ua en ru

Меркель і Саркозі завершили роботу над змінами до європейських конвенцій

Автор: RBC.UA
Президент Франції Ніколя Саркозі та канцлер Німеччини Ангела Меркель провели у Парижі переговори про долю єврозони, повідомляє ВВС.

Президент Франції Ніколя Саркозі і канцлер Німеччини Ангела Меркель провели у Парижі переговори про долю єврозони, повідомляє ВВС.

Очікується, що на саміті ЄС, що відкривається в Брюсселі в п'ятницю, лідери Франції та Німеччини представлять план посилення консолідації 17 країн єврозони - в першу чергу, мова йде про введення більш строгих правил контролю за станом бюджету і покарання в разі виникнення недопустимого дефіциту.

За словами французького Президента, європейські угоди планується змінити таким чином, щоб вони включали пункт накладення автоматичних санкцій на порушників бюджетної дисципліни (в тому випадку, якщо дефіцит бюджету держави перевищує встановлений ліміт у 3% ВВП). Крім того, Меркель і Саркозі наполягають на тому, щоб спеціальний європейський орган міг контролювати національні бюджети 17 держав єврозони.

Повідомляється, що Саркозі і Меркель домовилися, що якщо не вдасться отримати згоду всіх країн ЄС на підписання нового договору, Німеччина і Франція готові піти на те, щоб договір підписали тільки країни єврозони.

Як зазначив Саркозі, головне завдання для європейських політиків зараз - це робота над усуненням дисбалансів, що призвели до ситуації в єврозоні та попередження її повторення. "Більше все не може йти так, як було до цього моменту", - сказав Саркозі.

Що стосується ролі Європейського центробанку у вирішенні європейської боргової кризи, то Меркель і Саркозі зберегли колишню позицію (надалі поважати незалежну позицію банку, не коментувати його рішень і не висувати вимог щодо зміни його мандата). Крім того, лідери Франції і Німеччини заявили, що не підтримують ідею введення єдиних облігацій єврозони.

За словами Саркозі, нові франко-німецькі пропозиції будуть направлені голові Європейської Ради Херману Ван Ромпею напередодні саміту ЄС у Брюсселі.

Позавчора прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон сказав, що Великобританія готова допомогти Євросоюзу вийти з кризи, проте, зміни договору про організацію ЄС для цього не є обов'язковими. Хоча Британія і не входить до єврозони, проте влада країни хоче бути впевненою, що заходи з порятунку економіки не позначаться негативно на економіці Сполученого Королівства.

Раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель заявляла, що Європа близька до створення бюджетного союзу, завданням якого стане ретельний контроль над рівнем держборгу країн, що використовують євро.

Нагадаємо, раніше Президент Франції заявляв, що пропозиції щодо зміни європейських конвенцій від Франції та Німеччини будуть оприлюднені ще до саміту Євросоюзу 9 грудня 2011 р.

Раніше Меркель неодноразово вказувала на необхідність внесення коректив в існуючі європейські угоди, посилаючись на те, що фінансовий стан держав - членів блоку необхідно контролювати, а безвідповідальну поведінку окремих урядів, що допускають занадто високий рівень держборгу, - карати.

23 листопада Єврокомісія опублікувала звіт з економічним обгрунтуванням проекту з введення єдиних облігацій єврозони, проте так і не зупинилася на якомусь одному варіанті їх випуску. Замість цього в документі Єврокомісії представлено на вибір три загальних підходи до випуску єдиних облігацій.

Головним противником ідеї єдиних облігацій єврозони виступає Німеччина, яка побоюється, що це призведе до підвищення вартості запозичень для країни в порівнянні з поточними, дуже низькими ставками по німецьких бондах. Глава Міністерства фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле в інтерв'ю німецькій радіостанції Deutschlandfunk заявив, що введення єдиних облігацій єврозони не зможе докорінно вирішити проблему боргової кризи в регіоні і знизить мотивацію країн проводити програми жорсткої економії. Одночасно глава німецького Мінфіну ще раз підкреслив важливість зміни чинних європейських конвенцій з тим, щоб змусити "порушників бюджетної дисципліни" відповідати за "розбазарювання" бюджетних коштів.

Зазначимо, комісар ЄС з економіки і грошово-кредитної політики Оллі Рен вважає, що реформи внутрішнього ринку Євросоюзу (ЄС) до 2020 р. додадуть 3% до валового внутрішнього продукту (ВВП) союзу.

Проведення низки структурних реформ має стати частиною стратегії по виходу Євросоюзу з кризи. Реформи внутрішнього ринку Євросоюзу спрямовані на стимулювання економічного зростання регіону і зачіпають ряд сфер, в тому числі сектор послуг, енергетичний сектор і ринок інтелектуальної власності. Ініціативи ЄС передбачають реформування системи оподаткування та виплати соціальних допомоги з тим, щоб вони сприяли зростанню зайнятості населення. Реформи внутрішнього ринку передбачають також реформування ринку праці та пенсійної системи, інвестування в знання та інновації, а також спрощення регулюючого законодавства, що, на думку експертів Єврокомісії, має сприяти зростанню бізнесу.

16 листопада голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу сказав, що поглиблення економічних зв'язків всередині єврозони не повинно ставити в невигідне становище держави ЄС, які поки продовжують використовувати національні валюти. Він також додав, що завдання більш тісної економічної інтеграції в Європі вимагатиме змін основоположних угод Євросоюзу.