Ліквідувати не можна врятувати
За січень-квітень 2014 р. відтік депозитів у банківській системі України склав близько 75 млрд грн, повідомив нещодавно міністр фінансів Олександр Шлапак. Він зазначив, що нестача кредитних ресурсів відбивається на показниках державного бюджету, оскільки Мінфін не може вийти на внутрішні ринки запозичень. При цьому, експерти банківського сектора помітили зниження темпів відтоку вкладів: якщо на початку року вони становили 5-7% на місяць, то зараз знизилися до 1%. Однак, небезпечний тренд може повернутися і навіть посилитися, оскільки ринок отримав негативний сигнал, який підриває довіру до всієї української банківської системи.
За словами Павла Сидоренка, глави ініціативної групи вкладників «Форум Банку», в який 14 березня 2014 р. введена тимчасова адміністрація, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) вирішив ліквідувати цей банк і задовольнити вимоги клієнтів шляхом розпродажу його активів. Про це вкладнику повідомили в керівництві ФГВФО. У банку знаходяться депозити фізичних і юридичних осіб на суму понад 7 млрд грн.
Сам факт введення тимчасової адміністрації саме в «Форум Банк» свого часу викликав подив на ринку. Банк не перебував у катастрофічному становищі і на момент появи тимчасового адміністратора стояв на черзі в отриманні невеликого, за нинішніми мірками, стабілізаційного кредиту - 1,9 млрд грн. При цьому, за словами колишнього голови наглядової ради «Форуму» Олександра Морозова, при ритмічному надходженні коштів банк вийшов би на беззбиткову роботу вже до 2015 р.
Відзначимо, що за інформацією ЗМІ, станом на 7 квітня 2014 р. «Приватбанк» (акціонери - Генналій Боголюбов та Ігор Коломойський) отримав понад 15 млрд грн в рамках рефінансування, «Дельта банк» (акціонер - Микола Лагун) - більше 9 млрд грн. Практично всі банки користувалися в умовах сьогоднішнього масштабної економічної кризи інструментами рефінансування НБУ, навіть російські - ВТБ, Альфа, ПІБ. Загальний обсяг рефінансу до кінця квітня ц.р. склав більше 100 млрд грн. Тому введення тимчасової адміністрації в «Форум Банк» викликало неоднозначну реакцію.
Керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман зазначив тоді, що держава в особі НБУ має виділити стабілізаційний кредит банку «Форум», щоб вирішити проблему фізичних осіб. «Справа в тому, що у деяких банків серед вкладників всього кілька великих компаній, а в інших, навпаки, десятки тисяч фізичних осіб. І, звичайно, банки, де депозити зберігало велику кількість клієнтів, необхідно підтримувати в першу чергу», - говорив Найман.
Дійсно, депозитний портфель фізосіб у банку «Форум» перевищує 5 млрд грн, причому вкладниками є 130 тис. осіб. Для порівняння, у «Брокбізнесбанку» 70 % вкладів контролює близько 50 юридичних і фізичних осіб.
Виділення стабілізаційного кредит , як правило, краще, ніж введення тимчасових адміністрацій в банку, впевнений директор департаменту інвестиційно-банківських послуг інвесткомпанії Concorde Capital Роман Іванюк.
З ним згоден керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії SP Advisors Віталій Ваврищук «Все залежить від ситуації у фінансовій установі , але якщо є шанс відновити роботу банку шляхом виділення кредиту , то набагато краще вчинити саме таким чином», - сказав він.
«Банк «Форум» є системною ринковою установою, з налагодженими процесами і відомим брендом, а його труднощі викликані виключно шахрайством із звітністю німецькими власниками і відтоком вкладів у зв'язку з політичною ситуацією», - також раніше зазначали експерти.
Саме ж рішення ФГВФО про ліквідацію банку виглядає дивно, особливо у світлі неодноразових заяв глави НБУ Степана Кубіва, що робота «Форуму» обов'язково буде відновлена. Для цього є два виходи: або приєднати «Форум Банк » до одного з державних, або домовитися з кимось із інвесторів.
