Споживання нафти в промислово розвинених державах ніколи не повернеться до рівня 2006-2007 рр. зважаючи на підвищення енергоефективності та використання альтернативних видів палива, прогнозує головний економіст Мс Фатіх Бірол.
Споживання нафти в промислово розвинених державах ніколи не повернеться до рівня 2006-2007 рр. зважаючи на підвищення енергоефективності та використання альтернативних видів палива, прогнозує головний економіст Мс Фатіх Бірол.
"Можуть бути сплески і падіння, але загальна тенденція все-таки буде до зниження споживання «чорного золота»", - заявив Ф.Бірол в інтерв'ю агентству Reuters.
У 2010 р. близько 53% світового споживання нафти, за прогнозами МЕА, припаде на країни Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Середньодобове споживання в країнах організації прогнозується цього року на рівні 45,48 млн бар., а світове споживання - 86,33 млн бар. на добу.
Економічна криза сприяла зниженню споживання нафти в країнах ОЕСР, але головними причинами були більш економічні автомобілі і ширше використання електроенергії та газу замість нафти у всіх галузях окрім транспорту, підкреслює Фатіх Бірол.
Світове споживання «чорного золота» найближчим часом буде рости за рахунок країн, що розвиваються, але може також досягти піку вже в цьому десятиріччі як результат боротьби із зміною клімату, вважають експерти.
"Підвищення економічності автомобілів в країнах, що розвиваються, здатне уповільнити зростання світового споживання, - додає головний економіст МЕА. - Зміни в транспортній галузі можуть істотно уповільнити зростання. Багато країн активно впроваджують передові технології в автомобілебудуванні".
Нагадаємо,15 січня ц.р. оціночний прогноз МЕА щодо світового споживання нафти в 2009 р. був залишений практично без змін. Так, споживання нафти світовою економікою в 2009 р. було оцінене в 84,9 млн бар./день, як це прогнозувалося в грудні 2009 р. Таким чином, в порівнянні з 2008 р. споживання нафти в світі зменшилося на 1,5%, або на 1,3 млн бар./день.Свій прогноз споживання нафти світовою економікою на 2010 р. експерти МЕА в січні також залишили без змін. Так, світове споживання нафти в 2010 р. може скласти 86,3 млн бар./день, як і прогнозувалося експертами МЕА місяцем раніше - в грудні 2009 р. Таким чином, очікується, що в 2010 р. споживання нафти світовою економікою збільшиться в порівнянні з 2009 р. на 1,7%, або на 1,4 млн бар./день. Тоді ж експерти МЕА припустили, що зростання споживання нафти в 2010 р. торкнеться країн Азії, що в основному розвиваються, тоді як в країнах ОЕСР зниження попиту на нафту і похідні енергоносії може продовжитися.
Тим часом, сьогодні ціни на нафту демонструють зростання після несподівано сильної статистики із США. Згідно з даними Міністерства торгівлі країни, ВВП США виріс за підсумками IV кварталу 2009 р. на 5,7%, тоді як експерти прогнозували зростання на рівні 4,5%. На цьому фоні котирування ф'ючерсів на американську легку нафту підскочили до піку сесії в 74,82 дол./бар. з 73,77 дол./бар. до публікації статистики. Ціни на суміш Brent виросли на 0,72 дол. - до 72,85 дол./бар. "Нафта взяла перепочинок після достатньо великого падіння за останні декілька тижнів, - говорить аналітик Commerzbank Юген Вайнберг. - Проте настрої змінилися, тепер трейдери шукають привід для продажу, а не для покупки. Поточні ціни не відображають фундаментальних показників попиту і пропозиції і можуть впасти набагато нижче, хоча я думаю, ми побачимо деяку стабілізацію перед наступним падінням".