ua en ru

Річний марафон: до чого готується Юлія Тимошенко

Річний марафон: до чого готується Юлія Тимошенко Тимошенко намагається стати головним опозиціонером президенту

Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко проявляє політичну надактивність. Поки її колеги по Верховній раді готуються до відпустки, у планах Тимошенко суд проти уряду у справі про законність підвищення комунальних тарифів і тур регіонами, в якому вона буде закликати місцеву владу відмовитися від підвищення плати за комуналку. Тимошенко намагається об'єднати навколо себе інші партії, які заявили про опозицію до влади. Насамперед, РПЛ Олега Ляшка і "Самопоміч" Андрія Садового.

Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко про проявляє політичну надактивність. Поки її колеги по Верховній Раді готуються до відпустки, у планах Тимошенко суд проти уряду у справі про законність підвищення комунальних тарифів і тур регіонами, в якому вона буде закликати місцеву владу відмовитися від підвищення плати за послуги ЖКГ. Тимошенко намагається об'єднати навколо себе інші партії, які заявили про опозицію до влади. Насамперед, РПЛ Олега Ляшка та "Самопоміч" Андрія Садового.


Сама Тимошенко та її соратники особливо не приховують – їх мета дострокові парламентські вибори, призначення яких вони сподіваються досягти цієї осені. Це і не дивно, адже, за даними соціологів, саме "Батьківщина" зараз користується найбільшою симпатією виборців.

У свою чергу команда президента впевнена, що Тимошенко вирішила зіграти на випередження, адже найближчим часом має розпочатися заочний судовий процес над народним депутатом Олександром Онищенко, якого називають одним із спонсорів Тимошенко. Цей розгляд у суді може обіцяти Тимошенко репутаційні втрати.

Як Тимошенко намагається стати головним опозиціонером президенту, і що може протиставити їй команда Петра Порошенка, - в матеріалі РБК-Україна.

Кращий захист - напад

Соціологи віддають "Батьківщині" перше місце симпатій виборців на гіпотетичних перевиборах Ради. Так, згідно з останнім опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", якби парламентські вибори відбулись на цьому тижні, то "Батьківщина" і "Оппоблок" набрали б по 14% голосів виборців, а БПП – 11%.

"На тлі інших "Батьківщина" залишилася більш-менш стабільною, а ще до неї приєднуються ті, хто розчаровуються в інших політичних силах, зокрема, навіть у БПП", - пояснює директор групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

У свою чергу, директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна впевнена, що секрет успіху Тимошенко – тема комунальних тарифів.

"Батьківщина" - єдина партія, яка не планує відпочивати решту літа. Соратники Тимошенко домагаються продовження роботи парламенту. Адже завтра, 15 липня, Рада повинна закрити нинішню сесію і піти на перерву до 6 вересня.

Два останні тижні депутати "Батьківщини" разом з колегами з РПЛ намагаються блокувати трибуну Верховної Ради. Вони домагаються створення тимчасових слідчих комісій парламенту з питань обґрунтованості комунальних тарифів, діяльності екс-прем'єра Яценюка і керівництва держкомпанії "Укргазвидобування", а також офшорної компанії президента Порошенко.

Якщо Рада все ж піде на канікули, політичний сезон для Тимошенко не закінчиться. Вже до кінця липня заплановані судові засідання за позовами Тимошенко проти НКРЕКУ і уряду. Лідер "Батьківщини" домагається скасування рішення про підвищення тарифів на гарячу воду і тепло.

"Якщо у суддів вистачить здорового глузду, і вони будуть діяти за законом, у них не буде іншого виходу, крім як задовольнити цей позов", - пояснює нардеп від "Батьківщини" Сергій Власенко. Втім, варто відзначити, що, згідно із законодавством, у місцевих рад немає поломочий встановлювати тарифи на послуги підприємств теплокомуненерго.

Крім того співрозмовники РБК-Україна в "Батьківщині" розповідають, що соратники Тимошенко залишок літа проведуть в округах, де будуть домагатися, щоб сільські, селищні, міські і районні ради схвалили мораторій на підвищення тарифів, як це зробив минулого тижня Київська міськрада. Сама Тимошенко відправитися пропагувати цю ідею в тур по регіонах.

В неофіційних розмовах соратники Тимошенко визнають – мета "літнього турне" - підготувати грунт для осінніх акцій протесту проти нових рахунків за комуналку. Адже платіжки за новими тарифами населення отримає в листопаді, коли політичний процес в країні буде в розпалі. Тимошенко не приховує, що хоче відправити Верховну Раду на перевибори. Починаючи з зими, вона регулярно говорить про це в ефірах телеканалів. У свою чергу, в БПП впевнені, що "Батьківщина" спробує восени зірвати бюджетний процес, показати, що уряд не здатний впоратися з ситуацією і відправити парламент на вибори навесні наступного року.

