Підписаний сьогодні меморандум з Митним союзом (МС) не несе небезпеки майбутньому підписанню між Україною та ЄС угоди про асоціацію. Про це під час сьогоднішньої зустрічі зі своїм литовським колегою Лінасом Лінкявічюсом заявив міністр закордонних справ України Леонід Кожара, передає кореспондент РБК-Україна.
Підписаний сьогодні меморандум з Митним союзом (МС) не несе небезпеки майбутньому підписанню між Україною та ЄС угоди про асоціацію. Про це під час сьогоднішньої зустрічі зі своїм литовським колегою Лінасом Лінкявічюсом заявив міністр закордонних справ України Леонід Кожара (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
"Папери, документи ніколи не можуть бути ризиком для чогось... Меморандум має технічний характер... Бо в самих статутних документах МС немає поняття, що таке спостерігач. Меморандум визначає статус, який означає, що Україна може брати участь в засідання МС без права голосу. Цей меморандум не має юридично обов'язкового характеру і є таким організаційним документом", - сказав Кожара.
Читайте також: Азаров підписав меморандум про поглиблення взаємодії між Україною та ЄЕК
Вторить міністру і радник Президента України - уповноважений України з питань зовнішньополітичних та інтеграційних процесів Костянтин Єлісєєв. Він зазначив, що домовленості з Євразійським економічним союзом (ЄЕС) слід розглядати як пошук оптимальної формули співпраці, що не суперечить курсу України на інтеграцію з ЄС.
"Майбутні домовленості з ЄЕС слід розглядати в контексті тривалого пошуку оптимальної формули співпраці, що не суперечить стратегічному курсу України на інтеграцію з ЄС. Вони чітко регламентують статус і принципи співпраці України з інтеграційними утвореннями на євразійському просторі без шкоди для державного суверенітету України", - сказав він.
Єлісєєв також зазначив, що позиція України щодо євразійського інтеграційного процесу визначається внутрішнім правом, умовами членства держави у Світовій організації торгівлі (СОТ) і відданістю зобов'язаннями в рамках взаємодії з ЄС, зокрема майбутній поглибленій і всеосяжній зоні вільної торгівлі.
А ось в МЗС Литви попереджають - якщо Україна перейде межу в створенні зони вільної торгівлі з Митним союзом, вона не зможе створити ЗВТ з Євросоюзом.
Читайте також: Співпраця з МС не повинна суперечити зобов'язанням України в рамках УА і ЗВТ з ЄС
"У цьому немає ніяких питань, і не повинно бути ні в кого ніяких протиставлень. Просто є розмова про правила гри - про стандарти, про вимоги, про тарифи. Тут знаходяться дві системи - система МС і система ЄС. І тут потрібно зробити вибір, необхідно робити вибір. Якщо, скажімо, Україна перейде межу вільної торгівлі з МС, вона не зможе підписати договір про вільну торгівлю з ЄС. Це дуже зрозуміло, по-моєму, і головне уточнити, що якщо ми говоримо про угоду про асоціацію з ЄС, то найбільшу частину в цьому договорі як раз і становить створення зони вільної торгівлі з ЄС", - заявив сьогодні міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс.
Нагадаємо, раніше сьогодні прем'єр-міністр Микола Азаров підписав меморандум про поглиблення взаємодії з Євразійською економічною комісією. Меморандумом Україні надається можливість бути присутніми на відкритих засіданнях Вищої Євразійської економічної ради; на відкритих засіданнях ради Євразійської економічної комісій без права участі у приняття рішень; на засіданнях колегії Євразійської економічної комісії без права участі у приняття рішень; а також направляти свої пропозиції в Євразійську економічну комісію.
Україна має право отримувати копії документів, прийнятих радою і комісією, за винятком документів, що містять конфіденційну інформацію і для службового користування.
Читайте також: Україна не обмежиться статусом спостерігача в МС, - Азаров
Меморандум також передбачає можливість отримання Україною статусу спостерігача в Євразійському економічному союзі після того, як він почне функціонувати в 2015 р.
Нагадаємо, Україна розраховує в листопаді підписати угоду про асоціацію з ЄС, також ЗВТ з Євросоюзом. Європейські дипломати неодноразово заявляли, що інтеграція України можлива тільки в одну сторону. Аналогічної позиції дотримується і Митний союз.