Літній дефіцит голосів у парламенті
Депутати відмінили позачергове засідання парламенту, яке планували провести у четвер, 9 липня. Попри всі намагання протягом кількох днів зібрати голоси, необхідні для голосування за законопроекти, зробити цього не вдалося. Таким чином, у народних обранців залишився лише тиждень роботи, якщо другу сесію продовжено не буде.
Про позачергове засідання заговорили відразу після того, як у четвер, 2 липня, депутати прийняли скандальний законопроект №1558-1 про реструктуризацію валютних кредитів.
В цей же вечір не було проголосовано довгоочікуваний новий закон про місцеві вибори. Відразу після засідання народний депутат Сергій Лещенко у соціальній мережі Facebook написав про те, що під час голосування за законопроект про валютні кредити мало місце неперсональне голосування.
Згодом Лещенко зареєстрував постанову про переголосування цього законопроекту. У понеділок, 6 липня, нардеп запевняв РБК-Україна, що більшість голосів за законопроект вже втрачено, так як депутати "розкаялися і відкликають голоси".
Депутати обіцяли прибути на засідання
В той же день голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк повідомив журналістам про можливе позачергове засідання парламенту на четвер. Це питання вирішували на Раді коаліції в другій половині дня у вівторок, 7 липня.
Після тригодинного засідання депутати вийшли до журналістів і повідомили про те, що таки вдалося домовитись про позачергове засідання парламенту. Більш того, майже всі коаліційні лідери обіцяли, що їхні фракції прибудуть на засідання у повному складі.
"Я не знаю, як в інших фракціях, але переважна більшість депутатів нашої фракції буде в місті і буде на сесії за виключенням тих, хто знаходиться в міжнародних відрядженнях і, звичайно, хворіє. Приблизно така ж сама ситуація по інших фракціях, але щоби зробити результативний день, ми погодили сьогодні, що ми виносимо в зал виключно ті питання, які мають підтримку більшості фракцій коаліції, як мінімум, чотирьох з п'яти", - сказав журналістам перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.
За його словами, на позачерговому засіданні лідери коаліції домовились про голосування за закон про місцеві вибори, п'ять урядових "МВФівських" законів, два урядові законопроекти щодо полегшення безвізового режиму, блок так званих "поліцейських законопроектів" та законопроект щодо скасування податку на пенсії. Домовитись за переголосування законопроекту про реструктуризацію валютних кредитів не вдалося. В той же час продовжились переговори щодо законопроекту про місцеві вибори.
Зібрати голоси за законопроекти на позачерговому засіданні виявилося вкрай складно, оскільки багато депутатів поїхали з Києва. Як розповідають учасники ради коаліції, ще на початку засідання спікер Володимир Гройсман попередив нардепів, що провести таке засідання буде складно, оскільки, за даними секретаріату Ради, в ньому можуть взяти участь менше 225 нардепів.
Отже, якби і вдалося зібрати на засідання 226 депутатів, то це означало б, що для прийняття законопроектів вони всі мали б голосувати "за". Таким чином не можна було б обійтися без голосів фракції Ляшка чи "Самопомочі", яким треба було б в такому разі піти на поступки. "Самопоміч" вимагала внести 14 поправок до законопроекту про місцеві вибори, а Ляшко наполягав на розгляді законопроектів про індексацію зарплат і пенсій, про скасування 15% збору із пенсій працюючих пенсіонерів.
Тому учасники ради коаліції домовились з'ясувати по фракціях, скільки реально депутатів може прибути на засідання. В результаті виявилось, що від БПП будуть присутні близько 110 нардепів, а з "Народного фронту" понад 60. Тому обійтися без голосів хоча б однієї з менших коаліційних фракцій не вдасться.
"Вони очевидно скасували (позачергове засідання - ред.), щоб не залежати від наших голосів, тоді підзбирають у вівторок голоси", - розповів РБК-Україна Олег Ляшко.
Спірний закон про вибори
Крім того, після довгих переговорів стало очевидно, що в коаліції існують абсолютно різні погляди на закон про місцеві вибори.
Фракція Ляшка і "Самопоміч" вимагають скасувати виборчі блоки, а "Народний фронт" навпаки наполягає на тому, щоб блоки залишились.
"Самопоміч" хоче, щоб партії по одному округу висували декількох кандидатів, а "Батьківщина" навпаки пропонує внести поправку про так звані "захищені трійки", які є елементом із пропорційної системи з закритими списками. Одним словом, за законопроект про місцеві вибори на позачерговому засіданні точно не набереться голосів незалежно від того, в якому із варіантів він буде винесений на розгляд.
Передвиборча лихоманка
Те, що в коаліції є проблеми, визнають представники чи не всіх депутатських фракцій. Протиріччя існують вже кілька місяців, але чим ближче до місцевих виборів, тим більше загострюються відносини між різними фракціями. Перед виборами кожна фракція хоче просунути необхідні їй законопроекти. Фракції Ляшка і Тимошенко наполягають на соціальному блоці, "Народний фронт" на МВФівських та так званих "поліцейських" законопроектах, БПП на прийнятті змін до Конституції.
Те, що відбувається в коаліції, Олег Березюк називає "мишачою метушнею". Він каже, що депутати мають працювати так, як належить коаліції. Натомість інші представники коаліції називають "Самопоміч" опозицією в коаліції і звинувачують в неконструктивній роботі. "Вони мають нормально працювати, а не гальмувати роботу коаліції. Для чого вони прийшли до парламенту? Щоб читати нам лекції?", - каже один з нардепів.
Однак ні "Самопоміч", ні інші малі коаліційні фракції виходити з коаліції не планують. Олег Ляшко каже, що "іншої коаліції не буде, а розпад цієї призведе до нових парламентських виборів". Водночас теперішні коаліційні проблеми планували обговорити на нараді у Президента.
"Також на раді коаліції був присутній прем'єр-міністр, який висловив свою позицію і домовились про те, що можливо завтра буде зустріч за участю Президента, прем'єр-міністра і лідерів фракцій, де ми обговоримо ситуацію в коаліції. Всі лідери фракції і учасники коаліції погодилися, що іншої коаліції у нас не буде. Ми не можемо дозволити собі розвалити коаліцію, тому домовились власні амбіції і протиріччя відсунути на другий план, головне - це єдність коаліції", - сказав Ляшко.
Чи вдасться ліквідувати дефіцит голосів в коаліції можна буде побачити вже на найближчому пленарному тижні, коли буде голосування за зміни до Конституції і інші важливі законопроекти.