ua en ru

Матіас Брандт: "До 600 тис. гостей Євро-2012 готові відвідати Україну ще раз"

Автор: RBC.UA
Остаточні підсумки Євро-2012 в Україні ще не підведені. Цікаво, що європейські структури підходять до вивчення наслідків проведення чемпіонату в Україні більш системно і педантично, ніж українські чиновники. Наприклад, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (DGIZ) провело дослідження гуманітарних наслідків Євро-2012для України. Зараз, за місяць до оприлюднення другого німецького дослідження, присвяченого економічному ефекту футбольного чемпіонату, РБК-Україна поспілкувалося із директором проекту Матіасом Брандтом.

РБК-Україна: Грунтуючись на вашому першому соціологічному дослідженні, згідно з яким близько 75% європейських уболівальників позитивно оцінюють своє перебування в Україні під час Євро-2012, уряд рапортує про феноменальний успіх і чи не скорий туристичний бум. Але суть і принципи, на підставі яких було проведено дослідження, викликали суспільстві недовіру до його результатів. Чому було опитано саме 6 тис. осіб? Наскільки виправдалися Ваші особисті прогнози?

Матіас Брандт: Для початку ми поставили собі питання: скільки анкет потрібно, щоб отримати достатньо репрезентативні результати? Ми прийшли до висновку, що мова повинна йти про мінімум 1,5 тис. анкет на кожне місто, який приймав ігри Чемпіонату Європи.

Ми роздали анкети нашим волонтерам, які працювали у нас в аеропортах, на вокзалах, у фан-зонах. Вони безпосередньо зверталися до людей, до відвідувачів з питаннями, з поясненнями щодо заповнення цих анкет - класичний метод випадкової вибірки.

Ключовим для нашого дослідження стало питання: «Яким було Ваше сприйняття від того, що Ви побачили і пережили під час Євро-2012 в Україні?».

Читайте також: Кожен турист під час Євро-2012 залишав в Україні в середньому 200-400 євро, - Жалдак

РБК-Україна: Скільки було опитано німців, голландців, французів, іспанців, італійців, англійців і т.д.? Хто в анкетах переважав?

Матіас Брандт: Не можу сказати точно. Але ми намагалися отримати більш-менш рівномірне представництво по різних країнах. Природно, основна кількість респондентів були уболівальниками відповідних національних команд, які грали в Україні.

РБК-Україна: Тобто, уболівальників тих команд, які грали в Польщі, Ви не враховували?

Матіас Брандт: Так. Представники збірних, які грали в Польщі, практично в цей опит не потрапили.

РБК-Україна: Ваш особистий прогноз справдився?

Матіас Брандт: Ми самі не складали прогнози, їх складали в УЄФА. Але і ми були дещо приємно вражені щодо гладким проведенням і організацією Євро.

Два останні роки я практично був в Україні, і завжди був оптимістично настроєний. Але навіть я приємно здивований тим, як добре все пройшло.

Якщо брати, скажімо, прогноз УЄФА, мова йшла про 1 млн гостей. Але ми перевершили цю цифру, перевершивши навіть мої очікування.

РБК-Україна: 1,8 млн гостей?

Матіас Брандт: Ці цифри опубліковані в Україні, а також УЄФА. Але це показник для двох країн. Точна кількість відвідувачів Євро-2012 встановити складно - хто приїхав на футбол, а хто з особистих причин. Та ж складність і в Лондоні - хтось їхав через Олімпіаду, хтось - за особистими обставинами.

РБК-Україна: І скільки гостей чемпіонату готові повернутися до України ще раз?

Матіас Брандт: Згідно з результатами опитування, а вони у нас досить точні, кожен третій. Тобто, приблизно 600 тис. чоловік. Порівняємо: в Україну в рік приїжджає близько 1 млн туристів.

Читайте також: Україна витратила на проведення Євро-2012 3,6 млрд євро з держбюджету, - Жалдак

РБК-Україна: Хто фінансував ваше дослідження?

Матіас Брандт: DGIZ є структурою федерального уряду і вся його робота оплачується урядом. З 2000 р. у нас існує угода з урядом України про реалізацію низки програм, всього їх - 16-18. А Євро-2012 є однією з таких програм.

Інші програми стосуються енергоефективності та поновлюваних джерел енергії, боротьби з туберкульозом і ВІЛ/СНІДом, є політичні проекти у сфері місцевого самоврядування (Донецьк, Луганськ, Львів та ін), а також культурні проекти зі збереження пам'яток зі світової спадщини ЮНЕСКО.

РБК-Україна: Повертаючись до Євро-2012, скажіть, що частіше виділяли гості в найбільш негативному і позитивному ключі?

Матіас Брандт: Ні, таке питання не ставилося. Хоча дослідження було вельми масштабним, включало в себе до 60 питань.

РБК-Україна: Наскільки розумію, на цьому дослідження, присвячені Євро-2012, не закінчуються?

Матіас Брандт: Остаточних підсумків в таких питаннях не буває. У новому дослідженні ми постараємося врахувати суспільні та економічні ефекти та наслідки від проведення Євро-2012. До 20-22 жовтня ми маємо намір завершити цю роботу, щоб надати її результати, в тому числі - із зіставленням цифр по проведення турніру такого роду в інших країнах.

РБК-Україна: Ви самі були на матчах?

Матіас Брандт: На п'яти матчах. Оскільки я уболівальник збірної Німеччини, то найбільше мені сподобалися матчі за участю моєї збірної, які відбулися у Львові та Харкові.

Можливо, в Харкові мені навіть більше сподобалося, оскільки там ми грали проти нашого одвічного суперника - збірної Голландії. І поведінка вболівальників збірних Данії та Голландії вразило мене своєю коректністю.

Читайте також: "Олімпійська надія-2022": У Львові розпочали підготовку до подачі заявки на проведення Ігор

РБК-Україна: Приїхали б до України 30 тис. німецьких фанів, як прогнозувалося, якби Німеччина вийшла у фінал Євро-2012?

Матіас Брандт: Можу з більшою часткою ймовірності сказати, що приїхали б. Але на фінальній грі і так були присутні до 5 тис. німецьких фанів.

Спілкувався Олексій Біловол