ua en ru

М.Альєр: для отримання траншу МВФ Україна повинна виконати 4 основні вимоги

Автор: RBC.UA
Причиною ненадання Міжнародним валютним фондом (МВФ) кредиту Україні на сьогодні є не тільки претензії МВФ до проведення пенсійної реформи, але ще ряд вимог, які в цілому складаються з 4-х пунктів. Про це заявив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр.

Причиною ненадання Міжнародним валютним фондом (МВФ) кредиту Україні на сьогодні є не тільки претензії МВФ до проведення пенсійної реформи, але ще ряд вимог, які в цілому складаються з 4-х пунктів. Про це на сьогоднішньому "круглому столі" заявив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр, передає кореспондент РБК-Україна.

"По-перше, це пенсійна реформа і приведення її у відповідність з тими вимогами, які були прописані в меморандумах, підписаних ще в липні та грудні місяці. Друге - це коригування тарифів на газ та опалення. А третє питання опосередковано залежить від тарифів на газ , тому що ми в принципі погодилися на менш інтенсивні газові тарифи, ніж ми планували з самого початку. Але справа в тому, що ми домовлялися, що ті доходи, які будуть отримані через введення більш низьких тарифів, ніж ми очікували, будуть обумовлені іншими заходами і це допоможе зібрати додаткові кошти. Тобто, третя вимога - це саме ті заходи, які допомогли б нам наздогнати ту різницю, щоб ми по-іншому втрачали в умовах застосування цих тарифів на газ... третьою вимогою є те, що дефіцит "Нафтогазу" буде не більше 3% ВВП", - сказав М.Альєр.

За його словами, четверта вимога полягає в тому, що стосовно Національного банку України (НБУ) має бути скасована вимога, що ця структура повинна закуповувати рекапіталізаційні облігації протягом 5 днів за їх номінальною вартістю: "Справа в тому, що така вимога пропонувалося в антикризовому законі, який був прийнятий в 2008 р. і повинен був закінчити свою дію в кінці 2010 р., але оскільки можна говорити про наближення завершення кризи ... то ми вважаємо, що цю вимогу треба скасовувати, а не продовжувати, тому що вона спростовує незалежність НБУ ", - сказав представник МВФ.

На думку М.Альєра, наступний транш МВФ в Україну може надійти тільки "після того, як Україна виконає ці чотири вимоги".

Відзначимо, раніше директор департаменту управління державним боргом та міжнародного співробітництва Міністерства фінансів України Сергій Макацарія заявляв, що Мінфін очікує візит місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) з 10 по 20 травня.

Нагадаємо, 16 квітня ц.р. керівник Європейського департаменту МВФ Антоніо Боргес заявив, що фонд виділить черговий транш кредиту Україні за програмою stand by після того, як влада країни виконають свої обіцянки підвищити ціну на газ для населення та провести пенсійну реформу.

Відзначимо, Україна повинна була отримати черговий транш від МВФ у розмірі близько 1,5 млрд дол. у березні. Але виділення грошей було відкладене через невиконання умов меморандуму з фондом.

Раніше С.Тігіпко прогнозував, що рада директорів МВФ у квітні прийме рішення про виділення чергового траншу Україні. При цьому він підкреслював, що якщо Україна не проведе пенсійну реформу і не поліпшить стан Пенсійного фонду, це негативно вплине на рейтинг України у світі і може призвести до відмови в наданні кредитів Україні МВФ.

У проекті Меморандуму про економічну та фінансову політику (МЕФП), погодженого українською стороною та місією МВФ за результатами її роботи в Києві з 1 по 14 лютого 2011 р., було закріплене зобов'язання уряду України реалізувати пенсійну реформу для отримання чергового траншу кредиту МВФ.

Таким чином, щоб розраховувати на розгляд радою директорів МВФ питання про виділення чергового траншу в середині квітня, Київ до кінця березня повинен був прийняти пенсійний закон, що відповідає принципам, які викладені в торішніх версіях меморандуму (попередня умова).

Нагадаємо, 22 грудня 2010 р. МВФ у Вашингтоні розглянув питання про перший перегляд кредитної програми stand-by для України і надання другого траншу кредиту. Зокрема, рада директорів ухвалила рішення виділити Україні другий транш кредиту в обсязі 1 млрд SDR, що складає близько 1,5 млрд дол.

Програма stand-by була затверджена 29 липня 2010 р. 15,8 млрд дол. були виділені на підтримку програми уряду, яка передбачає економічне врегулювання і реформи. Кредит більш ніж у сім разів перевищує квоту України, що розраховується на основі внесків країни до бюджету фонду. Україна вже отримала перший транш нового кредиту МВФ у розмірі 1,89 млрд дол. Умови кредиту передбачають цілий ряд економічних заходів, в тому числі скорочення дефіциту бюджету до 3,5% ВВП в 2011 р. і до 2,5% - в 2012 р .

На думку експерта Інституту міжнародної економіки імені Петерсона у Вашингтоні Андерса Ослунда, висловлену 6 квітня ц.р., чергового траншу кредиту МВФ Україна не матиме, мінімум, до літа.