Максим Бородін: Якщо ми виявимося негідниками - наступного разу нас не обирайте
Результати екзит-полів після закриття виборчих дільниць на виборах в Маріуполі виявилися дещо несподіваними. За їх даними, в міську раду проходять дві партії - передбачувано "Опозиційний блок" з результатом 66,5%, а на другому місці - партія "Сила людей", за яку проголосували 10,5% виборців. Перший номер її списку - Максим Бородін - посів, згідно з екзит-полами, друге місце серед претендентів на крісло мера Маріуполя. Свою публічну діяльність він починав з організації екологічних мітингів. Після оголошення результатів екзит-полів Максим Бородін дав бліц-інтерв'ю РБК-Україна. Зазначимо, раніше РБК-Україна поспілкувалося з кандидатом на пост маріупольського міського голови Вадимом Бойченко, що лідирує в опитуваннях.
РБК-Україна: Наскільки ви задоволені результатами виборів, особливо якщо порівнювати ваші ресурси з ресурсами опонентів?
Максим Бородін: По-перше, результатів ще немає. Ми маємо тільки попередній екзит-пол, до якості якого є великі питання.
Я здивований результатом "Опозиційного блоку". Навіть незважаючи на те, що за них голосувало дуже багато літніх людей, я не бачив такої величезної підтримки цієї політсили. Думаю, насправді в міськраду повинно пройти більше різних партій, а не тільки ми.
Наш реальний результат глобально не буде відрізнятися від даних екзит-полів. Просто, якщо б в якийсь момент зробили ставку не на "Наш край", а на нас, і справді допомогли трошки ресурсом, то ми могли б взяти і 35%. Все впиралося в обмежений ресурс. Ми це зробили, порівняно з опонентами, за смішні гроші. Просто був максимально підключений креатив, був особистий ресурс - ходіння, намотування кілометрів, зустрічі з виборцями. Тобто, весь упор був на зустрічі з виборцями, як це в європейській системі працює.
На жаль, в "Метінвесті" (за даними екзит-полів, за результатами виборів на посаду мера Маріуполя лідирує Вадим Бойченко - директор з персоналу та соціальних питань ММК ім. Ілліча, що входить в холдинг "Метінвест" Ріната Ахметова, - ред.) був божевільний ресурс. Переплюнути десятки, сотні мільйонів гривень навіть з самим великим креативом в цій ситуації неможливо. Людей здебільшого просто підкупили. Ми розуміємо, в якому тяжкому становищі тут люди перебували завдяки тій же Партії регіонів борги роки. І тепер, коли ще погіршилася ситуація в країні, "купити" людину не так складно.
РБК-Україна: Ви говорите про прямий чи непрямий підкуп?
Максим Бородін: Виходить, що про непрямому. Якби був прямий, були б кримінальні справи. Коли говоримо про Вадима Бойченко - ми маємо на увазі "Метінвест". Ніхто цього не приховує. Коли говоримо "Оппоблок" - маємо на увазі "Метінвест". Якщо б не було роздачі "медальок", тортиків, лавочок, дитячих майданчиків - результат був би абсолютно інший. Але, на жаль, голодному достатньо запропонувати їжу, щоб він зробив певний вибір.
РБК-Україна: Яким чином фінансувалася ваша виборча кампанія? У скільки ви оцінюєте її проведення?
Максим Бородін: Частина фінансувалася за рахунок особистих коштів, більша частина - це був фандрайзинг. Тобто, люди, які мені довіряли, просто до початку кампанії перераховували на картку - 50, 100, 1000 гривень. І ми відкрито зібрали цю суму. Люди продовжували допомагати, коли бачили, що ми звітуємо. За останніми цифрами, всього було витрачено близько 75 тис. гривень.
РБК-Україна: Які пункти своєї програми ви будете відстоювати у міськраді в першу чергу?
