У команді Президента Петра Порошенко - перший публічний конфлікт. Минулого тижня давній бізнес-партнер Порошенка Костянтин Григоришин в інтерв'ю "Українській правді" публічно звинуватив голову Адміністрації Президента Бориса Ложкіна в некомпетентності. "Борис Євгенович, як ми знаємо, не дуже освічена людина, судячи з його підроблених дипломів. Так він тепер хоче шукати міністрів, які визначатимуть розвиток країни на десятиліття вперед - міністра фінансів, міністра економіки. А знаходить "смотрящих" з ресторанного бізнесу", - заявив підприємець. Крім Ложкіна, Григоришин жорстко розкритикував прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Втім, те, що люди з команди Президента роблять випади в бік глави Кабміну, не ново - досить згадати висловлювання на адресу прем'єра губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі. Але тертя між "своїми" оточення Президента раніше на публіку не виносило. Ложкін на "випад" Григоришина публічно не відреагував, не коментує заяви свого бізнес-партнера і Порошенка. РБК-Україна спробувало розібратися, що не поділили Ложкін і Григоришин, і які наслідки для кожного з них це може мати.
У команді Президента Петра Порошенка - перший публічний конфлікт. Минулого тижня давній бізнес-партнер Порошенка Костянтин Григоришин в інтерв'ю "Українській правді" публічно звинуватив голову Адміністрації Президента Бориса Ложкіна в некомпетентності.
"Борис Євгенович, як ми знаємо, не дуже освічена людина, судячи з його підроблених дипломів. Так він тепер хоче шукати міністрів, які визначатимуть розвиток країни на десятиліття вперед - міністра фінансів, міністра економіки. А знаходить "смотрящих" з ресторанного бізнесу", - заявив підприємець.
Крім Ложкіна, Григоришин жорстко розкритикував прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Втім, те, що люди з команди Президента роблять випади в бік глави Кабміну, не ново - досить згадати висловлювання на адресу прем'єра губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі. Але тертя між "своїми" оточення Президента раніше на публіку не виносило.
Ложкін на "випад" Григоришина публічно не відреагував, не коментує заяви свого бізнес-партнера і Порошенка. РБК-Україна спробувало розібратися, що не поділили Ложкін і Григоришин, і які наслідки для кожного з них це може мати.
Як Борис Ложкін, так і Костянтин Григоришин, в свій час були бізнес-партнерами нинішнього Президента.
Петро Порошенко був партнером Ложкіна в "Українському медіахолдингу", до продажу його одіозному Сергію Курченко в 2013 р., а з Григоришиним Президент спільно володів Севастопольським морським заводом. Тим не менш, спільного бізнесу в двох партнерів Порошенко ніколи не було.
"Григоришин - чи не єдиний серйозний бізнесмен, з яким в УМХ у нас не було партнерства", - згадує Григорій Шверк, екс-віце-президент холдингу Ложкіна, а нині - нардеп від "Блоку Петра Порошенко".
Після приходу до влади Порошенка два його колишніх бізнес-партнера зіткнулися на енергетичному терені. Ложкін займався підбором кадрів, в тому числі і для держпідприємств в цій галузі.
Крім того, глава АП брав участь у вирішенні проблеми поставок вугілля та електроенергії в Україну, коли взимку минулого року через брак вугілля в країні почалися віялові відключення електрики.
Григоришин також брав участь у вирішенні цієї проблеми. Зокрема, займався укладенням контракту на постачання електроенергії з РФ.
Саме взимку почалося посилення Григоришина на ринку електроенергії. Це збіглося з призначенням міністром енергетики і вугільної промисловості Володимира Демчишина.
За словами самого Григоришина, міністр прислухається до його думки. Бізнесмен делегував у Міненерго свого протеже Олександра Светелика - на посаді заступника міністра він курирує електроенергетику.
Ще один давній менеджер Григоришина Юрій Касич очолив держкомпанію "Укренерго". Але на цьому Григоришин не зупинився і спробував поширити свій вплив ще й на Національну комісію з регулювання енергетики і комунальних послуг.
Тут інтереси бізнесменів перетнулися з інтересами голови АП.
Голову і членів комісії призначає Президент. З літа 2014 р. більшість у складі НКРЕКП складали люди, яких рекомендував призначити Ложкін. З шести членів комісії, таких було чотири: Андрій Ткаченко, Андрій Герус, Юлія Ковалів і Валерій Тарасюк.
Ще двох (Руслана Машляковского і Володимира Євдокімова) рекомендував призначити нардеп від "Народного фронту" Микола Мартиненко. У липні нинішнього року розклад сил в комісії змінився.
Герус і Ковалів добровільно звільнилися з комісії, а їх місце зайняли люди близькі до Григоришина і власника Group DF Дмитра Фірташа, відповідно, Вікторія Морозова і Юрій Голляк.
Ще раніше до складу комісії увійшов Борис Циганенко, який до цього працював менеджером на підприємствах Григоришина. У НКРЕКП він змінив ставленика Ложкіна Андрія Ткаченка.
