ua en ru

Чи купить Павло Фукс "дочку" Путіна-Медведєва

Чи купить Павло Фукс "дочку" Путіна-Медведєва Фото: Павло Фукс

У середині травня голова російської банківської групи "Внєшекономбанк" (ВЕБ) Сергій Горьков заявив, що їхня українська "дочка" - "Промінвестбанк" - повинна бути продана до 1 липня 2017 року.

Варто відзначити, що "Промінвестбанк" - один з найстаріших банків України. Він був заснований в 1992 році, а в 2009-му, після фінансової кризи, був придбаний російським "Внєшекономбанком". Згідно з даними Национального банку України, на 1 квітня цього року "Промінвестбанк" займав 13-е місце за розміром активів (25,6 мільярдів гривень).

Але зараз для ВЕБа цей актив є проблемним - 2016 рік українська "дочка" закінчила зі збитком 5,8 мільярдів гривень. Навіть якщо банк почне отримувати прибуток, то введені Україною санкції забороняють виведення дивідендів в Росію. Також у "Промінвеста" багато проблемних позичальників у східній Україні.

Нинішній власник "Промінвестбанку" - група ВЕБ - безпосередньо належить Російській Федерації. Раніше "Внєшекономбанк" часто називали "банком Володимира Путіна". Зараз головою спостережної ради банку є прем'єр Росії Дмитро Медведєв, а до його складу входять видатні московські функціонери – Ігор Шувалов, Аркадій Дворкович, Антон Силуанов і інші.

"Продаж українських "дочок" російських банків – багато у чому формальна операція. Росіяни не можуть ефективно працювати через санкції України, і хочуть прикрутити до своїх банків інші "вивіски". Реально ж працювати вони будуть на РФ", - розповів один з гравців банківського ринку України.

"Сподіваємося, що до кінця червня, можливо, операція буде закрита. До 1 липня може бути реалістично, але це залежить не тільки від нас, але і від позиції НБУ й від багатьох інших обставин. Планую, що до 1 липня у нас є підстави її закрити", - говорив глава ВЕБу Сергій Горьков.

За його словами, купівлею банку цікавляться два претенденти.

Пізніше українські ЗМІ з посиланням на джерело писали, що на "Промінвест" претендують народний депутат Максим Микитась і російський бізнесмен Павло Фукс. Микитась офіційно підтвердив інтерес до "дочки" російського ВЕБу. Неофіційно ж в Антимонопольному комітеті України підтверджували і інтерес Фукса.

Втім, є і третій претендент на "Промінвестбанк" - харківський бізнесмен Олександр Ярославський. Прес-служба його групи DCH 19 травня заявила, що наглядова рада російського "ВЕБ" розглянула пропозицію Ярославського.

Сам Ярославський газеті "Комерсант" заявив: "Я давно цікавлюся придбанням банківських активів. Зокрема, я вів переговори зі Сбербанком про купівлю його української "дочки", підписав угоду про наміри, провів due diligence. Однак продавець в підсумку відмовився від угоди".

Схожу заяву в недавньому інтерв'ю зробив і Павло Фукс: "У мене є успішний досвід, мені подобається ця робота і тому я зацікавлений в банківській справі".

Конкуренція бізнесменів за "Промінвестбанк", очевидно, має політичне підґрунтя. На думку політичного експерта Олександра Охріменка, Ярославський може діяти в інтересах свого багаторічного партнера Ігоря Коломойського.

"Зараз, що називається прикупити банк "сам Бог велів". Йому ж необхідно десь обслуговувати свої активи. А вірний соратник завжди поруч, і Ярославський активно включився в процес покупки "Промінвесту", - говорив він.

Проте з політичної точки зору, набагато більше шансів на купівлю банку у Микитася та Фукса.

Перший є позафракційним нардепом, близьким до президентської команди. Микитась - власник будівельної компанії "Укрбуд", яка займалася скандальною забудовою узбережжя Дніпра в Києві.

Виграти вибори на окрузі в Чернігові йому нібито допомагав штаб БПП, і, в тому числі, близький до президента нардеп Сергій Березенко. Так що Микитасю навряд чи варто очікувати від проблем українського регулятора, керівництво якого орієнтується на президентську команду.

У свою чергу Фукс є відомим московським девелопером. Його компанії MosCityGroup належить більше десятка великих об'єктів нерухомості в Москві і Московській області. Зокрема, Фукс займався зведенням ділового центру "Москва-Сіті".

Останнім часом Фукс активно зацікавився бізнесом в Україні. Як повідомляли ЗМІ, після революції 2014-го року, він купив газові компанії, які раніше контролювалися функціонерами епохи Віктора Януковича - Едуардом Ставицьким і Юрієм Бойком. Щоправда, відкритим залишається питання, чи вийшли повністю з цих компаній колишні власники і чи не працюють вони в їх інтересах.

Можна припустити, що "кремлівська" наглядова раду з набагато більшою ймовірністю погодиться продати свій дочірній банк близькому до влади бізнесмену і московському девелоперу, ніж партнеру Коломойського, якого російська влада хотіла оголосити в міжнародний розшук.