У команди президента своя версія нетипової річної активності Тимошенко. На Банковій стверджують, що кампанією проти підвищення тарифів лідер "Батьківщини" спробує перебити репутаційні ризики пов'язані з кримінальною справою проти нардепа від групи "Воля народу" Олександра Онищенка.

Генеральна прокуратура звинувачує його у створенні злочинного угруповання і нанесенні державі збитків більш ніж на 3 млрд гривень. Депутати від БПП стверджують, що частина з цих грошей він витратив на фінансування "Батьківщини". Непрямим підтвердженням цього може служити те, що Тимошенко публічно підтримувала Онищенко, після того, як ГПУ звинуватила у корупції.

минулого тижня Верховна Рада дала добро силовикам на арешт свого колеги, але напередодні він втік з країни. Онищенко вже заявив, що буде просити політичного притулку за кордоном.

Співрозмовники РБК-Україна в команді президента стверджують, що Тимошенко фігурує в матеріалах справи по Онищенко, правда тут же уточнюють, що садити її ніхто не збирається. Мовляв, мова йде тільки про те, що нардеп-утікач фінансував "Батьківщину". Мовляв, цей факт спливе під час заочного суду по справі Онищенко.

Тимошенко вже підготувалася відбити атаку на її репутацію. На цьому тижні вона заявила, що влада розпочала політичні репресії. "Зараз заряджені всі силові структури від НАБУ, спеціальних прокурорів, ГПУ, СБУ, Міністерства внутрішніх справ. Вони заряджені на полювання за опозицією. Те, що ви будете бачити - це як раз демонстрація до повернення при режимі Януковича", - сказала лідер "Батьківщини".

Звична роль

Звинувачуючи владу у переслідуванні опозиції, Тимошенко паралельно намагається домогтися позиціонування себе як головного опонента Порошенко. Вона веде переговори про консолідацію зусиль з політиками, які намагаються побудувати свій імідж як опозиціонерів. В першу чергу з РПЛ і "Самопомичю".

минулого тижня лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко заявила про можливе об'єднання зусиль її фракції за зниження тарифів з представниками "Свободи", "Радикальної партії", "Волі", "Народного контролю" і закликала фракцію Андрія Садового приєднатися до них.

Втім, потенційні союзники Тимошенко запевняють, що ні про яке формальне об'єднання мова не йде.

"Про політичне об'єднання розмови немає. Є питання об'єднання навколо питань, які хвилюють людей", - пояснює лідер "Народного контролю", позафракційний нардеп Дмитро Добродомов. Вимоги у всіх однакові, тому пояснюють, що вирішили об'єднати зусилля з блокування трибуни.

У свою чергу Олег Ляшко каже, що не проти об'єднання опозиції, але тільки навколо його РПЛ. "Ми місяць стояли, блокували трибуну. На жаль, наші колеги не долучалися до останнього часу. Ми за те, щоб була координація, оскільки фракція "Радикальної партії" - могутніше і більше в парламенті", - додає він.

Депутати від "Свободи" не проти координувати зусилля з "Батьківщиною", але кажуть, що окрім блокування трибуни, колеги по парламенту більше нічого не пропонують. Більш того, підопічні Олега Тягнибока не збираються займатися "мирної блокуванням". "Блокуватимуть - будемо допомагати. Ми в цій бутафорії участі не беремо", - пояснює один з депутатів від "Свободи".

Поки що обережно ставляться до пропозиції Тимошенко і "Самопомочи".Приміром, соратники Садового хоч і не проти продовження роботи парламенту, але побоюються, що коаліція може скористатися цим для того, щоб прийняти новий закон про статус окремих районів Донецької та Луганської областей.

Оточення президента транслює меседж, що на грунті перевиборів Тимошенко заручилася підтримкою всіх фінансово-промислових груп. Зокрема, співрозмовник РБК-Україна в АП стверджує, що крім давніх відносин з Рінатом Ахметовим, Тимошенко ще навесні цього року збудувала відносини зі співвласником групи "Приват" Ігорем Коломойським. "Напередодні формування нової коаліції в Раді Тимошенко зустрічалася з Коломойським, і саме з його подачі зробила заяву, що переходить в опозицію", - стверджує співрозмовник в АП.