Таким чином, після кадрових ротацій в комісії, голова АП втратив над нею контроль. Адже в НКРЕКП у нього залишилася лише одна лояльна людина - Валерій Тарасюк. На думку колишнього першого заступника голови Дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана, після кадрових ротацій комісію став контролювати Григоришин.
Відразу після кадрових перестановок НКРЕКП змогла затвердити інвестиційну програму на 2015 р. для держкомпанії "Укренерго". Документ, зокрема, передбачає виділення 4 млрд грн на закупівлю 37 трансформаторів для підприємств обленерго.
Як згадувалося вище, "Укренерго" керує лояльний Костянтину Григоришину менеджмент. До недавнього часу підприємство очолював Юрій Касич, а зараз їм у статусі в. о. гендиректора керує його перший заступник Всеволод Ковальчук. До цього обидва тривалий час працювали на підприємствах Григоришина.
Після затвердження інвестпрограми керівництво "Укренерго" планувало провести тендери на закупівлю першої частини трансформаторів на суму майже 2 млрд грн. Заявки на участь у торгах подали ПАТ "Запоріжтрансформатор" (належить Григоришину) і російська компанія "Електроважмаш".
Згідно з інформацією "Вісника держзакупівель", цінова пропозиція "Запоріжтрансформатора" було нижче, ніж у росіян, що давало підставу припускати, що саме ця компанія переможе в тендері.
В такому випадку Григоришин зміг би "замкнути енергетичне коло": держкомпанія, якою керує менеджмент бізнесмена, за згодою лояльної до нього НКРЕКП купує трансформатори у підприємства, яке йому належить.
Але замкнути коло підприємцю не вдалося. В кінці липня СБУ заблокувала проведення тендеру на закупівлю трансформаторів львівським підрозділом "Укренерго". У спецслужбі порахували, що їх вартість завищена на 40%.
Паралельно піднявся скандал у пресі. ЗМІ наввипередки писали про те, що ціна трансформаторів не відповідає ринковій. Люди в оточенні Ложкіна в неофіційних бесідах стверджують - тендери вдалося зірвати не без участі голови АП.
В боротьбі за вплив на енергоринок країни у Ложкіна і Григоришина з'явилися ситуативні союзники у вигляді представників влади і гравців ринку. Зокрема, Григоришину підіграє нардеп від "Народного фронту" Микола Мартиненко - разом вони мають більшість голосів у НКРЕКП.
Крім того, Мартиненко контролює менеджмент держпідприємства "Енергоатом". Його протеже прийнято вважати Юрія Недашковського, який очолює підприємство.
Нардепу від НФ вигідно, щоб частка "атомки" в структурі ринку електроенергетики країни збільшувалася, тому закупівля трансформаторів "Укренерго" йому на руку. Адже, за словами голови НКРЕКП Дмитра Вовка, це дозволить вивільнити додаткові потужності атомних станцій.
Нагадаємо, зараз чотири вітчизняних АЕС використовують не більше 66% своїх потужностей.
у свою чергу, У Ложкіна з'явилося відразу декількох ситуативних союзників. Насамперед, це прем'єр Арсеній Яценюк.
Голова Кабміну неодноразово критикував ідею закупівлі великої партії нових трансформаторів, а в кінці липня доручив Держфінінспекції провести аудит тендерів "Укренерго". Тоді ж прем'єр доручив провести службове розслідування щодо чиновників Міненерго, які мають відношення до призначення керівників "Укренерго".
При цьому Григоришин вважає, що Яценюк діє в інтересах бізнесмена Ріната Ахметова. Нагадаємо, компанія ДТЕК (енергетичний дивізіон корпорації СКМ) весь нинішній рік намагається домогтися від НКРЕКП підвищення тарифу на теплову електроенергію. Невигідне Ахметову і збільшення частки "атомки", адже статися це може тільки за рахунок зниження частки "тепловиків" і, відповідно, ДТЕК.
Проти Григоришина грає ще один давній друг і бізнес-партнер Президента - Ігор Кононенко (заступник голови фракції БПП). Лояльний до нього менеджмент зараз контролює держпідприємство "Центренерго". Це єдине на підконтрольній Україні території держпідприємство - генератор теплової електроенергії. Кононенко, як і Ахметову, невигідне збільшення частки "атомки" на енергоринку.
При цьому, Кононенко і Ахметов - конкуренти на ринку теплової енергетики. Нардеп від БПП вважає Ахметова монополістом і виступає за те, щоб АМКУ зобов'язав власника ДТЕК продати частину генеруючих підприємств, які входять в цю компанію.
У неофіційних бесідах люди, близькі до Кононенко стверджують, що він разом з Ложкіним "активно працював" над тим, щоб зірвати тендери на поставку трансформаторів Григоришина.
"У Григоришина зараз серйозні фінансові проблеми. У IV кварталі він повинен погасити кредити своїх підприємств на суму в 120 млн дол. Крім того, нещодавно він програв суд в Лондоні на загальну суму в 200 млн дол. Ось він і вирішив заробити на держзамовленні, щоб покращити своє матеріальне становище", - розповіло джерело, близьке до Кононенко.
Отримати коментар Костянтина Григоришина з цього приводу РБК-Україна не вдалося.
Про розвиток конфлікту між Григоришиним і Ложкіним читайте у другій частині матеріалу.