Нещодавно у виданні "Обозреватель" був опублікований список з 10 можливих лідерів майбутньої партії прем'єра Володимира Гройсмана. Крім старих і перевірених друзів прем'єра з Вінниці в ньому присутні помітні фігури з БПП. Десятка Гройсмана виявилася досить різноплановою. Як не дивно, але "вінницькі" займають у ньому не найяскравіші позиції.
Володимир Кістіон – старий перевірений вінницький кадр Володимира Борисовича. Стартувавши з позиції директора ямпільського водоканалу, він доріс до віце-прем'єра. Лейтмоитивом діяльності Кістіона є його безумовна лояльність клану Гройсманов. У свій вінницький період він неодноразово грав роль вірного функціонера, які виконував в інтересах сім'ї нинішнього прем'єра різні доручення і реалізовував проекти. Наприклад, з його діяльністю пов'язують банкрутство Вінницького лампового заводу. Пізніше Кістіон курирував процес перекладу всього житлового фонду на обслуговування в "правильний" приватний ЖЕК. До речі, ці компанії працюють до цих пір.
В нинішньому уряді він часто використовувався Володимиром Гройсманом у протистоянні з керівництвом "Нафтогазу України". Однак, після недавнього переходу держкомпанії під крило президента, Кістіон залишився не у справ. Поділ держкомпанії відкладено, а проект передачі ГТС "Магістральних газопроводів України" - перенесено до 2020 року. Хоча, крім енергетики до його компетенції відносяться так само використання надр та екології.
Ще один старий вінницький кадр – Мирослав Продан. В даний момент він є виконуючим обов'язки голови Державної фіскальної служби України. За даними деяких ЗМІ, Продан фігурував у кримінальних розслідуваннях, які стосувалися дій вінницької ДФС при митному оформленні експорту горіхів. Активісти звинувачували місцевих податківців і митників в "кришуванні горіхової мафії". Сам Продан звинувачення відкидає.
Продан та Гройсман довго працювали у Вінниці. Гройсман був мером, а Продан 11 років обіймав керівні посади у вінницькій ДФС. А після обрання Януковича президентом, він став головою Вінницької міської податкової інспекції. Після Майдану люстровано не був, а пішов на підвищення. Можна сказати, що Мирослав Продан – хороший фінансовий резерв передвиборчого списку чинного прем'єра.
Ще один представник вінницької школи – Ігор Ткачук. Він є братом нардепа Геннадія Ткачука. Останній входить в політраду партії "Удар", за списками якої він пройшов у попереднє скликання Верховної Ради. У парламент восьмого скликання він пройшов по списку президентської партії – БПП.
Списочник Гройсмана – Ігор Ткачук - у 2014 році очолював "Укрпошту". Пізніше був призначений очолив порт "Одеса", а його колишній зам в "Укрпоште" Валерій Чалий, був призначений в ДП "Українське дунайське пароплавство" без проведення конкурсу.
На думку ЗМІ, завдяки роботі Ігоря Ткачука "Одеський морський торговельний порт" знизить свій прибуток більш ніж в два рази, де він зараз є директором. У компанії зниження прибутковості підприємства пов'язують з роботою компанії "Екофлот". Їй "Одеський МТП" віддав більше половини послуг буксирного флоту. Як вважають в ЗМІ, ця компанія є "прокладкою", яка в інтересах соратників Гройсмана, виймає прибутку з державного підприємства.
Андрій Вадатурський – співвласник компанії "Нібулон". З 2003 року він володіє 20%-ою часткою в бізнесі. Вадатурські були на коні при будь-якій владі і ніколи не були особливо перебірливими в політичних зв'язках. У них чудово складалися стосунки з Юлією Тимошенко, Віктором Януковичем та Миколою Присяжнюком.
Після зміни влади в 2014 році вони поповнили лави пропрезидентської партії. У 2016 році Андрій Вадатурський розглядався як кандидат на посаду голови Миколаївської обладміністрації. Проте пізніше приєднався до "єврооптимісти". Хоча і голосував за відстрочку електронного декларування.
Але бізнес є бізнес. Потрібно диверсифікувати ризики. На думку деяких ЗМІ, дружба з Володимиром Гройсманом потрібна власникам "Нібулона" для проведення законопроекту "Про водний транспорт", який має посилити їх позиції на річці.
Не зайвим буде і сусідство у списку Гройсмана нинішнім податківцем Мирославом Проданом. Ніхто ще не відміняв традиційної схеми продажу товару за низькими цінами контрольованим закордонним компаніям, а вже звідти – по ринковим.
Зараз же Вадатурський-молодший бере активну участь в організації зустрічей прем'єра в Черкаської і Кіровоградської областей. Раніше журналісти зняли обговорення Андрієм Вадатурським з Володимиром Гройсманом ситуації в Миколаївській і Закарпатській областях.
Очевидно, звідси і з'явився у списку ще один президентський штик – Роберт Горват. Він є депутатом БПП від Ужгорода. Вадатурський пропонував Гройсману зустрітися з Горватом ще в середині квітня, а вже в середині травня він з'явився в пілотному списку прем'єра.
Ще один можливий фігурант списку - Олександр Присяжнюк, депутат від "Народного фронту", син екс-голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка, який був одним із функціонерів режиму Віктора Януковича.
Є в потенційному списку Володимира Гройсмана і ще кілька людей з "Народного фронту": Андрій Тетерук і Лілія Гриневич.
Перший так само родом з Вінниці і пов'язаний з діючим прем'єром дружніми відносинами. Після закінчення військового училища Тетерук служив у російській армії, а громадянство отримав у 1999 році. У список "Народного фронту" він потрапив уже будучи комбатом добровольчого батальйону "Миротворець".
На відміну від Тетерука, Гриневич, схоже, має відтіняти таких персонажів у списку Присяжнюк. Вона пройшла в парламент за списками "Народного фронту" і зараз є міністром освіти і проводить активні реформи.
Для цих же цілей в списку Гройсмана може з'явитися і Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку. Він, мабуть, єдиний представник нової генерації списку, який втримався в кріслі. Нефьодов є одним з лобістів системи електронних закупівель "ProZorrro" і, по всій видимості, в черговий раз буде обіцяти виборцям зекономлені мільярди, але вже під чуйним керівництвом Володимира Борисовича.
Як вважають українські ЗМІ, першу десятку Володимира Гройсмана можна розцінювати як заявку на всеукраїнську політичну силу. У ній представлені абсолютно різні регіони, політичні сили і течії. Безумовно, вийшло досить еклектично. Поки складно говорити, як буде діяти ця конструкція в передвиборній гонці, але для всеукраїнської кампанії потрібні серйозні ресурси і люди, здатні працювати на місцях і отримувати результат. Тому минулі гріхи соратників не повинні бути перешкодою на шляху до влади.