ua en ru

ЛАД планує надати міжнародний статус своїм спостерігачам у Сирії

Автор: RBC.UA
Ліга арабських держав (ЛАД) планує надати своїм спостерігачам у Сирії міжнародний статус.

Ліга арабських держав (ЛАД) планує надати своїм спостерігачам у Сирії міжнародний статус, повідомляє телеканал "Росія 24".

На засіданні Ліги 12 лютого 2012 р. вперше буде розглянуто питання про включення до складу місії представників інших країн. У разі ухвалення даного рішення, діяльність попередньої місії фактично припиниться.

Також стало відомо, що колишній глава спостерігачів подав прохання про відставку. Хто займе його місце, поки невідомо.

Напередодні представники Саудівської Аравії в Організації Об'єднаних Націй (ООН) передали учасникам сесії Генеральної асамблеї організації проект резолюції щодо Сирії, в якому висловлена підтримка раніше представленому Лігою арабських держав (ЛАД) плану врегулювання ситуації в арабській республіці.

При цьому документ багато в чому повторює проект резолюції, заблокований 4 лютого 2012 р. на засіданні Ради безпеки ООН Росією і Китаєм. Зокрема, в ньому міститься заклик до всіх сторін конфлікту припинити насильство, а на владу країни покладається відповідальність за повсюдні систематичні порушення прав людини і фундаментальних свобод. Автори проекту резолюції закликають також притягати до відповідальності винних в порушеннях прав людини в Сирії, не згадуючи, проте, Міжнародний кримінальний суд (МКС), перед яким, на думку комісара ООН з прав людини Наві Піллай, повинні з'явитися сирійські офіційні особи, винні в злочинах проти людяності або причетні до них.

Серед іншого автори документа пропонують генеральному секретареві ООН Пан Гі Муну призначити спецпредставника по Сирії, за що раніше виступив Генеральний секретар ЛАД Набіль аль-Арабі.

Нагадаємо, 10 лютого ц.р. в МЗС України заявили, що Україна виступає проти зовнішнього втручання у справи Сирії, і підтримує відновлення роботи місії спостерігачів Ліги арабських держав у цій країні. Водночас, Україна очікує від уряду Сирії невідкладної реалізації політичних реформ, зокрема проведення всенародного референдуму щодо проекту нової Конституції та формування коаліційного уряду з урахуванням інтересів усіх сирійських політичних сил.

Відзначимо, в Сирії з березня 2011 р. триває протистояння влади і опозиції. Через нездатність Дамаска зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів, Євросоюз і США розширили економічні санкції проти Сирії. Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, в свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції.

Крім того, на початку вересня 2011 р. Євросоюз ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації. 23 січня рада міністрів закордонних справ країн ЄС прийняла рішення розширити санкції, накладені на Сирію. Зараз Євросоюз готується розширити санкції проти Сирії, зазначається, що робота над черговим пакетом обмежень буде завершена до 27 лютого. Якщо нові санкції задіють, то активи ЦБ Сирії будуть повністю заморожені, поза законом виявляться імпорт і експорт фосфатів, дорогоцінних каменів, золота та інших цінних металів. Також обговорюється заборона комерційних польотів в Сирію.

За даними ООН, жертвами протистояння стали вже понад 6 тис. осіб. Для моніторингу за ситуацією в кінці грудня 2011 р. у Сирії була направлена ​​Місія спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД). За підсумками її роботи 22 січня 2012 р. міністри закордонних справ країн - членів Ліги розробили план мирного врегулювання, який передбачає відставку Президента Сирії Асада та проведення в країні парламентських і президентських виборів. Дамаск ці пропозиції відкинув. Слідом за цим у ряді арабських країн повідомили про припинення участі своїх представників у спостережній місії. 28 січня її робота була повністю припинена у зв'язку із загостренням ситуації в Сирії.