ua en ru

Литвин оголосив про відставку з посади голови Верховної Ради (відео)

Автор: RBC.UA
Спікер Верховної Ради України (ВР) Володимир Литвин оголосив про свою відставку. "Я прошу внести це питання до порядку денного і завтра поставити на голосування", - заявив Литвин під час сьогоднішнього засідання парламенту.

Спікер Верховної Ради України (ВР) Володимир Литвин оголосив про свою відставку. "Я прошу внести це питання до порядку денного і завтра поставити на голосування", - заявив Литвин під час сьогоднішнього засідання парламенту.

"Розвели мене в першу чергу і за великим рахунком розвели Україну ... в таких обставинах, я прошу розглянути питання і прийняти рішення про мою відставку. Ви вже підготували проект закону про зняття спікера, ви готувалися до цього, тому прохання зараз поставити це питання до порядку дня ... а завтра прийняти рішення", - заявив Литвин.

Відразу після заяви, спікер покину зал засідань ВР. Продовжив вести засідання віце-спікер Адам Мартинюк.

Раніше про свою відставку заявив віце-спікер парламенту Микола Томенко. Відставка парламентаріїв пов'язана з прийняттям напередодні закону про мови, який розширює сферу застосування російської мови в Україні. "За" прийняття документа проголосувало 248 депутатських картках при мінімально необхідних 226. Результати голосування опублікували на офіційному сайті Верховної Ради України. З 248 депутатів проект закону у другому читанні підтримали 190 депутатів з Партії регіонів, 1 представник НУ-НС Ігор Палиця, 11 позафракційних (віце-спікер Микола Томенко, перший віце-спікер Адам Мартинюк, Валерій Писаренко, Олександр Буряк, Ігор Воротнюк, Богдан Губський , Сергій Осика, Олег Маліч, Олег Черпіцький, Валерій Шаманов, Олександр Шепелев) і 19 представників Народної партії. Також закон підтримали 25 представників КПУ і два члени фракції "Реформи заради майбутнього" (Євген Константинов і Валерій Гацько). Депутати БЮТБ участі в голосуванні не брали.

Питання було поставлено на голосування за відсутності спікера Литвина, який виступає разом з опозиційними силами проти даного документа. З 2 тис. поправок, підготовлених до законопроекту до другого читання, не було прийнято не однієї.

Опозиція заявляє, що закон про мови був прийнятий з порушеннями норм Конституції і закликала українців приєднатися до масової акції протесту, яка стартувала напередодні в Києві біля Українського дому. Також 6 народних депутатів проводять безстрокову голодовку під будівлею Українського дому.

Відзначимо, що в сесійній залі опозиційні депутати не надто активно виступали проти прийняття цього закону. У свою чергу, перед телекамерами, вони закликають людей "прийти під Український дім", щоб зробити те, чого їм не вдалося в парламенті.

Прийнятим законом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому на території України гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, румунську, словацьку, угорську, русинську, караїмську та кримчацьку. Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менш 10% громадян, що населяють певну територію, за даними перепису.

Нагадаємо, законопроект № 9073 у першому читанні був прийнятий 5 червня ц.р. Пізніше опозиція подала до Вищого адміністративного суду України позов з приводу голосування за мовний законопроект. Однак поданий народними депутатами України Степаном Курпілем та Юрієм Одарченком позов проти Верховної ради України щодо незаконності прийняття у першому читанні законопроекту "Про засади державної мовної політики" було визнано таким, що не підлягає розгляду в адміністративних судах України.

В березні 2010 р., незадовго після обрання Президентом, Віктор Янукович заявляв, що українська мова буде єдиною державною мовою в Україні. "В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна", - сказав він.

Відповідно до статті 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. В березні ц.р. Янукович заявив, що Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови - українську та російську.