ua en ru

Мер Білої Церкви Геннадій Дикий: Заполітизованість міських рад шкодить розвитку громад

Мер Білої Церкви Геннадій Дикий: Заполітизованість міських рад шкодить розвитку громад Фото: Геннадій Дикий

Біла Церква — найбільше місто Київської області. Його населення складає понад 200 тисяч мешканців. На тлі останніх подій, зокрема ініціативи голови Київської облдержадміністрації (ОДА) Олександра Горгана щодо нового механізму розподілу коштів обласного бюджету та недавнього голосування Білоцерківської міськради за звернення до парламенту з вимогою врегулювати процедуру імпічменту президента України, РБК-Україна вирішило поспілкуватися з міським головою Білої Церкви Геннадієм Диким.

- Геннадію Анатолійовичу, розкажіть про голосування Білоцерківської міськради за звернення до Верховної Ради з вимогою врегулювати процедуру імпічменту президента України, на яке ви наклали вето. Що сталося, які були передумови?

- Це було звернення депутатів міської ради до Верховної ради України з вимогою врегулювати питання щодо закону, який би визначив процедуру імпічменту президента. Не конкретизуючи. Моя думка така: політика в місті — це школи, садочки, лікарні, каналізація, теплопостачання. Дороги, тротуари, парки — це має бути політика міської ради, яка повинна дискутувати і сперечатися виключно з таких питань.

Одні депутати можуть казати, що вони хочуть в першу чергу побудувати оце, а інші — щось інше. Тому заполітизовування міських рад виключно шкодить роботі. Якісь незрозумілі чвари тоді відбуваються, блокуються робочі питання, без яких місто просто не може жити.

У нас відбулося так: під час пленарного засідання сесії міської ради, депутати винесли це рішення на розгляд. Звичайно, згідно з регламентом Білоцерківської міської ради, я мав поставити питання на голосування.

Безперечно, поважаю думку 23-х депутатів, але враховуючи, що це рішення було проголосовано з порушеннями (і в мене є відповідні висновки юридичного управління), звісно, я його зупинив (наклав на нього вето). Тому що, у першу чергу, я маю дотримуватися закону. Що я і зробив.

Зупинене рішення, відповідно до закону, буде винесено на повторний розгляд міської ради. Але це політичне питання зупинило розгляд інших рішень, яких, уявіть собі, на цю сесію виносилось 360. В принципі, всю роботу було заблоковано.

- Тобто це певний саботаж?

- Ні, це не саботаж. Після того, як я заветував це рішення, ми продовжили роботу сесії й закінчили ці 360 питань. Тобто вже коли гострота знялася, ми прийняли рішення, які справді необхідні для мешканців і для міста: бюджет комунальних підприємств і так далі. Без цього місто "працювати" не може. Тож, гадаю, депутати можуть сперечатися, але з приводу витрачання коштів на розвиток громад. Така моя позиція.

- Яке ваше ставлення до ініціативи голови Київської ОДА стосовно введення нового механізму розподілу коштів обласного бюджету, а саме їх передачі в громади, на міста?

- На мою думку, сьогодні це дало всім містам ще більший поштовх до розвитку. Його реально видно. Наприклад, виробники будівельних матеріалів (тротуарна плитка чи бордюри) нині мають дефіцит продукції, люди стоять у черзі. Це говорить про одне: містам дали можливість розвиватися.

Крім того, я переконаний, що на місцях ці гроші більш ефективно використовуються. Тому що міський чи сільський голова — вони на місці, є з кого спитати. Я оцінюю цей процес надзвичайно позитивно. І сьогоднішня нарада є прикладом того, що обласні кошти у вигляді субвенцій будуть спускатися безпосередньо в міста і села.

Олександр Любомирович збирав усіх мерів міст обласного значення, і тут в цьому рішенні є одностайна підтримка всіх міських голів Київщини. У тому, що це дійсно буде більш ефективне використання грошей. Усе буде швидко, якісно, і об’єкти будуть здаватися в експлуатацію.

Звичайно, це додаткова відповідальність для мерів, але всі абсолютно готові взяти її на себе і включитися в роботу. Це дуже позитивне рішення. Я знаю, що і в Київській обласній раді є бачення, що це потрібно робити. Тому якщо буде така спільна позиція, виграє вся Київщина. Безсумнівно.

- Якщо говорити про фінансування, то яка актуальна проблематика міста Біла Церква?

- Враховуючи ще попередні роки, у Білій Церкві є об’єкти, які не мали відповідного фінансування. За останні 25 років у місті накопичилося надзвичайно багато проблем. У першу чергу це інженерні комунікації — дороги, мости.

Дуже багато питань із підземними комунікаціями і зливовою каналізацією. Звісно, за рік-два ці проблеми вирішити неможливо. І тут якраз і з’являється питання щодо допомоги з обласного бюджету, оскільки на ці інфраструктурні проекти нам надзвичайно необхідні додаткові гроші.

Наприклад, сьогодні три із чотирьох мостів у Білій Церкві потребують капітального ремонту. Це десятки мільйонів. Суми такі: 68 мільйонів на капітальний ремонт мосту, 28 мільйонів, 15. Сам міський бюджет не впорається, тому що багато накопичилося всіляких проблем: школи, садочки, які обов’язково потребують капітальних вкладень. Тому ця ініціатива — хороша підтримка. Крім того, нам буде що показати на кінець року — ми покажемо здані об’єкти і те, куди використали ці кошти.

Минулого року ми вирішили закінчити об’єкт на умовах співфінансування, десь приблизно 50/50: і Київська обласна рада підтримала, і очільник облдержадміністрації, і міська рада. Ми виділили 12 мільйонів. Олександр Любомирович (Горган, - ред.) був присутній на відкритті об’єкта, дитячого навчального закладу. Це школа-садочок, який уже повністю закінчено, з меблями, посудом та іншим обладнанням. Я на місці контролював виконання робіт: кілька разів на тиждень заїжджав, дивився. Це той приклад, коли гроші виділено та об’єкт закінчено. А до цього, я вам хочу сказати, він будувався 10 років.

- Зараз триває підготовка до опалювального сезону. Наскільки до нього готова Біла Церква?

- Готуємось, звісно. Десь на 96% ми готові до опалювального сезону.

До речі, ви питали за проблематику… У Білій Церкві вона є: теплоелектроцентраль, яка постачає тепло на величезний мікрорайон — 53 тисячі мешканців, школи, садочки, дуже багато інших об’єктів. І теплопостачання цього району залежить від одного джерела теплової енергії — це Білоцерківська ТЕЦ.

Магістральний трубопровід, по якому постачається теплоносій, до речі, довжиною майже чотири кілометри, вичерпав свій ресурс ще 20 років тому. Тобто в 1974 році її було збудовано, термін експлуатації 25 років. І вже 20 років перевищення терміну. Тож ця труба у критичному стані.

Ми виготовили проект, зараз уже практично завершено експертизу. Вартість цього проекту — 340 мільйонів. Звичайно, міський бюджет зараз ці гроші вкласти не може. Але під загрозою теплопостачання. 53 тисячі мешканців — це ціле місто. І тут без таких субвенцій з обласного бюджету ми не впораємося.

Треба реально дивитися на речі. Термін експлуатації вже вичерпано. Чим далі, тим більше аварійних ситуацій. Тому, звісно, сподіватимемося, що все ж таки цей процес — передачу коштів на місця — ми могли реалізувати.