ua en ru

Курт Волкер: Жоден політик не має шансів перемогти на виборах, якщо він відмовиться від Криму та Донбасу

Курт Волкер: Жоден політик не має шансів перемогти на виборах, якщо він відмовиться від Криму та Донбасу Курт Волкер під час візиту до Києва (Віталій Носач, РБК-Україна)
Автор: Милан Лелич

Спеціальний представник Державного департаменту США по Україні Курт Волкер наприкінці минулого тижня відвідав Київ. Провівши ряд офіційних зустрічей, він також взяв участь у щорічному форумі Ялтинської європейської стратегії YES, де спілкувався як з представниками української влади, так і опозиції.
Переговори між Волкером та уповноваженим Володимира Путіна по Україні Владиславом Сурковим, як і інші переговорні формати, по типу нормандського і мінського процесів, з боку виглядають фактично замороженими. Принаймні, вже довго не відбувається ніякого реального прогресу в мирному врегулюванні конфлікту на Донбасі. І, судячи з усього, не відбудеться як мінімум до завершення  президентських і парламентських виборів. В інтерв'ю РБК-Україна Волкер розповів про необхідність продовження особливого статусу для Донбасу, а також про поточну стратегію Кремля щодо України.

- Ви очікуєте, що Верховна рада проголосує за продовження особливого статусу для Донбасу у жовтні? І які можливі наслідки, якщо цього не станеться?

- Думаю, продовження терміну дії закону - в інтересах України. Як ми пам'ятаємо, він вже кілька років як прийнятий, тому продовження його роботи нічого не змінює. Ситуація на наступний день після голосування залишиться такою ж, як і зараз. Але якщо ж Рада не проголосує за це, тоді Росія буде звинувачувати Україну в тому, що вона не виконує свою частину мирного плану. Це, звичайно, виглядає безглуздо, але Росія так і вчинить. У свою чергу, люди у Західній Європі почують аргументи Росії. І це вже дасть їм аргументи на користь зняття санкцій з РФ. Найпростіший спосіб зберегти нинішній режим санкцій - і далі демонструвати, що Україна робить все можливе для досягнення миру і виконання мінських угод, а єдиною перешкодою для цього є Росія.

- На вашу думку, через що вбили екс-ватажка "ДНР" Олександра Захарченко? І хто стоїть за всіма бурхливими процесами в ОРДЛО, які ми спостерігаємо останнім часом: це Кремль або це розборки між місцевими бандами?

- Складно сказати. І складно відокремити одних від інших. Але наслідки цього вбивства у тому, що Росія отримує більш прямий і більш жорсткий контроль за тим, що відбувається у "республіках".

- Які зараз плани Кремля щодо України та Донбасу: залишати все як є, "заштовхувати" ОРДЛО назад в Україну на своїх умовах або щось інше?

- Мінські угоди, які підписала і Росія, чітко вказують, що весь Донбас є територією України, там немає місця для "республік". Але Росія намагається використовувати "республіки" і цей конфлікт, щоб тиснути на Україну, впливати на політичні та інші процеси всередині України. Їхня мета - знову отримати український уряд, який перебуватиме в російській орбіті впливу. Але Росія прорахувалася у тому, що, роблячи все це, вона отримує протилежний результат. Російське вторгнення в Україну та окупація частини її території породили ще більше єдину, прозахідну, націоналістичну і антиросійську Україну, ніж коли-небудь. Їх стратегія виявилася програшною. І зараз вони сподіваються на вигідний їм результат на майбутніх виборах в Україні. І, знову-таки, я думаю, що вони прорахуються. Країна змінюється, жоден політик не має шансів перемогти на виборах і керувати країною, якщо він відмовиться від Криму і Донбасу, від європейського шляху розвитку.

- Тобто, ви впевнені, що досягнутий за останні чотири з половиною роки прогрес не зупинити?

- На сто відсотків впевнений. Жителі цієї країни зараз мають спільний погляд на те, що значить бути українцем.

- А якийсь прогрес у ситуації на Донбасі можливий до виборів в Україні?

- Можливо все. Тривають переговори про перемир'я, про введення миротворців ООН і так далі. Але все в руках Росії. Зараз вони не демонструють ніякої готовності до того, щоб рухатися вперед. Але одного разу Росія до цього прийде, і ми завжди повинні бути готові. Гадаю, поки що вони будуть чекати результатів виборів. Але точно цього ніхто не знає.

- Ваша остання зустріч з Владиславом Сурковим відбулася ще у січні, при попередньому президентському терміні Володимира Путіна. Після президентских виборів політика Росії, у тому числі щодо України, якось змінилася?

- У 2017-му році, аж до січня 2018 року, росіяни вивчали свої можливості і те, чого вони можуть досягти. Після цього вони зосереджували зусилля на те, щоб Володимир Путін був спокійно переобраний, а потім перезапустив уряд. І в той же період Росія намагалася показати свою міць. Ми побачили історію зі Скрипалями, відеоролики із запуском балістичної ракети на Флориду, атаки Сирії і т. д. Це все продовжується і в поствиборчий період.

- У свій час було багато спекуляцій на тему того, що Владислав Сурков втратив довіру і мандат на ведення переговорів зі сторони Путіна. Як ви вважаєте, це так?

- Незабаром після переобрання Путіна Сурков взяв участь у зустрічі з канцлером ФРН Меркель, ми з ними комунікували з питань Донбасу, були окремі заяви про те, що він і далі відповідає за ці питання. Час від часу ми помічаємо якісь закулісні маневри, в які він теж втягнутий. В цілому, ми готові спілкуватися з будь-якою людиною, яку уповноважить Путін, але поки що здається, що він бачить на цьому місці Суркова. І я цілком задоволений цим, я думаю, наші переговори проходять на високому професійному рівні, він чудовий і розумний комунікатор.

- Під час своїх візитів в Україну ви зустрічаєтеся з президентом Порошенко. А ви проводите зустрічі з іншими політиками, в тому числі тими, хто буде брати участь у президентських виборах?

- Я знайомий і намагаюся зустрічатися з усіма тут, в Україні. У мене була дуже довга зустріч з Порошенко, на якій обговорили дуже широке коло питань, про ситуацію на сході Україні, контакти з Росією, Францією і Німеччиною і т. д. На полях форуму YES у мене була можливість зустрітися з Юрієм Бойко, Юлією Тимошенко, Святославом Вакарчуком і так далі. Тобто, я і далі намагаюся краще розібратися в українському політичному ландшафті, у попередні приїзди зустрічався і з народними депутатами, лідерами фракцій, щоб всі могли безпосередньо почути наші меседжі, щоб позиція США була максимально ясною і зрозумілою.