSF) буде співпрацювати з МВФ, що допоможе залучити необхідні фінансові ресурси для поступового виходу з кризи.
Саркозі також зазначив, що Франція пропонувала G20 ввести додатковий податок на фінансові операції, але більшість учасників саміту відкинули цю ідею. За його словами, цей податок можуть ввести на території окремих країн, адже його підтримали Іспанія, Німеччина, Туреччина, ПАР, Аргентина і Бразилія.
Також у підсумковому документі каннського саміту йдеться про необхідність конкретних дій, спрямованих на зниження волатильності на продовольчому ринку, а також заохочення збільшення виробництва сільськогосподарської продукції.
"Зокрема, ми вирішили інвестувати в підтримку наукових досліджень і розвитку продуктивності сільського господарства. Ми запустили "Агропромислову ринкову інформаційну систему" (AMIS) для контролю прозорості на сільськогосподарських ринках. В цілях підвищення продовольчої безпеки ми зобов'язуємося розробити відповідні інструменти управління ризиками та інструменти екстреної гуманітарної допомоги. Ми домовилися, що продукти, закуплені для некомерційних гуманітарних цілей в рамках Всесвітньої продовольчої програми, не підлягатимуть експортним обмеженням та надзвичайним податкам", - говориться в документі.
Також країни зобов'язалися нарощувати функціонування і прозорість енергетичних ринків.
Розвинені країни виступили за зміцнення СОТ, яка повинна відігравати більш активну роль у підвищенні прозорості торговельних відносин та зміцненні функціонування механізму врегулювання спорів.
Також було домовлено, що 1 грудня 2011 р. головування в G20 перейде від Франції до Мексики, саміт відбудеться в червні 2012 р. в мексиканському курортному Лос-Кабос. Росія прийме головування в "Групі двадцяти" і проведе саміт G20 в 2013 р., Австралія - в 2014 р. і Туреччина - в 2015 р.
Вчора увечері Рада з фінансової стабільності (Financial Stability Board) G20 за підсумками минулого в Каннах саміту "Великої двадцятки" опублікувала список 29 системно важливих банків.
До нього увійшли наступні фінансові інститути: Bank of America, Bank of New York Mellon, Citigroup, Goldman Sachs, J.P. Morgan, Morgan Stanley, State Street і Wells Fargo (всі - США); Royal Bank of Scotland PLC, Lloyds Banking Group PLC, Barclays PLC, HSBC Holdings PLC (Великобританія); Crеdit Agricole SA, BNP Paribas SA, Banque Populaire, Sociеtе Gеnеrale SA (Франція); Deutsche Bank AG, Commerzbank AG (Німеччина); Unicredit Group SA (Італія); UBS AG, Credit Suisse AG (Швейцарія); Dexia SA (Бельгія); ING Groep NV (Нідерланди); Banco Santander SA (Іспанія); Nordea AB (Швеція), Mitsubishi UFJ FG, Mizuho FG, Sumitomo Mitsui FG (Японія), Bank of China (Китай).