ua en ru

Лауреатом Нобелівської премії з хімії став ізраїльський вчений Шехтман

Автор: RBC.UA
Лауреатом Нобелівської премії по хімії за 2011г. став професор Ізраїльського технологічного інституту Даніель Шехтман. Про це говориться в поширеній сьогодні заяві Нобелівського комітету. Премія присуджена за "відкриття квазікристалів".

Лауреатом Нобелівської премії по хімії за 2011г. став професор Ізраїльського технологічного інституту Даніель Шехтман. Про це говориться в поширеній сьогодні заяві Нобелівського комітету. Премія присуджена за "відкриття квазікристалів".

Квазікристали були відкриті в 1984 р. ізраїльтянами Шехтманом і Блехом, а також американцем Каном і французом Гратіасом в ході експериментів по дифракції електронів на швидкоохолоджуваному сплаві алюмінію і марганцю, що утворився при надшвидкому охолоджуванні розплаву. При цьому була виявлена неперіодична структура швидкоохолоджуваного сплаву - так квазікристали з математичної абстракції перетворилися на об'єктивну реальність.

В даний час науці відомі сотні видів квазікристалів, що володіють точковою симетрією ікосаедра (зокрема, віссю симетрії п'ятого порядку, неможливої в тривимірних періодичних гратах.), а також десяти-, восьми- і дванадцятикутника.

Примітно, що квазікристали зустрічаються в природі, хоча спочатку така можливість повністю відкидалася. Порівняно недавно в басейні річки Хатирка, на південному сході Чукотки, був виявлений перший природний квазікристал - ікозахедрит.

В даний час проводяться експерименти з використанням квазікристалів в різних типах продукції, зокрема в сковорідках і дизельних двигунах.

Нагадаємо, в 2010 р. лауреатами Нобелівської премії з хімії стали американський вчений Річард Хек і японці Еі-ічи Негиси і Акира Судзуки за розробку методу перехресного поєднання (крос-поєднання) при органічному синтезі із застосуванням паладію як каталізатора.

З 1901 р. по 2010 р. Нобелівська премія з хімії присуджувалася 102 рази, в 40 випадках винагорода ділилася між двома або трьома вченими. Лауреатами Нобелівської премії з хімії ставали 159 людей, один з них - англієць Фредерік Сенджер - отримував премію двічі (1958 р. і 1980 р.).

Нагадаємо, лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2011 р. стали американці Сол Перлмуттер, Брайан Шмідт і Адам Ріесс. Премія присуджена за "відкриття прискореного розширення Всесвіту".

Зазначимо, шведський Нобелівський комітет не став переглядати своє рішення про присудження Нобелівської премії з медицини та фізіології вченому канадського походження Ральфу Штайнману - незважаючи на те, що він помер за три години до оголошення імен лауреатів.

Зазвичай Нобелівські премії не присуджуються посмертно. Однак про смерть Штайнмана стало відомо тільки після того, як комітет уже оголосив рішення про присудження премії.

Ральф Штайнман був відзначений Нобелівською премією за відкриття дендритних клітин і дослідження їх ролі в адаптивному імунітеті.

Крім нього, Нобелівська премія з медицини присуджена американцеві Брюсу Бойтлеру і уродженцю Люксембургу Жюлю Хоффману - також за дослідження в області імунітету.

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходит в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди складає 10 млн шведських крон (1,49 млн дол. США). Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходит в Осло.