Колишні і діючі члени Партії регіонів сформували під патронатом "Опозиційного блоку" тіньовий уряд. До нього увійшли діючі та екс-нардепи, багато з яких також раніше обіймали міністерські крісла. Ідея опозиційного кабінету, стверджують його творці, в тому, щоб пропонувати суспільству і державі правильний шлях розвитку". Але, враховуючи заслуги, якими відзначилися нинішні опозиціонери, перебуваючи у владі, будь-яких одкровень від них чекати не доводиться. Втім, схоже, ніхто тіньовому уряду заважати не буде, в тому числі - в їх підготовці до місцевих виборів восени ц. р.
Колишні і діючі члени Партії регіонів сформували під патронатом "Опозиційного блоку" тіньовий уряд. До нього увійшли діючі та екс-нардепи, багато з яких також раніше обіймали міністерські крісла. Ідея опозиційного кабінету, стверджують його творці, в тому, щоб пропонувати суспільству і державі правильний шлях розвитку". Але, враховуючи заслуги, якими відзначилися нинішні опозиціонери, перебуваючи у владі, будь-яких одкровень від них чекати не доводиться. Втім, схоже, ніхто тіньовому уряду заважати не буде, в тому числі - в їх підготовці до місцевих виборів восени ц. р.
Партія "Опозиційний блок" (ОБ) сьогодні презентувала тіньовий уряд, який очолив колишній віце-прем'єр з Євро-2012, екс-нардеп Борис Колесніков. Він же представив решти членів команди - колишніх і діючих народних депутатів, багато з яких також раніше обіймали міністерські крісла.
Зокрема, тіньовим віце-прем'єром з питань соціальної політики стала народний депутат від ОБ Наталія Королевська (міністр соцполітики в Кабміні Миколи Азарова), відома своїм політичним мінливістю. Віце-прем'єром з "нової промислової політики" призначений нардеп ОБ Олександр Вілкул (екс-віце-прем'єр з інфраструктури), а ще на одну став віце-прем'єром депутата ОБ Вадима Рабиновича поклали обов'язки з контролю за діяльністю правоохоронних органів.
Реформу місцевого самоврядування довірили нардепу ОБ, екс-голови Харківської ОДА Михайла Добкіна. Він зайняв посаду профільного тіньового віце-прем'єра. Незавидне кар'єрне звершення, якщо згадати той факт, що ще рік тому Добкін претендував на пост Президента України.
Колишній віце-прем'єром в останньому уряді Миколи Азарова Костянтин Грищенко отримав посаду тіньового міністра закордонних справ (у цьому амплуа у нього достатньо досвіду). Міністром внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій призначений тележурналіст Костянтин Стогній, відомий з "кримінальним" телепроектами. Ось тут вже кар'єрне зростання на обличчя!
Позафракційний народний депутат Євген Мураєв (у Верховній раді VII скликання входив у фракцію Партії регіонів) очолив тіньове Міністерство економічної політики, Володимир Макуха (колишній міністром економіки в другому уряді Януковича у 2006-2007 рр..) - Міністерство з питань ПЕК, Олени Колеснікової запропонували посаду міністра науки і освіти, сім'ї, молоді та спорту.
Міністром юстиції тіньового кабміну став Юрій Котляров, міністром соціальної політики - нардеп ОБ Михайло Папієв, міністром фінансів - Віктор Скаршевський. Нардеп ОБ Ігор Шурма очолив Міністерство охорони здоров'я, Володимир Шамаєв - Міністерство інфраструктури, транспорту та регіонального розвитку, Микола Шишман отримав посаду міністра АПК, а екс-голова Державної екологічної інспекції України Павло Жила - міністра екології та природних ресурсів.
"Ми вважаємо Опозиційний уряд важливою складовою опозиційного руху і вважаємо, що він буде грати важливу роль в тому, що суспільство буде знати правду, буде мати альтернативу діючим рішенням сьогоднішньої влади", - заявив під час презентації тіньового кабміну голова парламентської фракції "Опозиційного блоку" Вадим Бойко.
Наталія Королевська та Євген Мураєв
Примітно, що створення тіньового уряду ще в грудні минулого року анонсував народний депутат Сергій Льовочкін ("Опозиційний блок"). "Ми створимо опозиційний уряд, і з цієї площадки будемо пропонувати суспільству і державі правильний шлях розвитку і правильні шляхи вирішення поточних проблем", - заявив Льовочкін. За його словами, тіньовий уряд повинен концентруватися на "порятунок курсу гривні, порятунок енергосистеми, опалення шкіл, лікарень і будинків, створення робочих місць, розвитку промислового потенціалу". Про те, що тіньовий уряд буде нарешті створено, РБК-Україна писало минулого тижня.
Практика «тіньових урядів» досить поширена у світі. Такі уряди формуються опозиційними партіями, коли партійні лідери, або з'їзди (а іноді і внутрішньопартійні вибори) розподіляють міністерські портфелі в очікуванні приходу до влади. Причому, іноді такі тіньові кабміни мають офіційний статус, як, наприклад, у Великобританії, де існування "Тіньового кабінету офіційної опозиції" закріплено законодавчо.