Варто відзначити, що Коломойський в інтерв'ю Lb.ua навесні цього року сказав, що спілкується з соратником лідера "Батьківщини" Олександром Абдулліним. Сама лідер "Батьківщини" зв'язок Коломойським та іншими олігархами заперечує і, навпаки, звинувачує у змові з олігархами президента.

Крім того, на Банковій стверджують, що Тимошенко уклала ситуативний союз і з умовною групою RosUkrEnergo в особі власника Group DF Дмитра Фірташа і нардепа від "Опозиційного блоку" Сергія Льовочкіна. Оточення президента нагадує, що навесні цього року лідер "Батьківщини" літала до Відня, де Фірташ під підпискою про невиїзд чекає апеляції по справі про видачу США.

Нібито тоді Тимошенко домовилася з Фірташем, який має вплив на "Опозиційний блок", що їх політсили будуть спільно працювати на перевибори Ради, а також про медіа-супроводі лідера "Батьківщини" телеканалом "Інтер".

Втім, співрозмовники РБК-Україна в оточенні Сергія Льовочкіна заперечують союз з Тимошенко. "Ми не розглядаємо можливість будь-яких союзів у цьому складі Ради", - сказав співрозмовник РБК-Україна близька до Льовочкіна.

Тим не менш, "Опозиційний блок" так само як і "Батьківщина" виступає за перевибори парламенту. Минулого тижня заявив ПРО, що все 43 депутати фракції готові скласти мандати, щоб "обнулити" парламент.

У команди президента поки немає чіткого плану, як протистояти Тимошенко. Відразу кілька співрозмовників РБК-Україна в оточенні президента кажуть, що в першу чергу розраховують на те, що Юлію Тимошенко приструнить Захід. Нагадаємо, навесні цього року лідер "Батьківщини" їздила в США. Там вона намагалася лобіювати ідею дострокових парламентських виборів. Але домогтися успіху їй не вдалося – американці неодноразово говорили про те, що такі вибори не допустимі.

Нова загроза

"Тимошенко нас переграла, а точніше ми переграли самих себе", - говорить РБК-Україна співрозмовник в Адміністрації президента. За його словами, після парламентських виборів-2014, команда президента почала думати, що робити з Тимошенко.

Одні радили Порошенко постаратися зробити так, щоб "Юля сиділа тихо і грала роль молодшого партнера по коаліції". Інші - використовувати її в якості подразника для прем'єра Яценюка. Нібито президент вибрав другий сценарій. Жорстка антиурядова критика Тимошенко з приводу рішення про підвищення комунальних тарифів сприяла не тільки обнулення рейтингу прем'єра, але й зростанню популярності лідера "Батьківщини".

З кінця минулого року з негласного схвалення Банковій у Тимошенко на ґрунті критики уряду з'явився конкурент в особі голови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі. Тоді експерти заговорили про те, що до Саакашвілі поступово перетікає частина електорату Тимошенко. Тоді частина оточення президента радила йому вплинути на Саакашвілі, щоб він більше зосередився на ролі антагоніста Тимошенко і відходив від способу антагоніста Яценюка.

Але, після зміни уряду Саакашвілі замість того, щоб лаяти лідера "Батьківщини" почав воювати з оточенням президента, а з кінця червня і зовсім зник з інформаційного простору.

Конкурента Тимошенко з нього поки що не вийшло, а його особистий рейтинг в останні місяці суттєво впав, і зараз коливається в районі 3%. В результаті у команди президента не виявилося в команді людини, здатного серйозно "відтягнути" голоси у Тимошенко.

Тим не менш, в БПП впевнені, що здатні переграти "Батьківщину". "Коли вибори? До виборів - як до Пхеньяну рачки", - жартує один із впливових депутатів від БПП.

Він стверджує, що насправді популярність партії Тимошенко падає. Мовляв, за закритою соціології "Батьківщина" у червні набирала 23%, хоча ще навесні її рейтинг був 27%. У свою чергу, підтримка БПП нібито коливається на рівні 11-15%. Схожі показники РБК-Україна надали і в "Батьківщині". Кажуть, їх партію підтримує 20% виборців, а БПП - 12%.

На питання РБК-Україна, що президентська фракція думає робити з рейтингами "Батьківщини", керівник фракції Ігор Гринів заявив: "Треба робити не з рейтингами "Батьківщини", а зі своїми рейтингами. Постійно їх піднімати".

Тим часом на Банковій сподіваються, що Тимошенко восени не вдасться розгойдати ситуацію до перевиборів Ради. Мовляв, по-перше, проти цього категорично виступають у Вашингтоні, а по-друге, невдоволення громадян від підвищення тарифів повинні погасити виплати субсидій на оплату послуг ЖКГ, які громадян активно закликає оформляти уряд.