Про свої наміри виступити інвестором банку неодноразово заявляв колишній власник «Форуму» Смарт -Холдинг. Він запропонував ФГВФО та НБУ свій план стабілізації ситуації у фінансовій установі. У прес- службі холдингу заявили: «Принципова позиція нашого акціонера - не допустити ліквідації банку, щоб не постраждали вкладники. Навіть на шкоду бізнес інтересам Смарт-Холдингу. Тому ми подали свої пропозиції щодо стабілізації ситуації в банку і виступили як потенційного інвестора в особі компанії YERNAMIO CONSULTING LTD. Для підтвердження серйозності наших намірів ми перерахували на спеціальний рахунок в Нацбанку 50 млн дол США. Ми будемо однозначно виступати проти ліквідації та розпродажу активів банку, тому що виручених коштів ледве вистачить, щоб задовольнити вимоги вкладників, які мають депозити до 200 тис. грн. Особливо постраждають юридичні особи, вимоги яких взагалі залишаться без задоволення, а це - малий і середній бізнес, розвиток якого є пріоритетом для України в умовах розвивається економічної кризи. Якщо ФГВФО не влаштовує пропозиція Смарт-Холдингу, ми готові підтримати приєднання «Форум Банку» до одного з державних банків».
Депутат ВР від «Батьківщини», заступник голови комітету з питань економічної політики Ксенія Ляпіна також виступала за підтримку банку «Форум» з боку НБУ. За її словами, проблеми, які виникли у банку, з'явилися не вчора, а ще при минулому власнику - Commerzbank. «Ця ситуація вимагає окремого розгляду, в тому числі, в суді з минулими акціонерами. Але поки це розгляд триватиме, необхідно рятувати фінансова установа, і зробити все можливе, щоб його крах не призвела до проблем всієї банківської системи України», - говорила Ляпіна.
Павло Сидоренко обурений тим, що вкладників довгий час «водили за ніс», і підозрює, що Фонд мав уже готове рішення з моменту введення тимчасової адміністрації. «Незважаючи на те, що є пропозиція інвестора, незважаючи на те , що є варіант приєднання «Форуму» до «Укргазбанку», незважаючи на те, що вкладники готові піти на поступки щодо механізму повернення коштів і готові до реструктуризації депозитів, Фонд приймає найгірше рішення. Причому кулуарно, без пояснення підстав і без урахування думки вкладників», - заявив голова ініціативної групи вкладників «Форум Банку».
Він зазначив, що вкладники виступають категорично проти ліквідації банку та розпродажу його активів. «Це схема вигідна бізнесменам, які хочуть розтягнути по шматках активи одного з найбільших банків України. У нас є інформація , що найбільш ймовірними покупцями стануть Альфа Банк або Дельта Банк. Їх не цікавлять вкладники. Вони будуть робити все, щоб отримати активи «Форум Банку» і його кредитний портфель за безцінь, для цього вже готується «підгрунтя» у Фонді. Ми будемо пікетувати НБУ, ФГВФО, Верховну Раду, Кабмін, щоб домогтися всіма можливими способами повернення кровних заощаджень і не допустити кулуарних домовленостей чиновників і нечистих на руку бізнесменів, яких не турбують інтереси вкладників, багато з яких представники малого та середнього бізнесу», - сказав Павло Сидоренко.
Якщо інформація про цілеспрямовані дії з банкрутства «Форуму» підтвердиться, то виходить, що ФГФВЛ, навмисно або через свою некомпетентність, провокує в банківському секторі «ефект доміно», який може початися вже влітку і чого бояться дуже багато банкірів. Безсумнівно, це послабить економіку України, що вкрай небажано в контексті збройного протистояння з російськими бойовиками на Донбасі. Чи усвідомлюють керівники НБУ та ФГФВЛ, що грають на руку нашому загальному ворогові?
Павло Козмінський