ua en ru

КСУ: Суди повинні фінансуватися на необхідному для незалежного правосуддя рівні

Автор: RBC.UA
Держбюджет повинен фінансувати суди не нижче за рівень, який дає можливість для незалежного здійснення правосуддя. Про це йдеться в оприлюдненому сьогодні рішенні Конституційного суду України (КСУ) за поданням Вищого господарського суду України (ВГСУ) про офіційне тлумачення положень ч. 1 ст. 130 Конституції України (КУ), передає кореспондент РБК-Україна.

Держбюджет повинен фінансувати суди не нижче за рівень, який дає можливість для незалежного здійснення правосуддя. Про це йдеться в оприлюдненому сьогодні рішенні Конституційного суду України (КСУ) за поданням Вищого господарського суду України (ВГСУ) про офіційне тлумачення положень ч. 1 ст. 130 Конституції України (КУ), передає кореспондент РБК-Україна.

Зокрема, в своєму рішенні суд відзначив, що положення ч. 1 ст.130 КУ, а саме: "Держава забезпечує фінансування і належні умови для функціонування судів і діяльності судів", необхідно розуміти так, що:

1) Фінансування всіх судів в Україні повинне забезпечуватися державою виключно за рахунок коштів держбюджету;

2) Від імені держави забезпечення фінансування судів здійснюють Кабмін через розробку і подання до ВР (Верховної Ради) проекту закону про держбюджет і ВР шляхом затвердження держбюджету виключно законом України;

3) У держбюджеті повинні визначатися окремо для всіх судів України витрати на їх утримання не нижче рівня, який надає можливість незалежного здійснення правосуддя з подальшим забезпеченням повного і своєчасного виділення таких витрат;

4) Органи виконавчої влади беруть участь в організаційному забезпеченні функціонування судів і діяльності суддів у випадках і в порядку, передбачених Конституцією і законами України.

У рішенні також йдеться, що положення ч.1 ст.130 Конституції "В держбюджеті України окремо визначаються витрати на утримання судів" треба розуміти так, що Кабмін зобов'язаний в проекті закону про держбюджет передбачати окремими рядками витрати для кожного суду всіх юрисдикцій і рівнів в достатніх для здійснення правосуддя об'ємах, а ВР законом повинна визначати такі витрати в держбюджеті.

Відзначимо, в січні ц.р. прес-служба Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) заявляла, що на межі припинення процесуальної діяльності опинилися всі адміністративні суди країни внаслідок недостатнього фінансування. Так, в І кварталі 2010 року адміністративним судам передбачені витрати тільки на зарплату, виплату щомісячного грошового утримання суддям і комунальні послуги. На поштові послуги, послуги зв'язку, придбання канцтоварів і тому подібне передбачено 6,8 млн грн - близько 4% від потреб. Проте і ці кошти суди не отримали.

Деякі апеляційні і місцеві адміністративні суди припиняють свою діяльність, тимчасово не призначають справи до розгляду, оскільки не мають в своєму розпорядженні коштів на відправку сторонам у справі повідомлень, телеграм, ухвал суду, сказано в повідомленні прес-служби ВАСУ. Так, кредиторська заборгованість адмінсудів станом на січень 2010 р., що виникла в результаті системного недофінансування судової гілки влади, складала понад 33 млн грн.

Нагадаємо також, що ситуація з фінансуванням потреб адміністративних судів на здійснення правосуддя є украй незадовільною протягом всього часу існування адміністративного судочинства в Україні. Слід зазначити, що лише в 2009 р. керівництво ВАСУ і органи суддівського самоврядування направили близько 30 звернень Президентові, Кабінету міністрів і Верховній Раді з приводу фінансування, проте ситуація з фінансуванням так і не змінилася.

Раніше голова Верховного суду України (ВСУ) Василь Онопенко заявляв, що необхідно прийняти законопроекти, зокрема, що регламентують особливий порядок фінансування судової системи і забезпечення дотримання принципу незалежності судової влади. Голова ВСУ відзначав, що ПАРЕ неодноразово нагадувала Україні про необхідність виконання зобов'язання зі створення незалежного суду.