Представники влади поставилися до створення в Україні тіньового кабінету скептично. Зокрема, народний депутат "Блоку Петра Порошенко", уповноважений Президента з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко запропонувала тіньовому уряду провести засідання в зоні АТО. "Хай би там провели своє перше засідання, ми б побачили, скільки це уряд, коли вона була при владі, наворовало з тієї території, яку вони нібито представляли. Війни не потрібно було, щоб мати такі жахливі дороги, як там, щоб не мати там інфраструктури, щоб не мати нормальних лікарень, все звідти вкрасти", - заявила Геращенко.
Це заява складно назвати необґрунтованим, якщо згадати "послужний список" видатних представників новоствореного тіньового уряду. Претензії, зокрема, можна висунути самому "прем'єру" опозиційного Кабміну Борису Колеснікову.
Саме він у 2010-2012 рр., будучи міністром інфраструктури в уряді Миколи Азарова, курирував підготовку до проведення Євро-2012 - чемпіонату Європи з футболу, який проводили Україна і Польща. Міжнародні партнери України неодноразово висловлювали своє невдоволення тим, що замість проведення відкритих конкурсів, контракти на будівництво стадіонів, доріг та інших об'єктів інфраструктури до чемпіонату було віддано кільком сумнівним компаніям, при цьому, кошти витрачалися неефективно. У цілому, оцінка шкоди від корупції при підготовці до Євро-2012 сягає 4 млрд дол.
Наприклад, викликає питання істотне збільшення витрат на реконструкцію НСК "Олімпійський". Якщо на момент, коли підготовку до чемпіонату очолив Борис Колесніков, проект оцінювався в 2,1 млрд грн, то до вересня 2011 р. його кошторис склав 4,59 млрд грн. Hyunday, закуплені у Південній Кореї під Євро-2012, не пройшли випробування взимку - і постійно ламалися. Є чимало питань щодо стадіону у Львові, а також львівському аеропорту. По аеропорту в Донецьку питань, схоже, вже не виникне ніколи - тому що він лежить в руїнах.
Реконструкція НСК "Олімпійський" виявилася масштабною за витратами
Багато питань і до Наталі Королевської, яка до початку конфлікту на сході вважалась однією з найвпливовіших особистостей в Луганській області, де фактично контролювала цілий ряд підприємств. Однак крім цього, Королівської приписують і низку нелегальних шляхів збагачення. Зокрема, за інформацією голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, вона дуже серйозно впливала на вугледобувну галузь Луганської області, розподіляла фінансові потоки, втручалася у розподіл коштів держпідтримки і кадрові питання.
Були до Королівської і більш конкретні претензії, зокрема, організація бізнесу на так званих "копанках" - нелегальних місцях видобутку вугілля. Схема ця, за словами Волинця, працювала так: "Видобутий на копанках дешеве вугілля реалізується через ДП "Вугілля України" під виглядом видобутого в шахті з високими витратами. Різницю між ціною реалізації і витратами на видобуток покриває держава. Крім цього, навіть і те вугілля, яке видобувається нелегальним способом, розбавляють порожньою породою, щоб збільшити обсяги, і везуть на теплові станції. Везуть туди валізи грошей, корумпуючи енергетиків, а для того, щоб підвищити теплотворність на тепловій електростанції, спалюють дорогий імпортний газ".
Тут варто нагадати, що ДП "Вугілля України" Наталія Королевська пролобіювала ще за прем'єрства Юлії Тимошенко. Як тоді стверджували галузеві фахівці - саме для легалізації незаконно видобутого вугілля. Але, незважаючи на ці моменти, зараз Генпрокуратура підозрює Королівську тільки у фінансуванні сепаратистів - її нелегальний бізнес питань не викликає.
Олександр Вілкул, який крім депутатського та віце-прем'єрського крісла, встиг посидіти і в кріслі дніпропетровського губернатора, також звинувачували у корупційних скандалах. Зокрема, за даними ЗМІ, він разом з колишнім мером Дніпропетровська Іваном Куліченком списав на рахунок фіктивного боргу розміром 42 млн грн приватним кредиторам 96 об'єктів нерухомості, реальна вартість яких перевищує 1,5 млрд грн.
Крім того, за інформацією нардепа БПП Віталія Купрія, Олександр Вілкул разом зі своїм батьком Юрієм, який є міським головою Кривого Рогу, покривають діючу в місті корупційну схему розкрадання бюджетних коштів від виділення місць для розміщення зовнішньої реклами. "В результаті цієї корупційної схеми за останні п'ять років в міський бюджет Кривого Рогу не надійшло понад 40 млн грн", - заявив Купрій.
Причому, за його словами, це не єдина діюча в області корупційна схема родини Вілкул.
Є питання і до Михайлу Добкіну, який неодноразово був помічений у сепаратистських висловлюваннях. Питання виникають і до інших представників тіньового уряду.
Дивно тільки, що ці питання виникають в основному у представників ЗМІ та громадськості, а не у компетентних органів. Тому, схоже, опозиційний Кабмін не буде відчувати проблем в процесі своєї діяльності, а представлені в ньому політики зможуть спокійно готуватися до реваншу. Для початку - на місцевих виборах, які мають відбутися цієї осені.