Максим Бородін: В першу чергу - питання встановлення лічильників тепла в будинках. Це ми пропонували ще в червні на перших засіданнях виконкому, але нас не почули. Була зроблена ставка на міні-проекти, які зараз здійснюються, але при цьому дуже повільно - реально багато бюрократії. Я в своєму домі, в "хрущовці", щомісяця плачу за 45 кв. м площі - близько 1 тис. гривень, тому що просто не поставили вчасно теплолічильник.
Крім того, будемо на засіданнях міськради піднімати питання про спрощення системи документообігу, щоб люди отримали доступ до документів, зникла кулуарність. Ми хочемо, щоб жителі розуміли, що таке бюджет, куди він витрачається, на що гроші витрачаються. І "Оппоблоку" доведеться з цим погодитися, навіть при тому, що у них буде більшість у міськраді.
Це інновація для Маріуполя - в усіх нормальних містах всі ці речі давно вже реалізовані. Незважаючи на те, що ми будемо меншістю, ми будемо вносити ті речі, які будуть задовольняти суспільний запит "ми хочемо змін". Більшості доведеться їх приймати. Якщо вони цього не будуть робити, вони просто втратять підтримку.
РБК-Україна: І все-таки для просування ваших програмних ідей вам потрібно буде домовлятися з "Опозиційним блоком". Як ви збираєтеся шукати компроміс?
Максим Бородін: Всі питання, які в інтересах громади, ми будемо виносити на публічне обговорення. І нехай наші опоненти домовляються з людьми. Будуть приходити люди під той же міськрада і підтримувати наші ініціативи. От нехай вони з людьми спілкуються і розповідають, що вони не хочуть підтримувати важливі для громадян питання.
РБК-Україна: А ви не побоюєтеся конфліктів? Адже в цьому випадку "Опозиційний блок" теж може вивести своїх людей на мітинг під будівлю міськради?
Максим Бородін: Електорат "Оппоблока" - це люди в основному невмотивовані, не активні. Вони готові підтримувати якогось лідера, в якому вони бачать годувальника. Але коли на сесіях будуть підніматися питання, що стосуються, в тому числі, і їхніх інтересів, а "Оппоблок" буде говорити, що це неважливо, - ми отримаємо підтримку цих людей. І нам не завадить те, що ми в меншості - ми примудрялися проштовхувати ініціативи, не маючи жодного депутата в міськраді.
РБК-Україна: Яким чином?
Максим Бородін: Ми змусили Андрія Федая, який складається в тому ж "Оппоблоке", публікувати проекти рішень вчасно - за 21 день до сесії. Ми змусили публікувати стенограми засідань міськради після наших заяв в прокуратуру. Ми змусили надати нам регламент, і оприлюднити всю інформацію згідно з законом "Про доступ до публічної інформації". Тобто, зараз стали приходити відповіді на запити, чого раніше неможливо було досягти. Ми домоглися публікації рішень міського голови. Раніше це було секретно - вони публікувалися через рік. Навіть не маючи повноважень, ми змусили це робити.
РБК-Україна: На одній з дільниць виборець, який голосував за вашу партію, пояснив свій вибір тим, що у вашій команді немає людей із заплямованою репутацією. Можете гарантувати, що такі люди не з'являться?
Максим Бородін: Гарантувати не може навіть "Ощадбанк", як казали в СРСР. Насправді, ті норми закону, які зараз введені, дозволяють через рік зробити фільтрацію. Всі чудово розуміють, що депутатство - це в даній ситуації, по суті, громадська діяльність. Зарплату маріупольським депутатам ніхто не платить. Якщо виникнуть у когось якісь слабкості, він не зможе витримати випробування грошима, то ми цієї людини зобов'язуємося публічно вивести. Ми говорили всім своїм виборцям: якщо ми опинимося негідниками, то ви наступного разу нас, будь ласка, не вибирайте.
Розмовляв Сергій Лефтер