ua en ru

Янукович обіцяє зробити російську другою державною мовою

Автор: RBC.UA
Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови - українську та російську, заявив Президент України Віктор Янукович.

Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови - українську та російську. Про це заявив Президент України Віктор Янукович в інтерв'ю ИТАР-ТАСС.

"У цьому зацікавлена Україна, в цьому зацікавлені люди, в цьому зацікавлене населення, яке розмовляє в основному на двох мовах - українській та російській", - зазначив Янукович.

Президент також зазначив, що "були періоди часу в державі, коли допускалися перекоси в мовних проблемах". Проте зараз, переконаний Янукович, цієї проблеми в Україні не існує і "потрібно це питання відрегулювати". "Але потрібно, звичайно, обов'язково це питання відрегулювати на законодавчому рівні", - підкреслив голова держави.

Янукович також навів у приклад світову практику: "багато європейських країн мають двомовність, три мови державних і живуть нормально, спокійно". "Тому ми пішли цим шляхом. Тобто, використовуючи цю практику, яка є в Європі, де прийнята Хартія про мови", - сказав він.

Також Янукович звернув увагу на те, що в країні є райони, де розмовляють і на трьох, чотирьох мовах і для людей необхідно створити умови, зокрема, викладання в школах, підручники.

"Ми все робимо в цьому напрямку для того, щоб зберегти культурну спадщину народів, що населяють Україну. Ось на це спрямована державна політика", - наголосив голова держави.

Нагадаємо, наприкінці липня минулого року Янукович заявив, що українська мова буде займати своє гідне місце як державна мова. Разом з тим глава держави наголосив на необхідності створення умов для розвитку мов народів, що проживають в Україні.

"Будуть створені умови для використання в Україну всіх мов, які є в кожному регіоні. У Закарпатті - угорська мова, у Чернівецькій області - румунська мова, в Одеській області є регіони з болгарською мовою, у Донецькій області є регіони з грецькою мовою, і є регіони, великі регіони з російською мовою ", - підкреслив тоді Президент України. За його словами, "люди будуть розмовляти тією мовою, яка їм подобається".

Нещодавно стало відомо про плани Міносвіти скоротити кількість уроків української мови для школярів 5-9 класів. Планується, що їх буде всього по два на тиждень. Для порівняння: в Російській Федерації на вивчення державної російської мови в 6 класі середньої школи відводиться шість уроків щотижня.

У листопаді минулого року керівник Федеральної міграційної служби Росії Костянтин Ромодановський повідомив, що громадяни України, які приїжджають працювати до Росії, будуть зобов'язані документально підтвердити знання російської мови.

В кінці серпня 2011 р. у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект № 9073 "Про засади державної мовної політики", що передбачає функціонування, паралельно з державною мовою, традиційних регіональних мов або мов меншин. Законопроектом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова.

При цьому, на території Україні гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька.

У травні 2011 р. Луганська облрада ухвалила рішення, що дозволяє використовувати поряд з українською державною мовою російську мову.

Питання російської мови в тій чи іншій мірі виникало в ході всіх виборчих кампаній в Україні. Наприклад, в ході президентських виборів 1994 р. кандидат в Президенти Леонід Кучма виступав за надання російській мові статусу другої державної. Кучма переміг на виборах, однак передвиборну обіцянку виконано не було.

На виборах 2004 р. кандидат в Президенти Віктор Янукович також обіцяв зробити російську другою державною, проте програв вибори.

Перед виборами Президента, які відбулися в 2010 р., 2 вересня 2009 р., тоді ще лідер Партії регіонів Янукович заявив, що має намір у разі обрання його Президентом України зробити все можливе для того, щоб дати російській мові статус другої державної.

Проте, в березні 2010 р., незадовго після обрання Президентом, Віктор Янукович заявляв, що українська мова буде єдиною державною мовою в Україні. "В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна", - сказав він.

Зазначимо, що відповідно до статті 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.