Будь-якими способами: як намагаються втриматися за владу Голубов, Гончаренко і Микитась
Чергова виборча кампанія в Україні проходить під вивіскою "даєш нові лиця". Запит на них настільки великий, що рейтинг кандидатів від "Слуги народу" за замовчуванням вищий, ніж у всіх інших. Принцип простий: асоціюйся з Зе і тебе оберуть.
Але проблема в тому, що асоціюватися з ним намагаються всі, кому не лінь. Наприклад, є діючі нардепи, які так хочуть зайти в Раду на хвилі рейтингу Зеленського, що скочуються до різних маніпуляцій: піаряться на бренді "Слуги народу", хоча не мають до нього взагалі ніякого відношення. Нова політика зі старими підходами? Такий собі початок.
Яке майбутнє чекає новий парламент з кандидатами Дмитром Голубовим, Олексієм Гончаренком і Максимом Микитасем і які технології вони можуть використовувати у виборчій кампанії – читайте в матеріалі.
Дмитро Голубов. Чинний нардеп від БПП, представник старої системи. Балотується на 136 окрузі в Одеській області, самовисуванець.
Дмитро Голубов підозрювався в інтернет-шахрайстві. За даними на сайті "Лівий берег", Голубов створив веб-сторінку Carderplanet.com і зареєстрував в Мадагаскарі. Навколо цього сайту утворилося злочинне угруповання з виробництва підроблених карток міжнародних платіжних систем MasterCard та Visa.
Як визнав згодом український хакер Neron, угруповання об'єднувало близько 7000 "кардерів" - злочинців, які займаються махінаціями з використанням банківських карт.
Шахраї були переважно росіянами чи представниками інших східноєвропейських країн. На сайті було надано широкий спектр послуг: де купити обладнання для підробки карток і де - готові картки. Як пише ЛБ, саме через цю організацію "Райффайзенбанк" в березні 2005 року призупинив прийом своїх карток на території України.
Carderplanet діяла на території близько 20 країн. Поліція Великобританії вважає, що в 2003-2006 рр. за допомогою цього сайту у банках різних країн вкрадено понад 11 мільйонів доларів, хоча також називають цифри в кілька разів більші. Голубова називають одним з найгучніших кіберзлочинців всіх часів, пише ЛБ.
Керівників злочинного угруповання допомагали вистежували поліції багатьох країн, спецслужби, представники ФБР і Міністерства фінансів США. 7 липня 2005 Дмитра Голубова затримали в його будинку в Одесі.
Як відомо, півроку обвинувачений відсидів у столичному Лук'янівському СІЗО. Голубова звинуватили за чотирма статтями Кримінального кодексу України - йому загрожувало позбавлення волі до 12 років.
Тож як і на які гроші Голубов відкрив черговий дитячий майданчик, а також за чим він збирається полювати в новій Раді – питання відкрите.
З приводу обіцянок Голубова також можуть виникнути сумніви. Приміром, за даними порталу "Слово і діло", мажоритарник від Суворовського району Одеси Голубов провалив передвиборчу обіцянку ініціювати введення мораторію на забудову існуючої паркової зони біля Французького бульвару в Одесі.
Крім того, згідно з моніторингом "Слово і діло", Голубов дав 9 обіцянок, з яких виконав лише одну, а 3 взагалі провалив.
Під вибори Голубов завів аккаунт в інстаграмі, де чи не половина постів — Ліга сміху. Причому в кожному відео учасники навперебій дякують нардепу за підтримку. Хороша пастка для непідготовленого виборця: кругом Зеленський, значить Голубов — свій? Очевидно, це привід для виборців замислитися.
Олексій Гончаренко. Чинний нардеп від БПП. Балотується на 137 окрузі в Одеській області, самовисуванець.
В Одеській області вдалося знайти тільки одну людину, яка балотується як представник "Слуги народу". На цей раз мова йде про благодійний фонд з такою назвою. Кандидат Олександр Маланін нібито працює там заступником голови.
Аналітична система YouControl знає два благодійних фонди з схожими назвами. Обидва вони зареєстровані в Києві, тоді як Маланін, за даними ЦВК, проживає в Одесі.
