ua en ru

Латвійська компанія поставить "Чорноморнафтогазу" бурову установку за 3,1 млрд грн

Автор: RBC.UA
Переможцем тендеру щодо закупівлі самопідйомної плавучої бурової установки (СПБУ) для ДАТ "Чорноморнафтогаз" за 3,187 млрд грн стала латвійська компанія Rigas Kugu buvetava. Також в конкурсі взяла участь Diafall Limited (Великобританія). Highway Investment Processing LLP (Великобританія) була знята з конкурсу.

Переможцем тендеру щодо закупівлі самопідйомної плавучої бурової установки (СПБУ) для ДАТ "Чорноморнафтогаз" за 3,187 млрд грн стала латвійська компанія Rigas Kugu buvetava. Про це повідомив під час засідання комітету з конкурсних торгів ДАТ "Чорноморнафтогаз" Володимир Кудик, передає кореспондент РБК-Україна.

"Відповідно до статті 28 закону про...закупівлі за державні кошти, був складений протокол оцінки конкурсних торгів. У протоколі...була проведена оцінка за критерієм найбільшої кількості набраних балів. Оцінка проводилася за трьома критеріями: ціна, умови сплати і термін доставки товару. В результаті... Rigas Kugu Buetava (Латвія) набрала 95 балів, компанія Diafall Limited (Великобританія) набрала 93,3 балів. Переможцем торгів вирішено визнати Rigas Kugu Buetava (Латвія) з сумою 399 млн 800 тис. дол. У гривневому еквіваленті на дату розкриття пропозиції це становить 3 млрд 187 млн 885 тис. 260 грн", - сказав Кудик.

Щодо третього учасника, ще однієї британської компанії Highway Investment Processing LLP, то вона, за словами голови комітету, була виключена ще до фінального оцінювання через невідповідність технічної документації.

"Комітетом було проведено розгляд пропозицій... ... на відповідність вимогам технічної документації... і прийнято рішення відхилити пропозицію компанії Highway Investment Processing LLP (Великобританія)... як таку, що не відповідає технічним вимогам документації конкурсних торгів, а саме в частині дати виготовлення бурової платформи на підставі частини 1-ї статті... 29-й ЗУ про здійснення державних закупівель. До оцінки прийнято рішення допустити двох учасників торгів: Rigas Kugu Buetava (Латвія)... і компанію Diafall Limited (Великобританія)", - додав він.

Кудик підкреслив, що представники ДАТ "Чорноморнафтогаз" особисто відвідали заводи-виробники, де планується будівництво бурової установки.

Крім того, комітет конкурсних торгів ДАТ "Чорноморнафтогаз" зазначив, що в ціну отриманої пропозиції включена вартість самої установки, комплекс з цементування свердловин на шельфі, каротажный комплекс, траспортно-пасажирський вертоліт. До позиції включені роботи по розробці транспортного проекту бурової з її місця дислокації, а також підготовки до транспортування і зборки бурової в акваторії Чорного моря.

Rigas Kugu buvetava - ризька судноверф, є найбільшою на східному узбережжі Балтійського моря. Судноверф побудована в 1913 р., у 1995 р. приватизована. Також в конкурсі взяла участь Diafall Limited (Великобританія). Highway Investment Processing LLP (Великобританія) була знята з конкурсу.

Згідно технічним вимогам, СПБУ повинна бути оснащена потужним буровим обладнанням, сучасними рятувальною і енергогенеруючою системами, а також системою контролю за викидами. А враховуючи, що основні перспективні геологічні об'єкти шельфу Чорного і Азовського морів розташовані на глибинах, що не перевищують 120 м, робоча глибина буріння СПБУ складе 120 м.

За допомогою нової СПБУ ДАТ "Чорноморнафтогаз" планує до 2013 р. почати пошуково-розвідувальне буріння на структурі Рифтова-Осетрова (північно-західна частина шельфу Чорного моря) в районах моря з глибиною моря до 120 м. На цих глибинах виявлено 11 перспективних структур, ресурси яких становлять понад 70 млрд куб. м газу і 70 млн т нафти. У разі відкриття нових родовищ і підтвердження запасів вуглеводнів "Чорноморнафтогаз" зможе приступити до облаштування цих родовищ, після чого почати видобуток на них.

Нагадаємо, сьогодні "Чорноморнафтогаз" вже здійснює видобуток на шести родовищах, розташованих на шельфі Чорного і Азовського морів на глибинах до 70 м.

ДАТ "Чорноморнафтогаз" 23 серпня 2011 р. оголосило тендер на закупівлю СПБУ за процедурою відкритих торгів, а 21 вересня 2011 р. були проведені розкриття пропозицій на закупівлю СПБУ Конкурсні пропозиції були надані трьома учасниками закупівлі, а саме: Highway Investment Processing LLP (Великобританія), акціонерним товариством Rigas Kugubuvetava (Латвія) і компанією Diafall Limited (Великобританія).

Заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун тоді зазначив, що всі етапи закупівлі СПБУ будуть проходити публічно. За його словами, спочатку буде розглядатися саме пропозицію, потім буде здійснено виїзд до всіх компаній, і тільки потім буде оголошуватися переможець і підписуватися документ на поставку установки.

ДАТ "Чорноморнафтогаз" за перше півріччя 2011 р. порівняно з аналогічним періодом 2010 р.. збільшило обсяг буріння в 2,1 рази - до 4600 м. Згідно з прогнозами, нові потужності Архангельського і Голіцинського родовищ дозволять "Чорноморнафтогазу" підтримати щорічний видобуток природного газу на рівні понад 1 млрд куб. м.

Нагадаємо, попередній тендер на закупівлю бурової установки у британської Highway Investment Processing LLP за 400 млн дол. був пов'язаний із звинуваченнями керівництва Міненерговуглепрому в корупції. ЗМІ повідомляли, що зміна закону про держзакупівлі дозволила міністерству провести покупку бурової установки за ціною, яка завищена приблизно на 150 млн дол. через підставну компанію-посередника. За повідомленням ЗМІ, морська бурильна установка виробництва сінгапурської компанії Keppel, вартістю 248,5 млн дол., була куплена у Highway Investment Processing LLP за 400 млн дол., що підтвердив в ефірі телеканалу "Інтер" міністр палива і енергетики Юрій Бойко. Він назвав ціну обґрунтованою.

Кабмін провів службове розслідування щодо факту наявності корупції по закупівлі бурової установки для "Чорноморнафтогазу". Держфінінспекція повідомила, що згідно з наданими "Чорноморнафтогазом" документами, встановити змову учасників тендера не є можливим. До такого ж висновку, виходячи з тих же документів, прийшов і Антимонопольний комітет України (АМКУ).

Нагадаємо, раніше в ефірі "5 каналу" заступник голови "Нафтогазу" Вадим Чупрун стверджував, що вартість закупленої бурової установки становить лише 250 млн дол. Інші гроші нібито будуть витрачені на супутні товари і послуги. На підтвердження своїх слів він показав платіжні документи, з яких випливало, що "Чорноморнафтогаз" перерахував Highway Investment Processing всього 202 млн дол., тобто 80% від суми в 250 млн дол.