МЕА: Викиди СО2 енергопромисловістю в 2010 р. перевищили показники рекордного 2008 р
Викиди вуглекислого газу від діяльності енергетичної промисловості в 2010 р. досягли рекордно високого рівня, повідомляє Міжнародне енергетичне агентство (МЕА), передає ВВС.
У повідомленні, опублікованому на сайті МЕА, говориться, що рівень викидів, який у 2009 р. знизився завдяки фінансовій кризі, в минулому році перевищив показники також рекордного 2008 р. на 5%. Згідно з висновками МЕА, світовий рівень кількості вуглекислого газу, викинутого в атмосферу в 2010 р., досяг 30,6 гігатонн.
Найбільше відходів виробляють Китай та Індія, хоча і в розвинених країнах викиди вуглекислого газу зросли. Зокрема, 44% СО2 в 2010 р. було вироблено на основі спалювання вугілля, 36% - нафти, і 20% - натурального газу.
На думку вчених, збільшення температур повітря більш ніж на 2 градуси за Цельсієм загрожує зростанням ризику кліматичних катаклізмів, а саме - повенями, штормами, підняттям рівня води в морі і зникненням видів.
За словами провідного економіста МЕА Фатіха Бірола, це відкриття стало ще одним сигналом до дії. "Світ майже вичерпав ліміт на викиди, якого повинен був досягти тільки до 2020 р., - сказав Бірол. - Якщо найближчим часом не прийняти термінових і дієвих заходів, то буде надзвичайно складно досягти цілей, зазначених на саміті в Канкуні".
Нагадаємо, в грудні 2010 р. учасники конференції сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату в мексиканському Канкуні схвалили проект угоди по боротьбі з викидами парникових газів, що складається з двох частин. Одна угода відноситься до довгострокового співробітництва (LCA), а інше - до нині діючого по Кіотському протоколу.
Документ за LCA - прообраз майбутньої пост-кіотського угоди - представляє собою цілий пакет документів, що стосується допомоги країнам, що розвиваються, заходів по скороченню викидів, механізмів "кліматичного" фінансування, механізму захисту лісів REDD, проблем контролю і звітності.
Згідно з проектом даної угоди, так званий Фонд чистого ("зеленого") клімату передбачається збільшувати на 200 млрд дол. щорічно. Цей захід набуде чинності з 2020 р. Фонд створений для допомоги країнам, що розвиваються в розробці технологій, що дозволяють знизити викиди вуглекислого газу в атмосферу. Первісний його розмір складе 100 млрд дол.
У грудні 2009 р., відбувся Кліматичний саміт у Копенгагені з проблеми зміни глобального клімату, в якому взяли участь понад 110 лідерів країн світу і міжнародних організацій. Метою саміту була розробка угоди по скороченню викидів парникових газів після закінчення першого періоду обіцянок, даних в рамках Кіотського протоколу.
Тоді, генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що результат кліматичної конференції в Копенгагені не виправдав багатьох надій. Екологічні організації також були незадоволені підсумками конференції з клімату в Копенгагені. За їх словами, пропоновані заходи недостатні для ефективної боротьби з проявами зміни клімату.
Кіотський протокол - договір, прийнятий в Японії в грудні 1997 р. Документ зобов'язує розвинені країни і країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів в 2008-2012 рр. в порівнянні з 1990 р. Протокол набув чинності в 2005 р. на додаток до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Зараз учасниками протоколу є 189 країн. 4 лютого 2004 Верховна Рада України ратифікувала "Кіотський протокол до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату".
Згідно з Протоколом, розвинені країни і країни з перехідною економікою можуть спільно здійснювати проекти зі зниження викидів парникових газів в атмосферу на території однієї з країн і потім "ділити" отриманий в 2008-2012 рр. ефект - "передавати" один одному отримані "одиниці зниження викидів". Крім того, передбачено механізм "торгівлі квотами" на викиди.