Міністерство охорони здоров'я не втрачає надії почати закупівлю препаратів з допомогою міжнародних організацій за гроші держбюджету-2016. За інформацією РБК-Україна, відомство готує договори для підписання з цими структурами. Закупівлі можуть початися тільки після того, як остаточне рішення з цього приводу прийме Кабінет міністрів. На прийняття рішення урядом можуть вплинути правоохоронні органи, які ініціюють перегляд правил тендерних закупівель в медицині.
Міністерство охорони здоров'я не втрачає надії почати закупівлю препаратів з допомогою міжнародних організацій за гроші держбюджету-2016. За інформацією РБК-Україна, відомство готує договори для підписання з цими структурами. Закупівлі можуть початися тільки після того, як остаточне рішення з цього приводу прийме Кабінет міністрів. На прийняття рішення урядом можуть вплинути правоохоронні органи, які ініціюють перегляд правил тендерних закупівель в медицині.
МОЗ тільки в серпні почав активну підготовку до закупівель ліків на гроші, які йому виділені в держбюджеті-2016. За словами в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, відомство чекає затвердження Кабміном номенклатури ліків, щоб підписати договори з міжнародними організаціями. За її словами, в цьому році з МОЗ готові працювати ті ж структури, які проводили закупівлю препаратів за гроші держбюджету-2015 - Crown Agents, ПРООН та ЮНІСЕФ.
"На 2016 рік ми вже підготували контракти, але очікуємо затвердження номенклатури. Коли ми її отримаємо, то можемо подаватися в міжнародні організації, а вони зможуть розподілити між собою, які ліки будуть нам доставляти", - заявила Уляна Супрун, відповідаючи на питання кореспондента РБК-Україна на брифінгу.
Для того, щоб міжнародні організації почали купувати ліки за кошти держбюджету-2016, Кабмін повинен внести зміни у свої постанови №622 та №787, розповіла РБК-Україна начальник управління аудиту та аналітики МОЗ Людмила Мельниченко. "Однією з них були визначені критерії відбору міжнародних організацій, які могли б купувати ліки для МОЗ, а другим - затверджений перелік препаратів, які вони могли купувати. В цьому році необхідно уточнити критерії відбору, грунтуючись на досвіді першого року, а також розширити перелік ліків і медвиробів, які міжнародні організації зможуть закуповувати для Моз", - розповідає вона.
Крім того, за словами Людмили Мельниченко, для того, щоб полегшити процедуру закупівлі, з урядових постанов необхідно вилучити норму, яка регламентує кількість препаратів, які купуються, та їх орієнтовну вартість. "Іноді невелике перевищення кількості упаковок препаратів в одній партії серйозно гальмувало надходження ліків в країну. Для цього необхідно було вносити зміни в постанову на рівні Кабміну", - пояснила вона.
За інформацією виконавчого директора благодійного фонду "Пацієнти України" Ольги Стефанишиної, зміни у свої постанови уряд планує прийняти на найближчому засіданні, 22 серпня.
Людмила Мельниченко припускає, що МОЗ підпише договори з міжнародними організаціями до кінця серпня. "Ми докладаємо усіх зусиль, щоб договори було підписано якомога швидше", - говорить вона.
"Як тільки Crown Agents підпише контракт з МОЗ, ми будемо готові почати процеси закупівель, відповідно до вимог і номенклатурних позицій централізованих закупівельних програм за бюджетні кошти 2016 року. Ми впевнені, що в 2016 році всі процеси закупівель і поставок будуть завершуватися в більш стислі терміни" , - заявили РБК - Україна в Crown Agents .
Нагадаємо, у держбюджеті на поточний рік на закупівлі ліків МОЗ передбачено близько 4 млрд гривень. Всі кошти будуть спрямовані міжнародним організаціям. У минулому році на ці цілі передбачалося 2,2 млрд гривень. Однак, незважаючи на наявність коштів, міжнародним організаціям не вдалося своєчасно забезпечити Україну потрібним об'ємом ліків.
Якщо контракти з міжнародними організаціями будуть підписані до вересня, то перші поставки ліків в Україну почнуться в листопаді-грудні, прогнозує Ольга Стефанишина.
За її словами, в минулому році міжнародні організації оголосили тендери на закупівлю препаратів майже відразу ж після перерахування їм перших траншів, а деякі ще до отримання грошей почали збирати попередні пропозиції.
"Якщо Кабмін ухвалить зміни до необхідних підзаконних актів, зокрема, дасть змогу швидко збільшувати кількість закуповуваних ліків, дасть чітке роз'яснення всім учасникам щодо звільнення ліків від ПДВ, а також, якщо в МОЗ продовжиться тенденція щодо поліпшення комунікації з міжнародними організаціями, яку ми зараз спостерігаємо, то цілком можливо, що в січні ми вже будемо забезпечені ліками на 80-90%", - говорить директор благодійного фонду "Пацієнти України".
