ua en ru

Медведєв не виключає, що Україна та Росія укладуть нові газові домовленості

Автор: RBC.UA
Президент Росії Дмитро Медведєв не виключає, що Київ і Москва укладуть нові газові домовленості, і розраховує, що вони будуть вигідні для обох країн. Про це глава РФ заявив на підсумковій прес-конференції в Донецьку після зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем, повідомляє радіо "Маяк".

Президент Росії Дмитро Медведєв не виключає, що Київ і Москва укладуть нові газові домовленості, і розраховує, що вони будуть вигідні для обох країн. Про це глава РФ заявив на підсумковій прес-конференції в Донецьку після зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем, повідомляє радіо "Маяк".

"У нас є діюча договірна база з нашими українськими партнерами. Ідеальна, не ідеальна, але вона є, і вона підлягає виконанню. Можна цю базу міняти? Можна, звичайно, можна, якщо сторони про це домовилися і якщо ми вважаємо, що це взаємовигідно. Завдання виробити сучасну і взаємовигідну схему газового співробітництва, орієнтовану на роки вперед, надано", - зазначив Медведєв.

Відзначимо, сьогодні лідери України та Росії взяли участь у другому українсько-россійському міжрегіональному економічному форумі. На ньому були підписані більше 10 документів про двостороннє співробітництво в торговельно-економічній, науково-технічній і культурній сферах.

В даний час Київ шукає можливість перегляду газових угод з РФ, укладених у січні 2009 р. екс-прем'єром Юлією Тимошенко, яка була засуджена 11 жовтня до 7 років позбавлення волі. За словами Януковича, ці угоди є "дискримінаційними, кабальними і несправедливими".

14 жовтня ц.р. віце-прем'єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко під час XI Міжнародного економічного форуму повідомив, що ціна російського газу для України на сьогоднішній день складає 500,5 дол.

За його словами, різниця між закупівельною ціною і тарифом для ТКЕ "лягає на компанію НАК "Нафтогаз" і на державний бюджет". Тігіпко підкреслив, що вирішити цю проблему сьогодні можна двома способами: "піднімати тарифи для населення і другий вихід - вести постійні переговори з Росією щодо зниження ціни".

26 вересня ц.р. Тігіпко заявляв, що Україна буде змушена до кінця 2011 р. підвищити тарифи на газ для населення, щоб виконати ключову умову відновлення кредитування міжнародними фінансовими організаціями в період нестабільності на світових ринках капіталу. Вже наступного дня Тігіпко сказав, що не впевнений у перспективах підвищення ціни на газ.

Відзначимо, в IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко зазначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів.

Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол за тис. куб. м.

Раніше ВАТ "Газпром" і Міністерство енергетики та вугільної промисловості Україна домовилися, що до досягнення нових домовленостей сторони продовжать дотримуватися чинних контрактів на постачання і транзит газу.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростання цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики та вугільної промисловості України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Незабаром після цього прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідована як юридична особа, а всі контракти (у тому числі і з "Газпромом") буде переглянуто. Росія ж наголосила, що перегляд контрактів можливий лише за умови злиття "Нафтогазу" з "Газпромом".

Контракт на поставку газу передбачає щоквартальне формульне зміна ціни. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, згідно з якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в наступні роки.