Маланін балотується по 137 округу. Саме по цьому округу намагається потрапити у Раду і чинний нардеп Олексій Гончаренко. Більш того, Маланін був його помічником на громадських засадах.
Як писала "Українська правда", його власна сторінка на Фейсбуці зацікавленість владою не демонструє. Олександр Маланин репостить жарти і котиків. Втім, буває і трохи про політику.
В арсеналі Гончаренка ще давно було багато цікавих креативних технологій. Так, ще в 2018 році стало відомо, що мешканка Одеси отримала від нього подарунок. У святковому пакеті було шампанське, цукерки і свічка.
Громадський рух "Чесно" докладно дослідив Facebook-сторінку Гончаренка і виявив, що він піариться на державних субвенціях (фактично податках громадян), а також роздає подарунки виборцям, що може розцінюватися як непрямий підкуп.
Успіхи Гончаренка на посаді депутата також багато в чому можуть викликати сумніви. Згідно з рейтингом "Слово і діло", він виконав всього 43% обіцянок і зайняв за цим показником лише 201 місце.
Зате Гончаренко активний у публічній діяльності. Він голосніше за всіх засуджує російську агресію, емоційно рве двосторонні договори між Україною і РФ, навіть розмальовує стіни посольства ФРН в знак протесту. Але настільки принциповим нардеп був не завжди.
На зорі кар'єри він очолював одеський підрозділ проросійської партії "Союз", яка згодом влилася у Партію регіонів. За списком регіоналів він пройшов в Одеську міськраду і був одним з найактивніших представників "молодіжного" крила ПР: разом з однопартійцями активно виступав на захист російської мови.
Зараз же Гончаренко в черговий раз намагається перевзутися. Ще півроку тому він називав Зеленського не інакше як клоуном. Казав, що участь Зе у виборах президента неможлива і проспорив: прийшов у студію "Прямого" в образі Чарлі Чапліна. Пройшло 5 місяців. Гончаренко чомусь не захотів йти в Раду з рідним БПП і навіть зняв відео, в якому відверто наслідує Зеленського.
Максим Микитась. Нардеп, член депутатської групи "Воля народу". Балотується на 206 окрузі в Чернігівській області, самовисуванець.
"Вітаміни для сім'ї від Максима Микитася". Нещодавно коробки з таким написом отримали жителі села Любеч в Чернігівській області. Цікаво, що вітамінів як таких всередині не виявилося — тільки оцет, олія, лаврове листя, цукор, кришки для консервації.
Ще цікавіший коментар самого Микитася: каже, що він тут ні при чому, а підкуп здійснює його повний тезка. Версія політика може викликати сумніви, так як Микитась вже роздавав пайки на виборах 2016 року.
Перш ніж піти в Раду, Микитась обирався депутатом Київської міськради. Там він отримав крісло заступника голови комісії з питань містобудування. Цікаво, що тоді він очолював будівельний гігант "Укрбуд".
Як відомо, його 6-річне керівництво будівельною корпорацією ознаменувався низкою скандалів. Наприклад, за даними розслідування "Наших грошей", компанія розпродала квартири в житловому комплексі, який будували для воїнів АТО.
Крім того, журналісти-розслідувачі виявили, що керівники "Укрбуду" продовжували нелегальні забудови на підставі секретних рішень кримських судів.
Що стосується його парламентської діяльності, то нардеп пропустив 90% засідань. Часто його не буває в залі, навіть коли його карта зареєстрована. За кількістю виконаних обіцянок в рейтингу ефективності порталу "Слово і діло" Микитась не увійшов навіть у першу сотню.
***
Коли оновлення політичних еліт здається неминучим, завжди залишається місце для старої гвардії. Старої, в першу чергу, ментально. Ось і зараз, незважаючи на нові партії та особи, в Раді IX скликання з великою вірогідністю будуть все ті ж: колишні прогульники, кнопкодави і фахівці брудних передвиборчих технологій.
Постпраймеріз надійно "ховає" їх у списках, а махінації і корупція — дозволяють скуповувати округу. Замість того, щоб захищати інтереси громад в парламенті, мажоритарка успішно виконує зворотну функцію — позбавляє парламент шансу на оновлення. Реванш "старих-нових" політиків не зупинити, поки виборець всього лише об'єкт виборчого процесу, а пачка гречки — головний канал комунікації.