Лідери держав НАТО мають намір прийняти нову концепцію розвитку Альянсу
Лідери держав НАТО мають намір прийняти нову стратегічну концепцію розвитку Альянсу. Розбіжності можуть бути усунені вже в ході зустрічі міністрів закордонних справ і оборони НАТО 14 жовтня в Брюсселі, передає Deutsche Welle.
На думку генсека НАТО Андерса Фог Расмуссена, Альянсу не обійтися без сучасної системи протиракетної оборони. За його словами, у розпорядженні більш ніж 30 країн є сьогодні балістичні ракети. Багато хто з них здатний уразити цілі в Європі. А.Ф. Расмуссен застеріг, що руйнування навіть одного міста в результаті подібного нападу приведе до дуже трагічних наслідків.
Створити систему ПРО Альянс планує при активній участі США і, можливо, Росії.
"Система протиракетної оборони не може замінити собою сили ядерного стримування", - заявив генсек Альянсу. Схожої точки зору дотримується і Франція. У Парижі систему ПРО розглядають як доповнення до ядерної зброї.
У новій стратегічній концепції НАТО особливу роль як і раніше гратиме стаття 5-а Вашингтонського договору, відзначив А.Ф. Расмуссен. Згідно з цією статтею, напад на одну з країн НАТО розглядається як напад на весь Альянс в цілому.
У нову стратегію також включені не тільки військова, але і інші загрози, протистояти яким країни НАТО повинні разом. Зокрема, згідно з повідомленням газети Suddeutsche Zeitung, мова йде про так звані кибератаки, порушення енергопостачання і захист транспортних шляхів і інфраструктури.
Окрім колективної оборони найважливішими завданнями НАТО найближчим часом, на думку генсека Альянсу, повинні стати забезпечення стабільності у світі і запобігання кризам. Проект стратегічної концепції припускає різке скорочення чисельності командних структур НАТО. Крім того, вирішено зменшити число агентств Альянсу з чотирнадцяти до трьох.
Нагадаємо, 11 жовтня ц.р. А.Ф. Расмуссен заявляв, що на саміті НАТО 19-20 листопада необхідно ухвалити рішення про створення в Європі системи протиракетної оборони (ПРО). "Північноатлантичний Альянс не може обійтися без подібної системи, і зараз прийшов час, щоб ухвалити таке рішення", - підкреслив він, виразивши надію на те, що в ході лісабонської зустрічі всі 28 держав НАТО одноголосно висловляться за створення системи ПРО в Європі.
НАТО - військово-політичний союз, який створений в 1949 р. з метою протидії загрозі нападу з боку СРСР. Головним завданням НАТО є гарантування геополітичної стабільності у світі. Основні напрями діяльності: захист цінностей демократії, свободи особи, економіки, вільного підприємництва і верховенства закону, розвиток міжнародної співпраці.