Сили Перехідного національної ради (ПНР) Лівії готуються в найближчі години захопити м. Бені-Валід, де, за їх останніми відомостями, ховається лідер лівійської революції Муаммар Каддафі, передає Reuters з посиланням на заяву представника бойовиків Абдулу Азізі.
Сили Перехідного національної ради (ПНР) Лівії готуються в найближчі години захопити м. Бені-Валід, де, за їх останніми відомостями, ховається лідер лівійської революції Муаммар Каддафі, передає Reuters з посиланням на заяву представника бойовиків Абдулу Азізі.
За його словами, сили ПНР, що знаходяться зараз на військовому блокпосту в 60 км від м. Бені-Валід, увійдуть в місто вже через пару годин. Він підкреслив, що перед тим, як почати наступ, бунтівники закликали місто здатися, проте "втратили терпіння". "Ми дали їм достатньо часу", - заявив Азізі. "У них немає більше сил, а наш бойовий дух високий. Вночі або вранці (4 вересня) ми візьмемо Бені-Валід", - додав він.
Бені-Валід, а також м. Сірт і ще кілька міст все ще знаходяться під контролем вірних Каддафі військ, проте велика частина території Лівії перебуває в руках ПНР, бойовикам якої авіація НАТО забезпечує прикриття з повітря.
Нагадаємо, що 1 вересня ПНР Лівії, який представляє інтереси опозиції, продовжив термін ультиматуму для урядових військ, що знаходяться у м.Сірт, на тиждень - до 10 вересня 2011 р.
Початковий ультиматум був оголошений 30 серпня поточного року. Згідно із заявою опозиції, прихильники Каддафі мали до 3 вересня ц.р. прийняти рішення щодо того, чи готові вони далі вести військові дії.
Разом з тим місцезнаходження Муаммара Каддафі до цих пір точно невідомо, а його сини зайняли діаметрально протилежні позиції щодо виходу із ситуації.Так, син лівійського лідера СаадіКаддафі заявив арабському телеканалу Al Arabiya: "Я готовий здатися прямо зараз, якщо це зупинить вбивства. Але тільки мого рішення не досить: ми повинні сісти і разом почати переговори, щоб досягти мирне врегулювання конфлікту". Разом з тим, інший син лідера Муаммара Каддафі - Сеіф аль-Іслам Каддафі в ефірі телеканалу Al Rai дав клятву не здаватися й боротися з бунтівниками до переможного кінця.
Разом з тим, як пише The Times з посиланням на заяву міністра юстиції при Національного перехідного ради Лівії Мухаммада аль-Алагі, якщо впіймають Каддафі його, а також його синів повстанці мають намір судити відкритим судом за звинуваченням у злочинах проти людяності і засудять до розстрілу.
Доля режиму Каддафі в світі вже не викликає сумніву. До декількох десятків країн, що визнала ПНР як легітимну владу, приєдналися Україна і Російська Федерація.
Втім, на думку постійного представника Росії при НАТО Дмитра Рогозіна, ПНР не зможе сформувати стабільний уряд після вирішення конфлікту в Джамахірії. "Самі по собі повстанці складаються з різних племен з різними політичними інтересами", - заявив він.
"До цих пір повстанців згуртовувала лише одна мета - знищити режим Каддафі, який був ненависний їм - з різних причин. Тому треба мати на увазі, що як тільки спільний ворог буде знищений, повстанці неминуче зіткнуться з внутрішніми протиріччями", - додав Рогозін.
Після того, як лівійські бунтівники за підтримки НАТО захопили більшу частину Лівії, а сам лідер Джамахірії Муаммар Каддафі зник, Рада Безпеки ООН дала "зелене світло" щодо поступового розблокування лівійських активів.Так, літаки Військово-Повітряних Сил Великобританії вирушили до Лівії з вантажем готівкових грошей. Сума в 227 млн дол буде доставлена лівійським повстанцям на гуманітарні потреби і постконфліктна відновлення країни. Ця сума, яка піде на виплати працівникам державного сектора, а також на поповнення банкоматів, є частиною розморожених активів, які влада Великобританії мають намір повністю передати повстанцям. Усього Сполучене Королівство розблокувало 1,5 млрд дол активів уряду Джамагирії, заморожених в березні ц.р. Проте Китай, за словами представників ПНР, продовжує блокувати видачу коштів з рахунків Каддафі.
Крім того, Європейський союз (ЄС) зняв санкції, введені відносно 28 лівійських підприємств, у тому числі в енергетичній та банківській сферах."Сьогодні Європейський союз скасував санкції відносно 28 лівійських підприємств. Наша мета - забезпечити тимчасовий уряд і весь народ лівійський ресурсами, необхідними для відновлення роботи економіки. Сьогоднішнє рішення стосується, зокрема, лівійських портів, а також енергетичного та банківського сектора", - зазначила представник ЄС із зовнішніх справ та питань безпеки Кетрін Ештон. Вона не уточнила, про які саме компанії йдеться.
При цьому європейські компанії вже анонсують свої плани роботи з Лівією.Так, італійська нафтогазова група ENI сподівається відновити поставки нафти з Лівії по газопроводу Greenstream 15 жовтня 2011
Нагадаємо, що санкції ЄС щодо низки лівійських підприємств були введені в лютому 2011 р. після повідомлень про жорстоке придушення виступів опозиції правлячим режимом Муаммара Каддафі. Усього санкцій зазнали 49 підприємств і 42 людини, у тому числі сам опальний полковник і члени його сім'ї.