ua en ru
8 карточек

Лобізм: як депутати хочуть його легалізувати

1

Що таке "лобізм"

Лобізм - це відстоювання інтересів або чинення тиску на чиновників і законодавців фінансово-промисловими групами, громадськими організаціями або етнічними громадами з метою домогтися прийняття потрібного їм рішення. Поки в Україні "лобізм" юридично не закріплений. Тому він, найчастіше, асоціюється з підкупом або корупцією. Те, що "лобізм" асоціюється з кулуарними домовленостями не дивно, адже lobby в перекладі з англійської означає "коридор" і "кулуари".

2

Де в світі працює лобізм

Піонери в офіційному закріпленні лобізму - США. У Штатах лобіювання є законним видом діяльності з просування законопроектів, як на федеральному рівні, так і на рівні більшості штатів. Лобісти знаходяться під контролем державних структур і громадських організацій. Лобізмом можуть займатися, як американські, так і іноземні організації. А самі лобісти ділиться на професійних (просувають інтереси тих чи інших професійних груп) і етнічних (в залежності від походження).

В Євросоюзі також розвинений лобізм. У Брюсселі свої представництва мають близько 3000 лобістських організацій, що бажають впливати на політику Європейського Союзу. У Брюсселі працюють три групи лобістів - «галузеві / виробничі асоціації» (представники бізнесу та промисловості), неурядові організації / групи інтересів і регіональні представництва. 90% лобістів у Європарламенті відстоюють інтереси бізнесу, і менше 10% представляють інтереси різних груп громадянського суспільства. Варто зауважити, що при Європарламенті та Єврокомісії не існує єдиного реєстру лобістських організацій. 

У Європейському Союзі, за винятком Німеччини та Великобританії, немає конкретних правил і положень, що регулюють діяльність груп інтересів і їхніх лобістів.

3

Чи є в Україні лобізм сьогодні

Лобізм в Україні присутній на всіх рівнях прийняття рішень - місцевому, регіональному, державному. Якщо розглядати рівень парламенту часто свої інтереси лобіюють великі фінансово-промислові групи в сферах енергетики, фармацевтики, металургії, спиртової та тютюнової промисловості. Лобіюють свої інтереси і агрохолдинги, власники мереж грального бізнесу тощо. А платою за підтримку чужих інтересів тією чи іншою депутатською групою або фракцією можуть виступати не тільки гроші, але і посади. Найближчим часом лобізм може бути офіційно закріплений в законодавстві. У Верховній Раді зареєстровано одразу два законопроекти про лобізм. Перший (5144) підготували позафракційні депутати з умовної групи УКРОП. Другий (5144-1) - депутати з фракцій БПП, "Самопомочі" та "Батьківщини" на чолі з Мустафою Найємом (БПП).

4

Що дасть легалізація лобізму

Депутати пояснюють, що легалізація лобізму, де-юре, призведе до переходу до прозорості політичних процесів, які в абсолютній більшості сьогодні здійснюються кулуарно і яким притаманний тіньовий характер. Так, питання полягає в тому, щоб відкрити інформацію про суми, які витрачаються на прийняття того чи іншого законопроекту, і зробити процес лобіювання прозорим.

5

Що пропонують депутати

Проект закону від УКРОПА пропонує дозволити лобістам пропонувати органам влади приймати нові або скасовувати чинні постанови, закони та інші документи. Крім того лобісти зможуть брати участь в підготовці офіційних документів, зустрічатися з представниками органів державної влади. Причому такі зустрічі повинні бути зафіксовані на диктофон або відеокамеру або оформлені в протокол. Проект БПП, "Самопомочі" та "Батьківщини" пропонує дозволити лобістам роботу тільки на рівні парламенту. Зокрема передбачено, що лобісти зможуть брати участь в розробці законопроектів, над якими працює Верховна Рада і подавати аналітичні матеріали, з приводу вже зареєстрованих законопроектів, зустрічатися з народними депутатами, їхніми помічниками, мати доступ до Верховної Ради і комітетів парламенту. Обидва законопроекти передбачають створення єдиного реєстру лобістів. Але, перший законопроект пропонує, що такий реєстр має вести Мін'юст, а другий - парламент. До реєстру пропонують вносити інформацію про лобістів, договір про надання їх послуг, їх замовника, предмет лобіювання, а також фото і відеоматеріали зустрічей з держслужбовцями.

6

Хто може стати лобістом

Депутати пропонують, щоб лобізмом могли займатися як компанії, так і окремі громадяни. Лобізмом не зможуть займатися вищі посадові особи, депутати всіх рівнів, судді, військові, співробітники правоохоронних органів і держслужбовці. Крім того лобісти повинні не мати судимостей і проживати на території України останні 5 років. Громадяни, які проживають на тимчасово окупованих територіях, теж не зможуть займатися лобізмом.

7

Як можна буде лобіювати свій інтерес

Якщо лобізм буде легалізований, і, наприклад, представники тютюнової промисловості захочуть пролобіювати зниження ставки акцизу на сигарети, вони повинні будуть звернутися до офіційно зареєстрованого лобіста і домовитися з ним про оплату його послуг. Після чого лобіст буде домовлятися про зустрічі з депутатами, організовувати круглі столи та брати участь у підготовці змін до Податкового кодексу.

8

Скільки будуть коштувати послуги лобіста

Вартість послуг лобістів буде визначати ринок. Сума гонорару буде залежати від того, на якому рівні мають бути ухвалені офіційні документи - загальнонаціональному чи місцевому, і доходу, який отримає замовник після успішного лобіювання його інтересів. Плата за послугу лобіста буде прописана в договорі. Дохід лобіста підлягатиме оподаткуванню. Так, одним із законопроектів пропонується, що оподатковуватиметься дохід лобіста за ставкою 18% від доходу. А саму оплату послуг лобістів законодавці пропонують проводити в безготівковій формі розрахунку. Причому кошти, які отримує лобіст на повинні йти на підкуп чиновників, а на проведення інформаційної кампанії, організацію круглих столів, підготовку аналітичних матеріалів до нормативно-правових актів. Депутати пояснюють, що в разі, якщо мова йде про потенційний багатомільярдний доході замовника, лобіст зможе розраховувати на сотні мільйонів гривень.


Notice: Undefined offset: 0 in /srv/www/2021.rbc.ua/application/rbc/modules/daily/controllers/Desktop/PublicationController.php on line 157