Втім, в організації "Пацієнти України" попереджають, що може виникнути проблема із закупівлею вакцин. "Цикл виробництва вакцин - 1,5-2 року. Якщо Україна їх замовляє в серпні 2016 року, то їх можна очікувати мінімум в серпні 2017 року, а то і пізніше. Вихід з цього замкнутого кола - довгострокове замовлення вакцин ЮНІСЕФ на три роки. Цим шляхом пішла в свій час Грузія. В результаті, зараз у них немає проблем з вакцинацією", - говорить Стефанишина. Нагадаємо, Україна провалила програму вакцинації населення за 2009-2015 роки через відсутність достатнього бюджетного фінансування на придбання вакцин.
"Ймовірно, швидше всього і вже в цьому році прийдуть ліки за програмами СНІДу та туберкульозу, оскільки там вже більш-менш налагоджена процедура закупівель і поставок", - вважає начальник управління аудиту та аналітики МОЗ Людмила Мельниченко.
Не очікують побачити великий обсяг поставок ліків до кінця року і в фонді "Таблеточки". "З досвіду минулого року, можна сказати, що з моменту підписання договору до моменту реальної поставки препаратів проходять місяці. Але це однозначно краще ситуації 2015 року, коли договори підписали тільки в листопаді. Зараз у нас, принаймні, буде шанс зарезервувати потрібну кількість препаратів у виробників і, можливо, побачити їх у 2017 році", - повідомила співзасновник фонду Ірина Литовченко.
Втім, експерти не виключають, що в цьому році, як і в минулому, міжнародним організаціям може перешкодити чиновницька бюрократія.
"Номенклатура ліків залишається за МОЗ. А міжнародні організації, як і раніше, виступають у ролі "козла відпущення": закуповують ліки за завідомо корумпованою номенклатурою та технічним завданням, і несуть репутаційні втрати, дискредитуючи саму ідею міжнародних закупівель та міжнародної експертної допомоги Україні", - впевнений голова громадської організації "Медичний контроль" Ігор Щедрін.
В процесі держзакупівель може з'явитися несподівана перешкода. Зокрема, РБК-Україна стало відомо, що українські спецслужби поставили під сумнів ефективність держзакупівель ліків через міжнародні організацій.
За словами Ігоря Щедріна, ще в липні СБУ запропонувала Кабміну переглянути механізми закупівель ліків за державні кошти. Пояснюється це, за словами експерта, кількома причинами. "Перш за все, тим, що на середину липня міжнародні організації змогли поставити лише близько половини замовлених препаратів. При цьому в СБУ зазначають, що не було жодної поставки ліків для лікування дітей з онкологічними та онкогематологічними захворюваннями", - розповів він РБК-Україна.
Крім того, за його словами, у СБУ вказують на серйозне подорожчання деяких препаратів, закуплених через ці організації. "Наприклад, ліки "Алувія" (противірусний препарат, - ред.) подорожчали, порівняно 2014 роком, на 86%, що призвело до перевитрати коштів на суму близько 3 млн доларів, - каже Ігор Щедрін. - Крім того, СБУ відомо, що міжнародні організації хочуть знизити витрати за рахунок якості ліків. Зокрема, замість закупівлі ліків у всесвітньо відомих компаній планується придбати аналоги виробництва третіх країн. Планується також збільшення термінів постачання вакцин до 270 днів, що може призвести до повного зриву вакцинації і досить тривалої відсутності вакцин в Україні".
"Ми готові співпрацювати з правоохоронними органами, щоб все було прозоро, без корупції, правильно зроблено, і щоб швидко, найбільш ефективним способом ліки зайшли в Україну. Щоб це все було зроблено прозоро, ми готові співпрацювати і переглядати ці процедури, але щоб це не затягувалося, тому що вже серпень, а ми ще не підписали договори на 2016 рік", - заявила РБК-Україна в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
На її думку, в діях міжнародних організацій склад корупції відсутній.
Слід зазначити, що в лютому 2015 року, ще до реформи закупівель ліків, СБУ повідомило про спільне з органами прокуратури, розкриття корупційної схеми в процесі держзакупівель ліків МОЗ у 2012-2014 роках. "Корупційна схема також призвела до значного подорожчання лікарських засобів, що позначилося, насамперед, на соціально незахищених верствах населення. Встановлено, що службові особи одного з найбільших дистриб'юторів фармацевтичної продукції постачали ліки на замовлення МОЗ за цінами, завищеними на 20-40%", - вказувалося тоді в повідомленні СБУ.
Новий механізм закупівель препаратів через міжнародні організації приніс користь країні, впевнені експерти. За розрахунками "Пацієнтів України", економія коштів на закупівлі-2015 роки досягає 790 млн гривень, порівняно з цінами МОЗ 2014 року. "Простіше кажучи, ця реформа дозволила закупити в цьому році на 80 млн більше таблеток по всім програмам, ніж у минулому році. Про який перегляд може йти мова? Загорнути цю реформу було б політичним самогубством, і я впевнена, що команда Володимира Гройсмана це розуміє", - впевнена Стефанишина.
Примітно, але в МОЗ не втрачають надії працювати з міжнародними організаціями і в наступному році. У прес-службі відомства повідомили РБК-Україна, що як тільки завершиться відбір і переговори по контрактах на закупівлю ліків за гроші з держбюджету-2016, МОЗ відразу ж приступить до підготовки необхідних документів для проведення закупівель 2017 року.